Przejdź na WP

Skuteczna tabletka na zapobieganie zakażeniom HIV?

Truvada to lek antywirusowy, który pierwotnie stosowano do łagodzenia dolegliwości nosicieli wirusa HIV. W 2012 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała, że środek ten może być też wykorzystany do zapobiegania zakażeniom wirusem HIV. Po 3 latach pojawiły się pierwsze badania skuteczności tej metody. Czy niebieska tabletka może powstrzymać rozprzestrzenianie się jednego z najgroźniejszych wirusów na świecie?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Choroby weneryczne

1. Niebieskie tabletki do leczenia i zapobiegania

Lek Truvada jest dostępny na rynku od 2004 roku i wykorzystuje się go w terapii osób zakażonych wirusem HIV. Stosuje się go również w Polsce. Połączenie dwóch substancji czynnych (emtrycytabiny i dizoproksylu tenofowiru) sprawia, że wirus ma trudności z rozmnażaniem się. Dzięki temu u pacjentów występuje mniej objawów i są oni mniej narażeni na przekształcenie się infekcji w chorobę AIDS. Lek Truvada podaje się chorym razem z innymi środkami, aby uzyskać lepszy efekt działania.

Kiedy w badaniach okazało się, że pigułki mogą pomóc w zapobieganiu zakażeniom HIV, amerykańskie władze dopuściły takie stosowanie leku Truvada. Preparat może być przyjmowany przez osoby zdrowe, które są w grupie zwiększonego ryzyka zakażeniem wirusem HIV. Lek przeszedł testy i został dopuszczony do obrotu, jednak dopiero teraz pojawiły się wyniki badań nad jego skutecznością w zapobieganiu rozprzestrzeniania się HIV.

2. Skuteczna metoda zapobiegania zakażeniom HIV?

Po 3 latach od zatwierdzenia Truvady jako leku do prewencji zakażeń wirusem HIV dostępne są pierwsze wyniki badań nad jego skutecznością. Testy zostały przeprowadzone przez prywatną firmę ubezpieczeniową z Kalifornii.

Przez 2,5 roku naukowcy obserwowali 657 zdrowych osób, które były w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem HIV. Zdecydowana większość uczestników (99 proc.) to homoseksualni mężczyźni między 20. a 68. rokiem życia. Wszyscy profilaktycznie przyjmowali lek Truvada.

W trakcie badania żaden z pacjentów nie został zarażony wirusem HIV, pomimo że zdarzały się u nich przypadki innych chorób przenoszonych drogą płciową (takich jak syfilis czy chlamydioza). Okazało się więc, że Truvada to skuteczny środek, który może być wykorzystany w profilaktyce zakażeń HIV.

Eksperci podkreślają, że badanie to nie było eksperymentem klinicznym, w którym porównuje się rezultaty pomiędzy grupą zażywającą lek a grupą kontrolną. Mimo to wyniki są bardzo obiecujące.

3. Profilaktyka HIV/AIDS w Polsce

Lek Truvada dostępny jest w Polsce, ale na razie wykorzystuje się go jedynie do leczenia osób już zarażonych wirusem HIV. W lipcu Najwyższa Izba Kontroli ostrzegała, że pomimo rosnących środków na walkę z HIV i AIDS, wciąż rośnie liczba zakażonych. Eksperci twierdzą, że wynika to ze złego dysponowania środkami. Obecnie większość pieniędzy (98 proc. środków) przeznacza się na leczenie, a nie na profilaktykę.

Biorąc pod uwagę ograniczone środki finansowe na zapobieganie zakażeniom wirusem HIV oraz koszt kuracji lekiem Truvada (ok. 1000 dolarów miesięcznie), nie należy się spodziewać, że w najbliższym czasie preparat ten stanie się jedną z metod profilaktycznych.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w 2014 roku w Polsce zarejestrowano 1085 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV. U 138 pacjentów zdiagnozowano AIDS, a 42 osoby zmarły na tę chorobę.

Skuteczna tabletka na zapobieganie zakażeniom HIV?
Skuteczna tabletka na zapobieganie zakażeniom HIV? (Zdjęcie tabletek / Shutterstock)

Każdy, kto podejrzewa, że mógł zostać zarażony wirusem HIV, powinien wykonać specjalny test. Czy jego wynik może być błędny? Dołącz do dyskusji na ten temat na naszym forum.

Następny artykuł: Szansa na leczenie AIDS i HIV

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy