Trwa ładowanie...

Soda oczyszczona w ciąży na zgagę i ból gardła – czy to dozwolone?

Avatar placeholder
24.06.2022 16:56
Soda oczyszczona w ciąży nie powinna być stosowana.
Soda oczyszczona w ciąży nie powinna być stosowana. (adobestock)

Soda oczyszczona w ciąży to produkt, który w ciąży nie powinien być spożywany. Ta popularna metoda łagodzenia dolegliwości, jakie towarzysza pojawieniu się zgagi, może być bowiem ryzykowna. Jeśli chodzi o płukanie gardła roztworem, nie jest to już tak kontrowersyjne.

spis treści

1. Soda oczyszczona w ciąży na zgagę – czy można ją stosować?

Soda oczyszczona w ciąży jest produktem, na który zdecydowanie trzeba uważać, a najlepiej unikać. Choć picie roztworu przygotowanego z łyżeczki sody zalanej szklanką przegotowanej wody jest jednym z popularnych sposobów na zgagę, nie powinny po niego sięgać przyszłe mamy.

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest tradycyjnym środkiem stosowanym w leczeniu różnych dolegliwości. Wstępuje w naturze jako element osadów wód słodkich, składnik wód gruntowych, a także złóż mineralnych w skałach.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Soda ma postać białego proszku, który wykazuje lekko żrące właściwości. Dzięki temu, że ma zasadowy charakter, neutralizuje kwasy, także te w żołądku, które wywołują zgagę. Osłania żołądek, zmniejszając ryzyko powstania stanów zapalnych błony śluzowej.

Dlaczego jednak jej spożywanie w ciąży może być niebezpieczne? Nadmiar sody prowadzi do zatrzymania wody w organizmie (soda powoduje retencję wody w organizmie), może także wywołać bóle brzucha, nudności, biegunkę i wzdęcia. Substancja stosowana w nadmiarze może spowolnić, a i zatrzymać trawienie. Sodę oczyszczoną w ciąży można zastosować co najwyżej jako jednorazową metodę walki ze zgagą.

2. Co pomoże na zgagę w ciąży?

Na nieprzyjemne dolegliwości związane z paleniem i pieczeniem w przełyku skarży się niemal każda przyszła mama. Typowe objawy zgagi, czyli pieczenie w przełyku, odbijanie, kwaśny posmak w ustach, a uczuciem uporczywego palenia, bóle zamostkowe, są bardzo uciążliwe. Niestety przyszłe mamy mają ograniczone możliwości terapeutyczne.

Jeśli soda oczyszczona na zgagę to nie jest dobry pomysł, to co pomoże? Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie są przyczyny zgagi w ciąży. Wiele z nich można wyeliminować.

Przyczyną podrażnienia tkanki żołądka i pojawienia się zgagi u przyszłej mamy, może być kilka czynników. To:

  • wysoki poziom progesteronu, który odpowiada za podtrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Progesteron oddziałuje na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Gdy jego poziom wzrasta, rozluźniają się one, czego skutkiem jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku (zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży),
  • ucisk macicy na żołądek (w ostatnim trymestrze),
  • błędy żywieniowe,
  • zbyt szybkie rozpoczęcie aktywności fizycznej po posiłku,
  • zbyt wczesne udanie się na poobiednią drzemkę.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Przy zgadze w ciąży lekiem z wyboru jest mleczko na bazie aluminium w postaci płynu, tabletek musujących lub pastylek do ssania. W aptekach można je kupić bez recepty. Nie są szkodliwe dla dziecka.

Zgadze w ciąży można zaradzić, stosując napary z ziół. Najlepszy i bezpieczny jest korzeń imbiru, rumianek lub mięta.

Ponieważ za dolegliwości ze strony układu pokarmowego zwykle odpowiada niewłaściwy sposób odżywiania, to często, by pozbyć się zgagi, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Co to właściwie oznacza?

Ciężarna powinna unikać potraw tłustych, smażonych i pikantnych. Ważne jest także unikanie produktów wysoko przetworzonych, które zwierają wiele dodatków chemicznych, które wpływają źle na układ pokarmowy.

Trzeba także jeść często i powoli, powinny to jednak być niewielkie porcje. W walce ze zgagą skuteczne mogą okazać się migdały (działają zobojętniająco na kwas solny produkowany w żołądku), a także szklanka mleka, kefiru, jogurtu lub maślanki, ponieważ łagodzą pieczenie.

Należy pamiętać, że na zgagę nie pomoże picie coli, kawy, mocnej i gorzkiej herbaty. Inną metodą jest wypicie szklanki wody z łyżką octu jabłkowego i łyżką miodu. Roztwór powinno się pić w momencie wystąpienia pierwszych objawów zgagi. Pomocna może być także zmiana pozycji leżącej na lewy bok. Ucisk staje się wówczas mniejszy, a kwaśny posmak w jamie ustnej mniej odczuwalny.

3. Soda oczyszczona w ciąży na ból gardła

Soda oczyszczona jest także stosowana na ból gardła. Ma to związek z tym, ze działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Aby odczuć jej pozytywne działanie, należy płukać gardło roztworem sporządzonym z łyżeczki proszku na pół szklanki ciepłej wody. Zabieg warto wykonywać regularnie, 3-4 razy dziennie. Należy to robić delikatnie i krótko, by nie podrażnić śluzówki. Roztworu nie należy połykać.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze