Trwa ładowanie...

Stopery do uszu – rodzaje, zastosowanie i zasady bezpieczeństwa

Avatar placeholder
20.02.2023 12:42
Stopery do uszu tłumią hałas z zewnątrz.
Stopery do uszu tłumią hałas z zewnątrz. (123rf)

Stopery do uszu to zatyczki, które są wkładane do kanału słuchowego w celu zmniejszenia dokuczliwości docierających do nich dźwięków. Wykorzystuje się je zarówno w zakładach pracy, w miejscach użyteczności publicznej, jak i w domu. Wkładki zabezpieczają przed hałasem, umożliwiają sen, dbają o komfort. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to są stopery do uszu ?

Stopery do uszu to wkładki przeciwhałasowe, które wkłada się do ucha. Ponieważ zatyczki dostosowują się kształtem do kanału słuchowego, wypełniają jego komorę i blokują dostęp niepożądanych dźwięków, są kołem ratunkowym dla osób, które nie mogą pracować, spać czy funkcjonować, ponieważ przeszkadza im hałas.

Stopery zostały wynalezione na początku XX wieku przez Maksymiliana Negwera, który interesował się kwestiami związanymi ze słuchem oraz jego ochroną. Naukowiec wpadł na pomysł, by połączyć tłuszcz i wosk z watą. Pierwsze zatyczki do uszu pojawiły się w sprzedaży w 1908 roku. Dziś stopery można kupić w niemal każdej aptece czy drogerii, stacjonarnie, jak i online.

2. Do czego służą stopery do uszu?

Podstawowym zadaniem stoperów jest ochrona przed hałasem poprzez wygłuszanie go. Wykorzystuje się je w różnych okolicznościach, zarówno w pracy, jak i w domu. Traktuje się je często jako alternatywę dla nauszników, stosowanych w miejscach, gdzie natężenie hałasu powodowanego przez maszyny i inne urządzenia jest bardzo nasilone.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Spełniają swoje zadanie, czyli chronią przed hałasem, a są mniejsze, lżejsze i bardziej wygodne. Ponieważ są plastyczne, można je dopasować do swoich kanałów usznych. Dzięki temu działanie stoperów jest nie tylko efektywne, ale i komfortowe.

Stopery są wykorzystywane w warunkach domowych przez osoby, które są wrażliwe na dźwięki lub gdy potrzebują ciszy, by zapaść w regenerujący sen, bądź chcą poczytać książkę w pokoju, który użytkuje wiele osób. Stopery są miękkie, dlatego nie powodują dyskomfortu podczas noszenia czy snu. Niektórzy stosują je w przestrzeni publicznej, na przykład w komunikacji miejskiej, szpitalu czy bibliotece.

3. Rodzaje stoperów do uszu

Zatyczki do uszu wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej z gąbki, gumy, wosku, silikonu albo pianki. To dlatego różnią się miedzy sobą skutecznością wyciszania dźwięku, komfortem i plastycznością.

Wyróżnia się:

  • zatyczki do uszu woskowe, które dzięki swojej plastyczności dopasowują się do każdego kształtu ucha. Są bardzo popularne. Produkuje się je z włókien celulozowych oraz wiskozowych, które są wysycone naturalnym woskiem, [parafiną}(https://portal.abczdrowie.pl/parafina-do-czego-sluzy-i-czy-jest-szkodliwa) i wazeliną. Wymagają ogrzania ciepłem dłoni. Wówczas stają się plastyczne, dzięki czemu łatwo można je dostosować do kształtu ucha. Korzystanie ze stoperów woskowych jest możliwe tak długo, dopóki zatyczki dają się dopasowywać. Są trwałe, można używać ich wielokrotnie, nie wypadają z uszu. Trzeba pamiętać, że pochłaniają zanieczyszczenia. Ich zaletą jest niska cena (kosztują kilka złotych),
  • stopery do uszu gumowe, które są nieco mniej komfortowe w uwagi na swoją twardość. Nie można ich dokładnie dopasować do kanałów usznych, co przekładają się na ich nieefektywność. Po pewnym czasie mogą stać się niekomfortowe w noszeniu,
  • zatyczki silikonowe wykonane są z elastycznego silikonu. Są wygodne, można je łatwo dopasować do uszu. Mają jeden minus. Ponieważ ich powierzchnia jest nieco lepka, dzięki czemu nie wypadają z kanałów usznych, szybko się brudzą. Można ich używać na basenie, ponieważ chronią nie tylko przed hałasem, ale i wodą,
  • zatyczki do uszu piankowe, które po włożeniu do ucha rozprężają się, dostosowując się do kształtu ucha. Nie tłumią hałasu dość dobrze, ale są bardzo tanie,
  • zatyczki do uszu plastyczne wykonane z materiału termoplastycznego - szczelnie wypełnia kanał uszny, bardzo dobrze tłumią hałas. Zatyczki są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

4. Czy stopery do uszu są szkodliwe?

Użytkując stopery do uszu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należy pamiętać, że zatyczki są bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy są używane zgodnie z instrukcją. Nie wolno ich używać przez długi czas, ponieważ może to prowadzić do problemów laryngologicznych.

Zatkane kanały uszne tworzą doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Stopery muszą być odpowiednio dopasowane. Źle dobrane mogą być nie tylko przyczyną dyskomfortu i frustracji z powodu ich nieefektywności, ale i czynnikiem wywołującym infekcje. Mogą być szkodliwe.

Trzeba pamiętać o tym, by stopery do uszu regularnie czyścić. To jedyny sposób, by ich użytkowanie było higieniczne. Dzięki temu zwiększa się również ich sprężystość i żywotność. W celu usunięcia zanieczyszczeń należy je myć w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu (na przykład płynu do mycia naczyń) lub mydła.

Bardzo ważne jest, by wkładki przeciwhałasowe opłukać pod bieżącą wodą, a także osuszyć ręcznikiem. Warto je również naciągnąć do pierwotnego kształtu i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli zatyczki wymagają gruntownego czyszczenia, należy umieścić je w naczyniu wypełnionym wodą utlenioną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze