Trwa ładowanie...

Soczewki progresywne - działanie, wskazania, przeciwwskazania. Jak się do nich przyzwyczaić

 Kinga Olchowy
15.02.2023 17:31
Soczewki progresywne to wygodna alternatywa dla dwóch różnych par okularów
Soczewki progresywne to wygodna alternatywa dla dwóch różnych par okularów (123rf)

Soczewki progresywne to wygodna alternatywa dla dwóch różnych par okularów. Pozwalają widzieć dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka. Sprawdzają się przede wszystkim u osób, które cierpią na starczowzroczność lub zaburzenia akomodacji oka. Są dostępne zarówno w postaci klasycznych okularów, jak i soczewek kontaktowych, które wkłada się do oka. Elastyczna soczewka bez trudu dopasowuje się do właściciela i zapewnia mu pełen komfort podczas użytkowania. Ile kosztują soczewki progresywne, jak dokładnie działają i jak z nich prawidłowo korzystać?

spis treści

1. Czym są soczewki progresywne?

Progresywne soczewki, inaczej multifokalne, to specjalny rodzaj soczewek korygujących wady wzroku. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku prezbiopii, czyli starczowzroczności, ale także w przypadku innych zaburzeń akomodacji.

Zdrowe oko dostosowuje się do oglądanych przedmiotów, dzięki czemu możemy widzieć zarówno z bliska, jak i daleka. Jeśli ten mechanizm ulegnie degeneracji, soczewki progresywne pomagają uzyskać pełen komfort widzenia.

Zobacz film: "Rewolucja w leczeniu wzroku"

Soczewki progresywne dostępne są pod postacią klasycznych okularów lub soczewek kontaktowych w wersji jednodniowej lub miesięcznej. W prawidłowym doborze rodzaju i mocy w każdej soczewce pomoże lekarz okulista.

1.1. Jak działają soczewki progresywne?

Progresywna soczewka bez trudu dopasowuje się do naturalnego kształtu oka i pomaga odwzorować mechanizm patrzenia na obiekty, które znajdują się blisko lub daleko.

Tradycyjne metody korygowania wad wzroku opierają się na zastosowaniu dwóch różnych par okularów - jedna z nich pozwala dobrze widzieć z bliska, druga z daleka. Nowoczesne, specjalnie opracowane soczewki okularowe są odpowiednio wyprofilowane, aby umożliwić zarówno prawidłowe widzenie z daleka, jak i bliska.

Taka soczewka posiada różną dioptrię w różnych jej częściach. Dzięki temu, jeśli chcemy widzieć dobrze z bliska (np. czytać książki), patrzymy w dół. Aby wyraźnie widzieć przedmioty oddalone, należy patrzeć przez górną część soczewki.

Soczewki kontaktowe natomiast dopasowują się do kształtu oka dzięki swojej elastyczności. To sprawia, że możliwe jest wyraźne widzenie w każdych warunkach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

1.2. Dla kogo soczewki progresywne?

Podstawowym wskazaniem do noszenia progresywnych soczewek jest prezbiopia, czyli starczowzroczność. Rozwija się na skutek naturalnych procesów starzenia organizmu - soczewka oka traci swoją elastyczność, efektem czego jest pogorszenie się akomodacji, czyli zdolności do obserwowania przedmiotów w różnej odległości.

Oczy nie nadążają za zmieniającymi się warunkami, przez co wzrok ulega pogorszeniu. W takiej sytuacji soczewki progresywne to świetne rozwiązanie.

Po soczewki progresywne najczęściej sięgają osoby, które nie chcą mieć dwóch par okularów i zakładać ich zamiennie. Jeśli progresywne szkła również sprawiają im problemy (oko nie może się prawidłowo dostosować do zmiennych warunków optycznych), można sięgnąć także po kontaktowe soczewki progresywne - jednodniowe lub miesięczne.

Najpopularniejsze są one u osób po 40 roku życia, choć młodzi dorośli także chętnie decydują się na to rozwiązanie - głównie dla wygody użytkowania.

2. Jak dobrać soczewki progresywne?

Aby prawidłowo dobrać soczewki progresywne, konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań okulistycznych, podczas których specjalista oceni naszą wadę wzroku, sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania, a także dobierze odpowiednia moc szkieł.

2.1. Przeciwwskazania do noszenia soczewek progresywnych

Niestety nie wszyscy mogą nosić soczewki progresywne. Choć są one bardzo wygodne, nie powinny być stosowane, jeśli w badaniu okulistycznym stwierdzono:

W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na dwie pary okularów, dopóki nie uda się wyleczyć schorzenia (jeśli jest taka możliwość). Soczewek progresywnych nie można stosować również w sytuacji, w której różnica w wadzie widzenia z bliska i daleka jest zbyt duża. Wtedy konieczne jest zastosowanie dwóch różnych par okularów.

2.2. Pierwszy raz z soczewkami progresywnymi

Podczas pierwszego założenia okularów progresywnych możemy odczuć dyskomfort, a nawet rozczarowanie. Obraz może być mniej wyraźny, niektórzy pacjenci skarżą się nawet na podwójne widzenie.

Nie należy się tym jednak niepokoić ani zrażać do nowych okularów - takie objawy są naturalnym efektem adaptacji oka do nowego rodzaju soczewki. Dyskomfort może potrwać kilka godzin lub utrzymać się nawet przez miesiąc. Po tym czasie oczy dostosowują się do nowych warunków i możemy bez problemu korzystać z nowych okularów.

3. Ile kosztują soczewki progresywne?

Najtańsze soczewki progresywne kosztują ok. 350 złotych za jedną sztukę. Cechują się one jednak niewielką strefą progresji, co oznacza, że radzą sobie z niewielkimi wadami. Dodatkowo dużo częściej pojawia się na nich tzw. strefa peryferyjna, która powoduje zniekształcenia obrazu.

Jeśli więc chcemy, aby nasze okulary służyły nam przez długi czas i zapewniały pełen komfort widzenia, soczewki progresywne powinny nas łącznie kosztować około tysiąca złotych.

Cena kontaktowych soczewek progresywnych różni się w zależności od modelu, rodzaju i producenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze