Trwa ładowanie...

Spuchnięte podniebienie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.10.2020 18:00
Spuchnięte podniebienie to symptom, który może pojawić się na skutek różnorakich czynników. Ta mało komfortowa dolegliwość zazwyczaj związana jest z oparzeniem, urazem mechanicznym lub zapaleniem dziąseł.
Spuchnięte podniebienie to symptom, który może pojawić się na skutek różnorakich czynników. Ta mało komfortowa dolegliwość zazwyczaj związana jest z oparzeniem, urazem mechanicznym lub zapaleniem dziąseł. (Pixabay)

Spuchnięte podniebienie to symptom, który może pojawić się na skutek różnorakich czynników. Ta mało komfortowa dolegliwość zazwyczaj związana jest z oparzeniem, urazem mechanicznym lub zapaleniem dziąseł. Spuchnięte podniebienie może również świadczyć o poważnym schorzeniu, np. chorobie nowotworowej.

spis treści

1. Spuchnięte podniebienie wywołane zapaleniem dziąseł

Spuchnięte podniebienie bardzo często związane jest z zapaleniem dziąseł. Czynnikiem wywołującym stan zapalny dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Może być spowodowane np. płytką nazębną, która powstaje na powierzchni zębów i dziąseł. Należy usuwać ją codziennie poprzez regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, w przeciwnym razie, może ona podrażnić tkankę dziąseł i wywołać zapalenie dziąseł. Spuchnięte podniebienie nie jest jedynym objawem zapalenia dziąseł. U pacjentów borykającym się ze stanem zapalnym dziąseł obserwuje się także: zaczerwienienie, ból dziąseł, nadwrażliwość, odsłonięcie szyjek zębowych. Uszkodzenie tkanek jamy ustnej może również skutkować ślinotokiem, gorączką, problemami ze spożywaniem pokarmów. Sięganie po produkty bogate w składniki wzmacniające strukturę zębów może zapobiec rozwojowi chorób dziąseł. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach u stomatologa. W trakcie wizyty warto skorzystać z profesjonalnego oczyszczania zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi np. wypadaniem zębów, ropniami przyzębowymi.

Musisz to wiedzieć

2. Spuchnięte podniebienie wywołane urazem lub oparzeniem

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Spuchnięte podniebienie może być wynikiem urazu mechanicznego. Do urazu mechanicznego twardego podniebienia lub błony śluzowej podniebienia może dojść wskutek zjedzenia twardych orzechów, landrynek lub surowych warzyw. Opuchlizna podniebienia może być również skutkiem oparzenia. Do oparzeń dochodzi zazwyczaj w trakcie picia gorącej kawy lub herbaty, nie jest to jednak reguła. Oparzenie może nastąpić także w wyniku dostania się do jamy ustnej środków chemicznych. Spuchnięte podniebienie wywołane urazem lub poparzeniem utrudnia normalne funkcjonowanie i sprawia, że mamy kłopot ze spożywaniem posiłków. Pacjenci skarżą się także na: pieczenie podniebienia, swędzenie czy ból.

3. Spuchnięte podniebienie jako objaw choroby nowotworowej

Spuchnięte podniebienie może świadczyć o poważnej chorobie nowotworowej, np. raku podniebienia. Ten rodzaj nowotworu występuje u Polaków dosyć rzadko i stanowi 1% wszystkich chorób nowotworowych jamy ustnej i gardła. Okazuje się jednak, że rak znacznie częściej atakuje kobiety.

Nowotwór podniebienia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, ponieważ w szybkim tempie nacieka na tkanki zlokalizowane w jego pobliżu. Bardzo często skutkuje także przerzutami do węzłów chłonnych. Badania naukowców potwierdzają, że dwie trzecie diagnozowanych nowotworów podniebienia twardego to raki płaskonabłonkowe.

Osoby dotknięte rakiem podniebienia mogą odczuwać silne dolegliwości bólowe w obrębie jamy ustnej. Oprócz opuchlizny i bólu, mogą pojawić się także problemy z artykulacją (spowolnione tempo mowy, wysławianie się w sposób niewyraźny).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze