Trwa ładowanie...

Somatyzacja - objawy somatyczne, zaburzenia somatyzacyjne, diagnozowanie, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
29.03.2022 16:07
Somatyzacja - objawy somatyczne, zaburzenia somatyzacyjne, diagnozowanie, leczenie
Somatyzacja - objawy somatyczne, zaburzenia somatyzacyjne, diagnozowanie, leczenie (Adobe Stock)

Somatyzacja jest słowem wywodzącym się z języka greckiego. W języku Greków somatikos oznacza „cielesny” lub „związany z ciałem”. Zaburzenia ciała stanowiące następstwo długotrwałego napięcia psychicznego mogą świadczyć o tym, że cierpimy na somatyzacje. Przykładem objawu somatycznego może być ból głowy, utrata apetytu, zmęczenie. Czym są zaburzenia somatyzacyjne? W jaki sposób się je leczy?

spis treści

1. Co to jest somatyzacja?

Pojęcie somatyzacja pochodzi od greckiego wyrazu somatikos, oznaczającego „cielesny” albo „związany z ciałem”. To nic innego jak tendencja do doświadczania i wyrażania dyskomfortu psychicznego w postaci objawów o charakterze somatycznym, inaczej cielesnym, ale również do szukania pomocy lekarskiej w związku z obecnością objawów fizycznych.

Somatyzacja jest nieświadomym oraz niezamierzonym generowaniem objawów cielesnych, które są przejawem dolegliwości psychicznych. Dotyczy ona większości społeczeństwa. Doświadczamy jej często, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

2. Objawy somatyczne

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Większość ludzi doświadcza somatyzacji w różnych okresach swojego życia. Nudności oraz wymioty wywołane niepokojem, bóle głowy z powodu stresu lub fizyczne osłabienie po traumie stanowią przykład objawów somatycznych. Somatyzacje mogą ujawnić się również w postaci:

3. Czym są zaburzenia somatyzacyjne?

Zaburzenia somatyzacyjne stanowią formę zaburzenia somatoformicznego. To nic innego jak przełożenie problemów o charakterze emocjonalnym na rzecz dolegliwości o charakterze fizycznym. Osoba borykająca się z zaburzeniami somatyzacyjnymi skarży się na długotrwałe schorzenia fizyczne, a także domaga się wykonania coraz to nowych badań diagnostycznych, które mogłyby wskazać na konkretną jednostkę chorobową.

Wzorzec objawów widoczny jest najczęściej już przed trzydziestym rokiem życia i występuje przez kolejne kilka lat. W przeszłości zaburzenia somatyzacyjne występowały pod nazwą zespół Briqueta. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 był oznaczany kodem F45.

Pacjenci dotknięci zaburzeniami somatyzacyjnymi bardzo często uskarżają się na bóle głowy, permanentne zmęczenie, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle stawów, bóle pleców, zmiany skórne, problemy menstruacyjne, zaburzenia seksualne, alergię, wysypkę.

4. Diagnozowanie i leczenie zaburzeń somatyzacyjnych

Diagnozowanie zaburzeń somatyzacyjnych opiera się na przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiady lekarskiego. Lekarz może podejrzewać u pacjenta ten rodzaj zaburzeń, jeśli pacjent uskarża się na dolegliwości w czterech różnych miejscach ciała. Dodatkowo, muszą u niego występować objawy dotyczące układu pokarmowego np. nudności, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia. Pacjent musi opowiedzieć o przynajmniej jednym objawia pseudoneurologicznym np. utracie czucia, epizodzie amnezji dysocjacyjnej, a także jednym objawie związanym z życiem seksualnym np. o oziębłości seksualnej, zaburzeniach erekcji.

Zdiagnozowane zaburzenia somatyzacyjne wymagają leczenia u specjalisty psychoterapeuty. Dzięki psychoterapii pacjent dotrze do źródła swoich problemów, a także zmierzy się z trudnymi doświadczeniami, które spotkały go na przestrzeni lat. Dzięki pomocy psychoterapeuty wypracuje u siebie skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem oraz lękiem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze