Staw skokowy – budowa, urazy
Staw skokowy łączy kości podudzia oraz stopy. Ze względu na położenie i skomplikowaną budowę często do ortopedy zgłaszają się pacjenci z urazami tego stawu. Specjalista może rozpoznać skręcenie, zwichnięcie albo złamanie stawu skokowego.
1. Staw skokowy – budowa
Staw skokowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych fragmentów układu kostnego i stawowego. W jego skład wchodzi:
Staw skokowy górny – nazywany potocznie kostką. Zbudowany jest z końca kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej, które znajdują się nad piętą. Skłąda się też z torebki stawowej wzmocnionej przez więzadła przyśrodkowe, skokowo-strzałkowe przednie i tylne, piętowo-strzałkowe. Staw ten odpowiedzialny jest za zginanie grzbietowe stopy.
Staw skokowy dolny – złożony jest ze stawu skokowego przedniego (staw skokowo-piętowo-łódkowy) i tylnego (staw skokowo-piętowy). Jest on odpowiedzialny za ruchy odwracania i nawracania. Torebkę stawową wzmacniają więzadła skokowo-piętowe i skokowo-goleniowe.
2. Staw skokowy – urazy
Skręcenie, zwichnięcie i złamanie to typy urazów, jakich możemy doświadczyć przy stawie skokowym. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
2.1. Staw skokowy – skręcenie
Jest to uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł, które ją wzmacniają. Więzadła mogą być naciągnięte, naderwane lub rozerwane. Każde z tych rodzajów to kolejny stopień skręcenia stawu skokowego.
Najlżejsze jest naciągnięcie więzadeł, które charakteryzuje się obrzękiem, tkliwością i bolesnością stawu.
Naderwanie więzadeł, czyli II stopień skręcenia, objawia się nasilonymi bólami, natomiast o rozerwaniu więzadeł (III stopień skręcenia) sygnalizuje nie tylko silny ból i obrzęk, ale też niestabilność stawu skokowego.
Jeżeli skręcenie stawu skokowego jest lekkie zazwyczaj stosowane są okłady. Jeżeli natomiast skręcenie stawu skokowego jest cięższe, konieczne jest unieruchomienie stawu.
2.2. Staw skokowy – zwichnięcie
To poważna kontuzja, z którą należy szybko zgłosić się do specjalisty. Zwichnięciu polegającemu na nieprawidłowym przemieszczaniu się względem siebie kości i innych fragmentów stawu skokowego towarzyszy też rozerwanie torebki stawowej i więzadeł. Jeżeli zwichnięty staw skokowy nie zostanie nastawiony, może dojść do zmian, które będą utrudniały prawidłowe funkcjonowanie stawu.
Zobacz także:
2.3. Staw skokowy – złamanie
Złamanie stawu skokowego w tym przypadku najczęściej dotyczy złamania kostek goleni łączących kolano z kostką. Może dojść do złamania zamkniętego, objawiającego się bólem, obrzękiem i zasinieniem stawu skokowego, a także ograniczoną ruchomością. Jeśli dojdzie do tego typu urazu, musi interweniować chirurg. Jego zadaniem jest złożenie i unieruchomienie kości.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.