Trwa ładowanie...

Spirytus salicylowy – właściwości, skład, przeciwwskazania, opinie, zamienniki

Spirytus salicylowy jest powszechnie znanym i ogólnie dostępnym preparatem. Ma różnorodne zastosowania – w gospodarstwie domowym, medycynie czy kosmetologii. Przez lata od jego odkrycia jego formuła się nie zmieniła. Spirytus salicylowy jest pierwszym preparatem stosowanym w przypadku konieczności odkażenia skóry i innych powierzchni. W poniższym artykule przybliżymy jego zastosowanie i właściwości.

spis treści

1. Spirytus salicylowy – właściwości

Właściwości spirytusu salicylowego wykorzystywane są przede wszystkim w odkażaniu ran i skóry, wszelkiego rodzaju zranień, zadrapań itp. . Poza tym spirytus salicylowy jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy zranionej skórze"

Po pierwsze spirytus salicylowy stosuje się miejscowo w celu odkażenia czy też dezynfekcji skóry. Badania wykazują, że roztwór o optymalnym stężeniu, zawierający 70% alkoholu etylowego czyli taki jak w spirytusie salicylowym, zastosowany na skórę zmniejsza liczbę baketrii o 90% w ciągu 2 minut.

Spirytus salicylowy stosuje się również w przypadku wystąpienia otarcia naskórka. Mało znane są właściwości regenerujące spirytusu salicylowego, który wpływa na przyspieszenie odnowy naskórka.

Spirytus salicylowy jest powszechnie stosowany w walce z trądzikiem i zaskórniakami. Kwas salicylowy wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych. Działa bakteriobójczo i łagodząco, usuwając nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. W przebiegu trądziku należy przecierać miejsca chorobowo zmienione 1 lub 2 razy dziennie.

Wykorzystanie spirytusu salicylowego w leczeniu grzybicy stóp polega na przecieraniu nim dokładnie umytych i osuszonych stóp

2. Spirytus salicylowy – skład

Spirytus salicylowy jest 2% roztworem kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wody. 100 g leku zawiera 2 g kwasu salicylowego, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, 30% wody oraz 68% etanolu, który jest jego głównym składnikiem.

3. Spirytus salicylowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania spirytusu salicylowego m.in to uczulenie na którykolwiek z jego składników. Należy pamiętać, że nie można stosować spirytusu salicylowego przez dłuższy czas, gdyż etanol ma działanie wysuszające. Przecieranie twarzy spirytusem salicylowym przez dłuższy czas powoduje, więc przesuszenie skóry, a w konsekwencji zwiększoną pracę gruczołów łojowych, które w ten sposób uzupełniają braki w nawilżeniu.

4. Spirytus salicylowy – zamienniki

W Internecie znajdziemy mnóstwo tzw. "domowych" zastosowań spirytusu salicylowego i mnóstwo pochlebnych opinii na temat jego właściwości i działania. Zalata spirytusu salicylowego to również cena, ponieważ kosztuje on zaledwie kilka złotych. Negatywne opinie związane są z nieprzyjemnym zapachem, pieczeniem podczas aplikacji.

Zamienniki spirytusu salicylowego są trudne do znalezienia. Ten produkt jest niepowtarzalny i ma unikatowe właściwości. Można ewentualnie wypróbować alternatywy w postaci wody utlenionej lub sody oczyszczonej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Spirytus salicylowy jest powszechnie stosowany w walce z trądzikiem i zaskórniakami.
Spirytus salicylowy jest powszechnie stosowany w walce z trądzikiem i zaskórniakami. (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza