Trwa ładowanie...

Sinupret - dawkowanie, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
17.08.2023 08:02
Sinupret to produkt stosowany w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok.
Sinupret to produkt stosowany w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok. (pixabay)

Sinupret jest lekiem pochodzenia roślinnego w postaci tabletek oraz kropli doustnych o działaniu sekretolitycznym. Dzięki zawartości wielu dobroczynnych substancji rozrzedza śluz i przynosi ulgę podczas leczenia ostrych i przewlekłych stanów zapalnych zatok, a także górnych i dolnych dróg oddechowych. Jest skuteczny i bezpieczny, cieszy się bardzo dobrą opinią pacjentów.

spis treści

1. Wskazania do stosowania leku Sinupret

Sinupret to ziołowy produkt leczniczy przeznaczony do stosowana w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok, jak również górnych i dolnych dróg oddechowych. Jego substancje czynne to:

 • korzeń goryczki żółtej o właściwościach przeciwgorączkowych,
 • kwiat pierwiosnka z kielichem, który ma właściwości sekretolityczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne,
 • ziele szczawiu, mające właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwutleniające,
 • kwiat bzu czarnego, zmniejszające stan zapalny,
 • ziele werbeny, które ułatwia odkrztuszanie.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakie są przyczyny zapalenia zatok?"

Sinupret, dzięki zawartym w nim składnikom, wykazuje działanie sekretolityczne. Rozrzedza śluz, zmniejsza obrzęk błon śluzowych górnych dróg oddechowych, odtyka nos i ujścia zatok, a także uwalnia od bólu i ucisku głowy.

Ponieważ charakteryzuje się szerokim spektrum działania, może być stosowany na każdym etapie choroby, od pierwszych objawów infekcji aż po dołączanie do antybiotykoterapii.

Sinupret jest lekiem pochodzenia naturalnego o udokumentowanej skuteczności klinicznej, a jego efektywne działanie oraz bezpieczeństwo potwierdzają także pacjenci.

2. Skład leku Sinupret w tabletkach i kroplach

Sinupret występuje w postaci tabletek drażowanych oraz kropli doustnych. Sinupret w formie tabletek można także kupić w dawce Sinupret forte oraz jako Sinupret extract.

Jedna tabletka Sinupret zawiera:

 • 6 mg korzenia goryczki (Gentianae radix),
 • 18 mg kwiatu pierwiosnka z kielichem (Primulae flos cum calycibus),
 • 18 mg ziela szczawiu (Rumicis herba),
 • 18 mg kwiatu bzu czarnego (Sambuci flos),
 • 18 mg ziela werbeny (Verbenae herba).

Jedna drażetka leku Sinupret forte zawiera:

 • 36 mg verbenae herba (ziele werbeny),
 • 12 mg gentianae radix (korzeń goryczki),
 • 36 mg primulae flos cum calycibus (kwiat pierwiosnka z kielichem),
 • 36 mg rumicis herba (ziele szczawiu),
 • 36 mg sambuci flos (kwiat bzu czarnego).

Jedna tabletka Sinupret extract zawiera 160 mg natywnego wyciągu suchego (3-6:1) założonego z: korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny w stosunku 1:3:3:3:3. Pierwszy ekstrahent: etanol 51% (m/m).

Z kolei 100g kropli Sinupret zawiera: 29 g ekstraktu z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka z kielichem, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego, ziela werbeny w stosunku 1:3:3:3:3 ekstrahowanych etanolem (59% v/v) pozostałe składniki leku to: woda oczyszczona.

Zobacz także:

3. Dawkowanie preparatu Sinupret

Jak stosować tabletki Sinupret? Zawsze tak, jak to opisano na ulotce lub według wskazań lekarza. Zwykle dorośli przyjmują je 3 razy na dobę po 2 tabletki, a dzieci w wieku szkolnym (od 6 lat) - 3 razy po 1 tabletce.

Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody. Bardzo ważne jest, aby w czasie stosowania leku przyjmować zwiększoną ilość płynów. Sinupret extract jest przeznaczony dla dorosłych. Nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Zwykle, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dorośli zażywają 1 tabletkę 3 razy na dobę. Jeszcze inną formą leku w tabletkach jest Sinupret forte. Jak go stosować? Dorośli i młodzież po 12. roku życia zwykle jedną tabletkę 3 razy na dobę.

Jak stosować krople Sinupret? Dorośli doustnie, zazwyczaj 3 razy na dobę 50 kropli (co odpowiada to 3,1 ml w dawce jednorazowej). Dzieci w wieku szkolnym (od 6 lat): doustnie, zazwyczaj 3 razy na dobę 25 kropli (co odpowiada 1,55 ml w dawce jednorazowej).

W szczególnych przypadkach dawkę można zwiększyć dwukrotnie. Warto pamiętać, że krople doustne może być podawany po rozpuszczeniu w niewielkiej ilości płynu lub bez rozpuszczania. Podczas stosowania leku Sinupret zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów.

4. Przeciwwskazania do stosowania Sinupret i skutki uboczne

Nie należy stosować Sinupretu w przypadku nadwrażliwości na korzeń goryczki, kwiat lub kielich pierwiosnka, ziele szczawiu, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Produkt nie jest wskazany dla pacjentów z wrzodami żołądka, wrzodami dwunastnicy lub nadkwasotą żołądka. Przed zastosowaniem leku w czasie ciąży i karmienia piersią należy się skonsultować z lekarzem.

Sinupretu nie należy stosować równocześnie z innymi preparatami o działaniu wykrztuśnym. Stosowanie tabletek czy kropli Sinupret może wiązać się z pojawieniem się skutków ubocznych.

Działania niepożądane to zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz reakcje nadwrażliwości. Jeśli pojawią się objawy alergii, trzeba przerwać leczenie.

Niektóre postaci leku Sinupret zawierają 19% v/v etanolu (alkoholu), stąd mogą być szkodliwe dla osób uzależnionych od alkoholu, ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz osób z grup ryzyka (z chorobami wątroby, padaczką, urazem lub chorobą mózgu, a także dzieci poniżej 6 roku życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze