Spironol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania
Spironol to lek dostępny wyłącznie na receptę, który stosowany jest w kardiologii i urologii. Spironol oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, a subsyancją czynną leku jest spironolakton. Lek spironol występuje w formie tabletek, które dostać można w formie 100 mg oraz 25 mg. Jedno opakowanie leku 100 mg mieści 20 tabletek, natomiast spironol 25 mg można dostać w opakowaniu po 20 i 100 tabletek.
1. Skład spironolu
Spironol to lek, który można wykupić wyłącznie w aptece po wcześniejszym okazaniu recepty. Substancja czynna leku spironol to spironlakton, który wykazuje działanie moczopędne i sodopędne. Lek po doustnym podaniu wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, a swoje maksymalne stężenie we krwi wykazuje po około 2 godzinach. Preparat wydalany jest głównie razem z moczem.
2. Wskazania leku spironol
Lek spironol stosowany jest w leczeniu: zastoinowej niewydolności serca, marskości wątroby z wodobrzuszem i obrzękiem, wodobrzusza w przebiegu nowotworu złośliwego, zespołu nerczycowy. Wskazanie do stosowania spironolu to także diagnostyka oraz leczenie hiperaldosteronizmu pierwotnego.
Lek spironol wykorzystywany jest także w krótkotrwałym leczeniu przed planowanym zabiegiem operacyjnym, w długotrwałym leczeniu zachowawczym chorych z gruczolakiem nadnercza. Spironol stosuje się także w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także obrzęków różnego pochodzenia.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku
Leku nie należy stosować u osób, które są uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku. Innymi przeciwwskazaniami do stosowania spironolu jest: ostra niewydolność nerek, bezmocz, hiperkaliemia, choroba Addisona lub inne stany związane z hiperkaliemią.
Preparatu nie należy także stosować równolegle z eplerenonem lub z innymi lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas. Leku spironol nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Kobiety w tym okresie przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu powinny skonsultować się z lekarzem.
4. Dawkowanie leku spironol
Dawkowanie leku spironol zleca lekarz po wcześniejszej diagnozie oraz wywiadzie lekarskim. Dawkowanie leku uzależnione jest od schorzenia oraz od stanu zdrowia każdego pacjenta. Nie należy przekraczać zalecanych dawek leku, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku a jedynie spowoduje groźne skutki uboczne. Lek występuje pod postacią tabletek, jest przeznaczony do stosowania doustnego.
5. Kuracja spironolem
Podczas kuracji lekiem spironol mogą wystąpić działania niepożądane. Występują one jednak stosunkowo rzadko i należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania preparatu są zawsze większe niż możliwe skutki uboczne.
Zobacz także:
Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych zalicza się: podwyższony poziom potasu we krwi, obniżony poziom sodu we krwi, zwiększenie stężenia mocznika we krwi. Bardzo rzadko odnotowano: nudności i wymioty, biegunkę, bóle głowy oraz nadmierna senność.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.