Trwa ładowanie...

Spadek libido często kryje za sobą chorobę. "Może być pierwszym objawem"

 Patrycja Pupiec
24.09.2023 19:45
Zauważyłaś w sypialni? Może zwiastować cukrzycę, choroby serca, anemię
Zauważyłaś w sypialni? Może zwiastować cukrzycę, choroby serca, anemię (Getty Images)

Obniżenie popędu seksualnego to powszechny, ale często ignorowany problem. Wiele kobiet nadal blokuje wstyd, dlatego nie rozmawiają o nim nawet ze swoim partnerem. - Spadek libido może być pierwszym objawem zaburzeń zdrowia fizycznego lub psychicznego i należy się temu bacznie przyjrzeć - ostrzega lek. Agnieszka Ledniowska.

spis treści

1. Nadal niedoszacowany i wstydliwy problem

- Nie mamy wzorca idealnego poziomu libido, czyli popędu seksualnego. U każdego libido jest inne i zmienia się w ciągu życia. Wpływa na niego wiele różnych czynników, takich jak stan psychiczny i fizyczny, styl oraz jakoś życia, osobiste przekonania, doświadczenia, więź z partnerem - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Agnieszka Ledniowska, specjalistka położnictwa i ginekologii oraz terapeutka zaburzeń seksualnych.

Ekspertka zaznacza, że często zgłaszają się do niej kobiety z powodu obniżenia popędu seksualnego.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Pacjentki mówią o spadku libido lub pogorszeniu doznań seksualnych. Myślę, że problem jest niedoszacowany, ponieważ ciągle mamy opory, aby rozmawiać na temat naszej seksualności, a zgłoszenie się do lekarza albo seksuologa po poradę wymaga dużej odwagi - podkreśla lekarka.

Opublikowany we wrześniu raport "Seksualna Mapa Polki", w którym brały udział kobiety w wieku 18-69 lat z dużych miast, ale także niewielkich miejscowości, wykazał, że Polki nie są w pełni usatysfakcjonowane ze swojego życia seksualnego i często zaspokajają swoje pragnienia przez masturbację.

Z ponad tysiąca ankietowanych 50 proc. badanych Polek wskazało, że rezygnuje z seksu z powodu zmęczenia. Pozostałymi najczęstszymi powodami było złe samopoczucie (49 proc.), problemy w relacji (43 proc.) oraz miesiączka (42 proc.).

Aż 28 proc. Polek odczuwa ból podczas stosunku, a 13 proc. nie uprawia seksu w obawie przez niechcianą ciążą. Dr Ledniowska zwraca jednak uwagę, że kobiety w Polsce powoli przełamują tabu i zaczynają szukać przyczyn obniżenia libido.

- Coraz częściej obserwuje jednak, że kobiety przełamują opory i zgłaszają się do seksuologów oraz ginekologów estetycznych po poradę, gdyż wiedzą, że udane życie seksualne przekłada się na wiele innych aspektów codzienności. Kobiety w końcu chcą się cieszyć udanym życiem seksualnym - wskazuje lekarka.

2. Stres, leki, zaburzenia hormonalne mogą zabijać libido

Ekspertka zaznacza, że problem spadku libido u kobiet jest zazwyczaj bardziej złożony niż u mężczyzn. Dr Ledniowska wskazuje, że do czynników obniżających popęd seksualny u pań zalicza się:

  • stres;
  • uzależnienia - nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu;
  • niezdrową dietę;
  • niektóre medykamenty jak leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, leki antykoncepcyjne albo leki antydepresyjne;
  • zaburzenia hormonalne oraz zmiany hormonalne np. w wyniku menopauzy.

Obniżeniu popędu seksualnego może również sprzyjać dyspareunia, czyli ostry lub nawracający ból, który ma związek z aktywnością seksualną. Przybranie na wadze także może negatywnie wpływać na popęd seksualny u kobiet.

U wielu pań nadwaga lub otyłość może powodować spadek energii i budować negatywny obraz siebie, co przekłada się na brak ochoty na seks. Problemy w związku to również częsta przyczyna obniżenia libido.

Dla wielu kobiet bliskość emocjonalna jest niezbędna do intymności seksualnej. Nierozwiązane konflikty i problemy z zaufaniem mogą przyczyniać się do obniżenia ochoty na seks.

Pożądanie i podniecenie seksualne jest także często stłumione u kobiet, które padły ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej. Negatywne doświadczenia seksualne, do których doszło za obopólną zgodą, w przyszłości również mogą zmniejszyć ochotę na seks u kobiet.

3. Spadek libido to objaw choroby

Badanie opublikowane w czasopiśmie "World Journal of Orthopaedics" wykazało, że 76 proc. osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) zgłasza mniejsze zainteresowanie seksem ze względu na symptomy choroby, które znacząco utrudniają im intymność.

Ginekolog ostrzega, że "spadek libido może być pierwszym objawem zaburzeń zdrowia fizycznego lub psychicznego i należy się temu bacznie przyjrzeć".

- Obniżenie popędu seksualnego może towarzyszyć chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego np. nadciśnienie tętnicze albo choroba wieńcowa, schorzenia tarczycy czy anemia. Każdorazowo brak ochoty na seks powinien skłaniać do wizyty u specjalisty - podkreśla lekarka.

Hiperglikemia związana z cukrzycą typu 2 może objawiać się spadkiem libido. Inne problemy zdrowotne towarzyszące cukrzycy, takie jak otyłość oraz bezdech senny także mogą narażać panie na większe ryzyko problemów seksualnych.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wskazuje, że choroby układu krążenia oraz terapie walki z nimi, mogą zmniejszać ilość krwi, która trafia do odległych obszarów ciała, w tym również do narządów płciowych. W efekcie kobiety mogą zauważać trudności z podnieceniem.

Depresja także może wpływać na obniżenie popędu seksualnego, ponieważ wpływa na każdy aspekt życia pacjenta. Powoduje niską samoocenę, zmęczenie, poczucie beznadziejności, co może sprzyjać spadkom libido.

Może również powodować anorgazmię, czyli brak orgazmu lub problemy z jego osiągnięciem.

4. Brak ochoty na seks - jak sobie pomóc?

Nie istnieje magiczna pigułka, po której kobieta w mig pozbędzie się problemów z niskim libido. Popęd seksualny i pragnienia z nim związane wymagają interakcji wielu różnych czynników, dlatego zawsze warto ten problem zgłosić swojemu lekarzowi.

- Podstawą jest wywiad z pacjentką i próba znalezienia przyczyny zaistniałej sytuacji. Jeżeli powodem spadku libido są zaburzenia hormonalne, to włączamy prawidłowe leczenie. Gdy otyłość to zalecamy dietę i aktywność fizyczną - wskazuje ginekolog.

- Dieta - najlepiej bogata w owoce i warzywa - zawierająca magnez, cynk, witaminy z grupy B, witaminę E, a także aktywność fizyczna oraz urozmaicenie życia seksualnego, mogą korzystnie wpływać na poziom libido - dodaje.

Często obniżenie popędu seksualnego u kobiet może być wynikiem pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, o czym przypomina lekarka i terapeutka zaburzeń seksualnych.

- Jeżeli problem dotyczy natury psychologicznej, skuteczna może się okazać psychoterapia. Z kolei u kobiet borykających się ze spadkiem libido po menopauzie i objawami suchości czy bólu podczas współżycia, możemy zastosować leczenie hormonalne i zabiegi ginekologii estetycznej - wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Ledniowska.

- Kluczowe jest poznanie przyczyny problemu i szukanie pomocy - dodaje lekarka.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze