Stary lek szansą na profilaktykę malarii w Afryce

Tani i powszechnie stosowany farmaceutyk wykorzystywany w leczeniu zakażeń pasożytami z gatunku Dirofilaria immitis może znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się malarii w krajach afrykańskich.

1. Zapobieganie malarii

Według Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na malarię umiera niemal 800 tys. ludzi, w tym najczęściej małych dzieci z krajów afrykańskich. Aby zapobiegać chorobie stosuje się przede wszystkim metody chroniące przed ukąszeniami komarów. Są to między innymi moskitiery, czyli specjalne siatki, które rozwiesza się nad łóżkiem, a także preparaty odstraszające komary, które stosuje się w domu. Mimo tego człowiek wciąż jest narażony na ugryzienia komarów w ciągu dnia i poza domem. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na tani sposób zapobiegania zakażeniom.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Odkrycie naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu w Senegalu i Uniwersytetu Stanowego Colorado odkryli, że ilość zakażeń pasożytami malarii znacznie spadła w niektórych senegalskich wioskach, w których 2 tygodnie wcześniej podano ludności lek na zakażenia pasożytem Dirofilaria immitis. Podawanie tego farmaceutyku stanowiło element kampanii mającej na celu leczenie onchocerkozy, czyli ślepoty rzecznej. Najprawdopodobniej lek zabijał roznoszące malarię komary. W ramach badania naukowcy zebrali komary znalezione w domach w wioskach, których mieszkańcy otrzymali farmaceutyk i porównali je z komarami zebranymi w wioskach, w których ludziom nie podano tego leku. W pierwszym przypadku w 2 tygodnie od podania lekarstwa zauważono 79-procentowy spadek ilości komarów przenoszących pasożyta malarii – Plasmodium falciparum. W wioskach, gdzie ludzie nie byli leczeni na pasożyty w tym samym czasie zaobserwowano wzrost liczby komarów przenoszących chorobę o 246%.

3. Zastosowanie leku

Farmaceutyk, który pomaga zapobiegać malarii stosuje się w leczeniu ślepoty rzecznej – choroby, na którą cierpi około 18 mln ludzi. Przyczyną zakażeń są czarne muchy, przenoszące pasożyta, który atakuje skórę i oczy człowieka. Aż 270 000 zakażonych w wyniku choroby traci wzrok. Ponadto lek jest skuteczny w walce z pasożytami atakującymi węzły chłonne, które są przyczyną słoniowacizny. Za pomocą tego farmaceutyku zwalcza się również wszy i roztocza, które mogą powodować świerzb. Jak się okazuje, do właściwości leku należy dodać zapobieganie malarii.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy