Trwa ładowanie...

Skuteczna tabletka na zapobieganie zakażeniom HIV?

 Sylwia Stachura
20.01.2016 09:45
Skuteczna tabletka na zapobieganie zakażeniom HIV?
Skuteczna tabletka na zapobieganie zakażeniom HIV? (Zdjęcie tabletek / Shutterstock)

Truvada to lek antywirusowy, który pierwotnie stosowano do łagodzenia dolegliwości nosicieli wirusa HIV. W 2012 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała, że środek ten może być też wykorzystany do zapobiegania zakażeniom wirusem HIV. Po 3 latach pojawiły się pierwsze badania skuteczności tej metody. Czy niebieska tabletka może powstrzymać rozprzestrzenianie się jednego z najgroźniejszych wirusów na świecie?

Choroby weneryczne

1. Niebieskie tabletki do leczenia i zapobiegania

Lek Truvada jest dostępny na rynku od 2004 roku i wykorzystuje się go w terapii osób zakażonych wirusem HIV. Stosuje się go również w Polsce. Połączenie dwóch substancji czynnych (emtrycytabiny i dizoproksylu tenofowiru) sprawia, że wirus ma trudności z rozmnażaniem się. Dzięki temu u pacjentów występuje mniej objawów i są oni mniej narażeni na przekształcenie się infekcji w chorobę AIDS. Lek Truvada podaje się chorym razem z innymi środkami, aby uzyskać lepszy efekt działania.

Kiedy w badaniach okazało się, że pigułki mogą pomóc w zapobieganiu zakażeniom HIV, amerykańskie władze dopuściły takie stosowanie leku Truvada. Preparat może być przyjmowany przez osoby zdrowe, które są w grupie zwiększonego ryzyka zakażeniem wirusem HIV. Lek przeszedł testy i został dopuszczony do obrotu, jednak dopiero teraz pojawiły się wyniki badań nad jego skutecznością w zapobieganiu rozprzestrzeniania się HIV.

2. Skuteczna metoda zapobiegania zakażeniom HIV?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Po 3 latach od zatwierdzenia Truvady jako leku do prewencji zakażeń wirusem HIV dostępne są pierwsze wyniki badań nad jego skutecznością. Testy zostały przeprowadzone przez prywatną firmę ubezpieczeniową z Kalifornii.

Przez 2,5 roku naukowcy obserwowali 657 zdrowych osób, które były w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem HIV. Zdecydowana większość uczestników (99 proc.) to homoseksualni mężczyźni między 20. a 68. rokiem życia. Wszyscy profilaktycznie przyjmowali lek Truvada.

W trakcie badania żaden z pacjentów nie został zarażony wirusem HIV, pomimo że zdarzały się u nich przypadki innych chorób przenoszonych drogą płciową (takich jak syfilis czy chlamydioza). Okazało się więc, że Truvada to skuteczny środek, który może być wykorzystany w profilaktyce zakażeń HIV.

Eksperci podkreślają, że badanie to nie było eksperymentem klinicznym, w którym porównuje się rezultaty pomiędzy grupą zażywającą lek a grupą kontrolną. Mimo to wyniki są bardzo obiecujące.

3. Profilaktyka HIV/AIDS w Polsce

Lek Truvada dostępny jest w Polsce, ale na razie wykorzystuje się go jedynie do leczenia osób już zarażonych wirusem HIV. W lipcu Najwyższa Izba Kontroli ostrzegała, że pomimo rosnących środków na walkę z HIV i AIDS, wciąż rośnie liczba zakażonych. Eksperci twierdzą, że wynika to ze złego dysponowania środkami. Obecnie większość pieniędzy (98 proc. środków) przeznacza się na leczenie, a nie na profilaktykę.

Biorąc pod uwagę ograniczone środki finansowe na zapobieganie zakażeniom wirusem HIV oraz koszt kuracji lekiem Truvada (ok. 1000 dolarów miesięcznie), nie należy się spodziewać, że w najbliższym czasie preparat ten stanie się jedną z metod profilaktycznych.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w 2014 roku w Polsce zarejestrowano 1085 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV. U 138 pacjentów zdiagnozowano AIDS, a 42 osoby zmarły na tę chorobę.

Każdy, kto podejrzewa, że mógł zostać zarażony wirusem HIV, powinien wykonać specjalny test. Czy jego wynik może być błędny? Dołącz do dyskusji na ten temat na naszym forum.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szansa na leczenie AIDS i HIV
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze