Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?
Choć mówi się, że obecność pająków to oznaka zdrowego domu, większość osób woli pozbyć się tych niechcianych lokatorów. Podpowiadamy proste i skuteczne metody.
1. Zapachy, których pająki nie lubią
Pająki budzą niechęć wielu osób. Ich ugryzienia mogą być dotkliwe. Walka z pajęczakami nie jest łatwa. Chemiczne środki często zawodzą.
W dodatku ich rozpylanie może szkodzić ludziom i zwierzętom znajdującym się w tym samym pomieszczeniu. Podpowiadamy kilka prostych, naturalnych i skutecznych metod na pozbycie się pająków.
Mięta odstrasza pająki. Spryskanie miętowym olejkiem eterycznym parapetów, drzwi i miejsc, w których pająki bytują szczególnie chętnie, to klucz do sukcesu.
Dla osób, które nie lubią zabijania nawet nielubianych insektów, dobrą wiadomością będzie fakt, że zapach mięty odstrasza, ale nie zabija. Podobną skuteczność ma sadzenie mięty np. w doniczkach. Na parapecie można również postawić doniczki z eukaliptusem. Jego zapach także działa ostraszająco na pajęczaki.
Podobnie działa woda z cytryną rozpylana w pomieszczeniach i ulubionych miejscach pająków. Sok może pochodzić ze świeżych cytryn, z dostępnego w sklepach kwasku cytrynowego lub można go zastąpić cytrynowym olejkiem eterycznym.
Równie skuteczne są inne olejki: kamforowy, cedrowy i eukaliptusowy. Ocet jabłkowy, niezawodny w sprzątaniu i w diecie, będzie pomocny również w walce z pająkami. Podobnie jak w przypadku olejków eterycznych, należy go zmieszać z wodą i rozpylić.
Zaleca się również stosowanie kasztanów i żołędzi jako odstraszaczy pająków. Gdy pojawią się jesienią na drzewach, warto pozbierać je w celu udekorowania domu. Rozłożone na parapetach i progach będą zniechęcać pająki do wejścia do wnętrza mieszkania.
Jeśli chcemy stworzyć w domu nastrój, a jednocześnie wygrać walkę z pająkami, nieodzowne będą świece zapachowe. Odpowiednio dobrane, napełnią dom aromatycznym zapachem.
Zobacz także:
2. Ugryzienie pająka - objawy i leczenie
Ugryzienie pająka wbrew pozorom w polskim klimacie zdarza się rzadko. Tylko trzy gatunki bytujące w naszym kraju gryzą. Większość występujących tu pająków nie jest wyposażona w narządy umożliwiające przebicie ludzkiej skóry.
Gdy nawet dojdzie do ukąszenia, możemy czuć się bezpieczni. Pajęczaki nie przenoszą bakterii, nie powodują zatruć.
Gdy jednak zaatakował nas pająk, na skórze mogą pojawić się zmiany, zaczerwienienie, ból, obrzęk.
Potencjalnie niebezpieczny jest kolczatek zbrojny, który może spowodować stan zapalny. Po jego ukąszeniu ofiary skarżą się na wymioty i zawroty głowy nawet przez kilka tygodni.
Problem mogą mieć osoby, u których stwierdzono alergię na dany gatunek. Nie odnotowano jednak na terenie Polski powikłań lub zgonów z powodu ukąszeń pająka.
Po ugryzieniu należy zaczerwienione miejsce odkazić. Zaleca się stosować zimne okłady i specjalistyczne maści zmniejszające świąd. Można zażyć również leki przeciwhistaminowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.