Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jerzy Bajko

Solpadeine - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 21:16
Stosowanie leku solpadeine może wywoływać działania niepożądane
Stosowanie leku solpadeine może wywoływać działania niepożądane (123rf.com)

Solpadeine to lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie rodzinnej, chirurgii ogólnej i neurologii. Solpadeine wykazuje także działanie przeciwgorączkowe, dlatego można stosować go podczas przeziębienia i grypy w celu złagodzenia objawów.

spis treści

1. Skład i działanie leku Solpadeine

Solpadeine jest lekiem dostępnym bez recepty, dostępnym w każdej aptece. Występuje w postaci tabletek, kapsułek oraz tabletek musujących i wykazuje działanie przeciwbólowe. Lek solpadeine wpływa na ból wszelkiego pochodzenia, np: ból głowy, ból zęba, ból kości i stawów, a także bóle menstruacyjne. Substancją czynną preparatu jest kofeina, kodeina oraz paracetamol. Oprócz działania przeciwbólowego lek solpadeine wykazuje także działanie przeciwgorączkowe, dlatego można przyjmować go podczas przeziębienia i grypy.

2. Wskazania do stosowania leku

Solpadeine jest lekiem, który mogą przyjmować dzieci powyżej 12. roku życia oraz osoby dorosłe. Soldapeine stosuje się przy bólu głowy, migrenie, bolesnych miesiączkach, bólu zębów, nerwobólach, bóle reumatyczne. Lek solpadeine zalecany jest także przy bólu gardła oraz objawach grypy i przeziębienia a także podczas gorączki.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed grypą i przeziębieniem?"
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku solpadeine jest choroba alkoholowa, ciężka niewydolność nerek lub wątroby oraz astma oskrzelowa. Solpadeine nie należy stosować także u osób, które stosują inhibitory MAO, a także 14 dni po ich odstawieniu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest także ciąża. Leku solpadeine nie mogą przyjmować także osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku.

4. Jak bezpiecznie dawkować Solpadeinę?

Dawkowanie solpadeine jest dokładnie rozpisane na ulotce doączonej do opakowania, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza. Lek mogą przyjmować osoby powyżej 12. roku życia. Zaleca się przyjmowanie jednej lub dwóch tabletek dziennie maksymalnie 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować preparatu częściej niż co cztery godziny. Maksymalna zalecana dawka to osiem tabletek dziennie.

Zobacz także:

5. Uboczne skutki działania Solpadeiny

Stosowanie leku solpadeine może wywoływać działania niepożądane. Ze względu na obecność w preparacie paracetamolu może pojawić się wysypka na ciele, nudności i wymioty, zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby z żółtaczką lub bez. Ze względu na to, że lek solpadeine posiada w składzie kodeinę, może wystąpić także: huśtawki nastroju, ostre zatrzymanie moczu, świąd, pokrzywka, wysypka, zaparcia, nudności, wymioty, nadmierna senność, zawroty głowy, skurcz oskrzeli, zahamowanie ośrodka oddechowego, ostry ból brzucha. Nadużywanie leku może prowadzić do dysfunkcji wątroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze