Trwa ładowanie...

Solpadeine - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Solpadeine to lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie rodzinnej, chirurgii ogólnej i neurologii. Solpadeine wykazuje także działanie przeciwgorączkowe, dlatego można stosować go podczas przeziębienia i grypy w celu złagodzenia objawów.

spis treści

1. Skład i działanie leku Solpadeine

Solpadeine jest lekiem dostępnym bez recepty, dostępnym w każdej aptece. Występuje w postaci tabletek, kapsułek oraz tabletek musujących i wykazuje działanie przeciwbólowe. Lek solpadeine wpływa na ból wszelkiego pochodzenia, np: ból głowy, ból zęba, ból kości i stawów, a także bóle menstruacyjne. Substancją czynną preparatu jest kofeina, kodeina oraz paracetamol. Oprócz działania przeciwbólowego lek solpadeine wykazuje także działanie przeciwgorączkowe, dlatego można przyjmować go podczas przeziębienia i grypy.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed grypą i przeziębieniem?"

2. Wskazania do stosowania leku

Solpadeine jest lekiem, który mogą przyjmować dzieci powyżej 12. roku życia oraz osoby dorosłe. Soldapeine stosuje się przy bólu głowy, migrenie, bolesnych miesiączkach, bólu zębów, nerwobólach, bóle reumatyczne. Lek solpadeine zalecany jest także przy bólu gardła oraz objawach grypy i przeziębienia a także podczas gorączki.

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku solpadeine jest choroba alkoholowa, ciężka niewydolność nerek lub wątroby oraz astma oskrzelowa. Solpadeine nie należy stosować także u osób, które stosują inhibitory MAO, a także 14 dni po ich odstawieniu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest także ciąża. Leku solpadeine nie mogą przyjmować także osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku.

4. Jak bezpiecznie dawkować Solpadeinę?

Dawkowanie solpadeine jest dokładnie rozpisane na ulotce doączonej do opakowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza. Lek mogą przyjmować osoby powyżej 12. roku życia. Zaleca się przyjmowanie jednej lub dwóch tabletek dziennie maksymalnie 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować preparatu częściej niż co cztery godziny. Maksymalna zalecana dawka to osiem tabletek dziennie.

Zobacz także:

5. Uboczne skutki działania Solpadeiny

Stosowanie leku solpadeine może wywoływać działania niepożądane. Ze względu na obecność w preparacie paracetamolu może pojawić się wysypka na ciele, nudności i wymioty, zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby z żółtaczką lub bez. Ze względu na to, że lek solpadeine posiada w składzie kodeinę, może wystąpić także: huśtawki nastroju, ostre zatrzymanie moczu, świąd, pokrzywka, wysypka, zaparcia, nudności, wymioty, nadmierna senność, zawroty głowy, skurcz oskrzeli, zahamowanie ośrodka oddechowego, ostry ból brzucha. Nadużywanie leku może prowadzić do dysfunkcji wątroby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Jerzy Bajko
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza