Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na hemoroidy - dieta, nasiadówki, maści

Świąd, krwawienie z odbytu i ból podczas defekacji to klasyczne objawy choroby hemoroidalnej. Hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, dlatego w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować symptomów hemoroidów. Pamiętajmy, że z żylakami odbytu można walczyć, ale skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od naszej konsekwencji w działaniu. Przeczytaj, jakie są domowe sposoby na to, by pozbyć się hemoroidów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Domowe sposoby na hemoroidy - dieta

W celu złagodzenia symptomów choroby hemoroidalnej należy dokonać modyfikacji diety, prowadzących do zwiększenia podaży błonnika. Zaleca się również rezygnację z siedzącego trybu życia i nawyków, które mogą sprzyjać powstaniu hemoroidów. Oto niektóre domowe sposoby na hemoroidy:

  • Unikaj produktów spożywczych zawierających kakao – ta substancja sprzyja zaparciom, które nasilają objawy choroby hemoroidalnej.
  • Po wypróżnieniu nie pocieraj mocno okolic odbytu – stosuj delikatne, nawilżające chusteczki intymne, które nie podrażniają wrażliwej skóry tych okolic. Następnie osusz skórę wokół odbytu miękkim papierem.
  • Perfumowane mydło zastąp łagodnym płynem do mycia okolic intymnych.
  • Kilka razy dziennie rób naprzemienne zimne i ciepłe okłady – woreczek z lodem przykładaj do skóry na 10 minut, a ciepły kompres na 10-20 minut.
  • Jeśli dolegliwości bólowe są nasilone, zastosuj niesteroidowy lek przeciwbólowy o właściwościach przeciwzapalnych – środki tego typu można nabyć bez recepty.
  • Noś bawełnianą bieliznę, by nie dopuścić do nagromadzenia się wilgoci w okolicach intymnych. Naturalna bielizna i luźne ubrania zapobiegają podrażnieniom skóry.
  • Unikaj długotrwałego stania lub siedzenia – pamiętaj, że ruch to sprzymierzeniec zdrowia, także intymnego.
W leczeniu hemoroidów warto sięgnąć najpierw po sprawdzone domowe sposoby
W leczeniu hemoroidów warto sięgnąć najpierw po sprawdzone domowe sposoby (Shutterstock)

2. Domowe sposoby na hemoroidy - nasiadówki

Sprawdzonym domowym sposobem na redukcję hemoroidów jest tak zwana nasiadówka. Ten prosty zabieg polega na napełnieniu wanny ciepłą wodą i moczeniu w niej okolic odbytu przez około 15 minut. Co ważne, woda nie powinna być gorąca – zaleca się kontrolowanie jej temperatury w celu uniknięcia oparzeń.

Nasiadówka działa wspomagająco w leczeniu hemoroidów, ponieważ sprzyja procesom gojenia i łagodzi dyskomfort poprzez poprawę przepływu krwi do okolic odbytu. Ponadto, rozluźniając te partie ciała, przeciwdziała zaparciom.

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem...

zobacz galerię

Nasiadówki w leczeniu choroby hemoroidalnej należy wykonywać 1-2 razy dziennie – po zakończeniu zabiegu należy ostrożnie osuszyć okolice intymne. Niezwykle istotne jest, by wstając z wanny, podnosić się powoli. W ten sposób można bowiem uniknąć ewentualnych zawrotów głowy, spowodowanych rozszerzeniem naczyń krwionośnych.

3. Domowe sposoby na hemoroidy - maści

Skóra okolic odbytu jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Nic więc dziwnego, że problemy z wypróżnianiem, towarzyszący im nacisk na mięśnie odbytu i pocieranie skóry papierem toaletowym mogą doprowadzić do wystąpienia kłopotliwych podrażnień. Aby skutecznie złagodzić przykre objawy hemoroidów, należy przeciwdziałać przyczynom hemoroidów, zwłaszcza zaparciom.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Nie zapominajmy jednak, że dieta bogata w błonnik usprawnia pracę przewodu pokarmowego, ale nie ma wpływu na istniejące już żylaki odbytu. Właśnie dlatego warto sięgnąć po maść lub czopki na hemoroidy, które tworzą cienką warstwę ochronną w okolicy odbytu. Preparat nie tylko łagodzi podrażnienia skóry oraz śluzówki odbytnicy, ale także zapobiega rozwojowi hemoroidów po zakończeniu leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.