Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Metody walki z bólem

Avatar placeholder
25.02.2020 11:33
Metody walki z bólem
Metody walki z bólem

Ból może znacznie obniżyć jakość życia, szczególnie jeśli jest to ból przewlekły, taki jak w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, fibromialgii i uszkodzenia nerwów. Gdy boli najczęściej sięgamy po farmaceutyki, chociaż istnieją również naturalne metody zwalczania bólu...

spis treści

1. Sposoby leczenia bólu

1.1. Aktywność fizyczna

Uprawianie sportu to ostatnia rzecz, jaka przychodzi do głowy w chwili, gdy odczuwa się ból. W rzeczywistości jednak aktywność fizyczna z wielu powodów może okazać się pomocna w leczeniu bólu. Przede wszystkim brak ruchu prowadzi do osłabienia mięśni, utraty mobilności, ograniczenia zakresu ruchów, pogorszenia nastroju, a wszystko to prowadzi do jeszcze większego bólu. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne pomogą pozbyć się bólu w ciągu kilku dni. Przede wszystkim podczas ćwiczeń poprawia się krążenie i dotlenienie organizm, co sprzyja jego uzdrawianiu. Co więcej podczas wysiłku fizycznego do krwiobiegu uwalniane są endorfiny, które zwalczają ból i poprawiają samopoczucie. Walka z bólem po urazie jest łatwiejsza dzięki rehabilitacji. Szczególnie pomocne są w tym przypadku ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.

1.2. Techniki relaksacji

Każdy chory zmagający się z chronicznym bólem wie, że jest on przyczyną stresu. Z drugiej strony jednak długotrwały stres powoduje lub intensyfikuje ból. Z tego względu leczenie bólu powinno obejmować również metody radzenia sobie ze stresem. Niektórym pomaga sport i spacery, inni pozbywają się napięcia poprzez jogę, medytację i techniki relaksacji, a jeszcze inni wyładowują stres w szczerej rozmowie z przyjacielem. Bez względu na obraną metodę warto szukać ujścia dla negatywnych emocji, gdyż kumulowane mogą stać się przyczyną bólu.

1.3. Leczenie ciepłem i zimnem

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Termoterapia nie wyeliminuje bólu, ale może pomóc go złagodzić. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla ludzi, którzy zmagają się z bólem na co dzień, i którym leki przeciwbólowe przestały pomagać. Wykorzystując ciepło, które dają plastry rozgrzewające, oświetlenie lampy czy gorąca kąpiel, rozszerza się naczynia krwionośne, a przez to zwiększa się dopływ krwi i tlenu do bolących mięśni i stawów. Z kolei zimno działa znieczulająco. Tą leczniczą właściwość zimna najczęściej wykorzystuje się w przypadku urazów – do guza lub siniaka przykłada się lód lub zimny okład. Niektórzy leczenie ciepłem i zimnem stosują na zmianę.

2. Naturalne metody walki z bólem

Niekiedy niewielkie zmiany stylu życiai zachowania mogą wiele zmienić. Osoby cierpiące na ból stawów powinny zwracać większą uwagę na swoją dietę. Przybieranie na wadze prowadzi do zwiększenia obciążenia na stawy, a to z kolei zwiększa ból. Warto także pamiętać, że palenie papierosów zmniejsza tolerancję bólu, przez co wydaje się on bardziej dotkliwy. Nie należy również zbytnio się przemęczać, gdyż podnosi to podatność na stres.

Naturalne sposoby leczenia bólu stanowią zdrowszą alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Korzyści wynikające ze stosowania ich to między innymi mniejsze ryzyko uzależnienia od leków przeciwbólowych i mniejsze obciążenie dla żołądka i wątroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze