Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy nie przeoczyłeś własnego zawału serca

Avatar placeholder
09.02.2022 16:06
Łagodny ból może być objawem zawału
Łagodny ból może być objawem zawału (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Nie wszystkie zawały serca objawiają się bólem w klatce piersiowej i zalaniem się potem. Bywa, że atak przebiega „po cichu” (jego symptomy są znikome) lub bezobjawowo – wskazują nowe badania przeprowadzone przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH).

Naukowcy zaprosili do badań ponad 1800 osób w wieku 45 lat i starszych, które nie miały stwierdzonych chorób kardiologicznych. Po dziesięciu latach ponownie przebadano ich serca. Specjaliści zaobserwowali, że u 8 proc. uczestników na mięśniu sercowym widać oznaki zbliznowacenia (zniszczoną tkankę).

U większości pacjentów proces ten nie został rozpoznany i był zignorowany, a ponad połowa przypadków wyglądała, jak typowe skutki ataku serca. Oznacza to, że pacjenci mogli przejść zawał i nawet o tym nie wiedzieć.

– Zdarza się, że poszkodowani uważają, iż symptomy choroby nie są na tyle silne, aby iść do lekarza – mówi autor badań, dr David Bluemke, kierownik ds. radiologii i obrazowania Centrum Klinicznego NIH. – Objawy te obejmują łagodne bóle klatki piersiowej, mdłości, wymioty, niewyjaśnione zmęczenie, zgagę, duszności oraz uczucie dyskomfortu w szyi lub okolicy szczęki – dodaje.

Zobacz film: "Zawał serca"
Groźne grudki na powiekach. Mogą zwiastować zawał
Groźne grudki na powiekach. Mogą zwiastować zawał [4 zdjęcia]

Żółtaki (kępki żółte), czyli grudkowate zmiany pojawiające się na powiekach są zwiastunem poważnych

zobacz galerię

To prawda: cichy zawał serca można łatwo pomylić z grypą żołądkową albo ze zwykłą grypą lub niestrawnością. Jednak w przeciwieństwie do tych chorób, nawet łagodny atak serca może skutkować pojawieniem się na sercu tkanki bliznowatej. I to właśnie stanowi problem.

– Bliznowacenie mięśnia może powodować zakłócenia przepływu prądu przez serce, co wpływa na zaburzenie jego rytmu – dodaje Bluemke. Kiedy tak się dzieje, serce może bić zbyt szybko, sprawiając, że niemożliwe jest skuteczne pompowanie krwi. Może to prowadzić do nagłego zatrzymania akcji serca.

Co można na to poradzić? Najlepiej dokładnie obserwować symptomy, kiedy nie czujemy się najlepiej. Dr Bluemke uspokaja, że u osób młodszych i zdrowych ryzyko wystąpienia zawału jest bardzo niskie. Jednak 40- i 50-latkowie powinni być czujni, zwłaszcza jeśli w ich rodzinie występowały przypadki zawałów lub znajdują się w grupie ryzyka: mają nadwagę, wysokie ciśnienie, cukrzycę lub palą papierosy.

W takim przypadku, jeśli tylko rozpoznasz u siebie wyżej opisane objawy, nie czekaj, aż ci przejdzie. Nawet, jeśli nie zauważasz tych symptomów, warto raz do roku udać się do lekarza na badania kontrolne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy zawału serca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze