Trwa ładowanie...

Sposoby na zaparcia w wakacje

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 06.03.2019 13:20
Sposoby na zaparcia w wakacje
Sposoby na zaparcia w wakacje

Wakacje – okres, w którym nasz plan dnia ulega zmianie. Nowe miejsce, nowa dieta zaburzają porządek i rytm, do którego przywykliśmy. Prowadzi to do powstawania zaparć u dorosłych. Pada pytanie - co zrobić, by korzystać z urlopu, a nie męczyć się w toalecie.

spis treści

1. Objawy zaparć

Kiedy nasze jelito pracuje normalnie, wówczas resztki pokarmu za pomocą skurczy są przesuwane w kierunku odbytnicy. Jeżeli perystaltyka jelit jest zaburzona niestrawione resztki zalegają w jelicie grubym. To utrudnia ich transport i wydalenie. Ilość wypróżnień jest sprawą indywidualną, zależną od wieku, sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, a nawet od temperamentu czy nastroju. Zaparcia tworzą się, gdy do wypróżnienia nie dochodzi dłużej niż przez trzy dni. Zmienia się konsystencja stolca, staje się on twardy, a wypróżnienie jest niepełne i bolesne. Nasze samopoczucie zdecydowanie się pogarsza, odczuwamy niepokój i bóle brzucha. Te objawy mogą zakłócić wypoczynek i skutecznie obrzydzić wakacje.

2. Przyczyny zaparć

Przyjeżdżając do nowego miejsca musimy liczyć się z tym, że zmiana otoczenia wpłynie niekorzystnie na nasz układ trawienny. Nowe miejsce, a zwłaszcza toaleta, może wywoływać niechęć. Korzystanie z ubikacji będzie dyskomfortowe i mało efektywne. Zmiana kuchni, potrawy bardziej kaloryczne i tłuste również nie przyczyniają się do prawidłowej perystaltyki jelit. Zaparcia mogą być wywołane stresem, także tym pozytywnym. Radość z wakacji, mnóstwo atrakcji, z których należy skorzystać powodują, że brak nam czasu, by poświęcić dłuższą chwilę na wsłuchanie się w potrzeby organizmu. Napięcie psychiczne zakłóca motorykę jelit. Najczęściej cierpią na to osoby nieśmiałe i niecierpliwe.

3. Leczenie zaparć podczas wakacji

  • Emocje pod kontrolą – będąc w nowym miejscu wygospodarujmy dla siebie czas wolny, nie skupiajmy się na myślach o zaparciu, lepiej zrobimy, gdy się rozluźnimy i wyciszymy.

  • Rano więcej czasu spędźmy w toalecie – często gdzieś się śpieszymy i wstrzymujemy odruch wypróżniania, z czasem odruch ten zanika i musimy z powrotem go sobie wypracować. Rano jelito grube jest najaktywniejsze. Właśnie wtedy potrzeba intymności i spokoju.

  • Ćwicz, ćwicz, ćwicz... - wystarczy spacer lub niefrasujące ćwiczenia gimnastyczne. Nie trzeba wylewać z siebie siódmych potów. Już najmniejsza aktywność fizyczna działa jak masaż dla jelit.

  • Uważaj na to co wrzucasz do żołądka – zrezygnuj z ciężkostrawnego i tłustego jedzenia, odstaw czekoladę i inne słodycze, a białe pieczywo zamień razowym. Jedz więcej świeżych warzyw i owoców. Posiadają one błonnik, który wymiata zbędne resztki jedzenia z jelit.

  • Pij dużo wody – najlepsza jest woda niegazowana, świeżo wyciśnięte soki lub słaba herbata. Organizm potrzebuje 2-3 litry płynów dziennie.

  • Naturalne sposoby na zaparcia – przed kolacją warto zjeść kilka łyżek siemienia lnianego i popić go ciepłą wodą. Pomocny jest też sok z kiszonej kapusty. Na zaparcia dobre są suszone śliwki zjedzone na czczo i popite szklanką wody.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Błonnik na zaparcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze