Stosujesz witaminę C? Takie mogą być konsekwencje
Witamina C to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, ale jej nadmierna suplementacja może poważnie zaszkodzić. Rośnie ryzyko problemów z nerkami oraz interakcji z popularnymi lekami.
W tym artykule
Witamina C nie leczy przeziębienia
Choć witamina C jest znana ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych, które opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych.
Jest też niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest synteza kolagenu, nie bez powodu nazywanego ''białkiem młodości''. To klucz do zdrowych kości, mięśni, skóry, a także ochrona dla narządów wewnętrznych.
Eksperci ostrzegają jednak, że w tym przypadku więcej nie zawsze znaczy lepiej, a nadmierna suplementacja może poważne zaszkodzić zdrowiu.
Czy suplementy wzmocnią odporność?
Zalecane dzienne dawki różnią się w zależności od płci i wieku i wynoszą 90 mg dla mężczyzn i 75 mg dla kobiet. Warto przy tym pamiętać, że badania nie potwierdzają, że witamina C łagodzi objawy choroby, choć to z tego powodu w sezonie infekcyjnym wiele osób zażywa ją w większych ilościach.
Pewne korzyści może przynieść regularna profilaktyczna suplementacja. Badania pokazały, że skraca czas trwania przeziębienia o 8 proc. u dorosłych i o 14 proc. u dzieci. Może to sugerować, że witamina C pomaga organizmowi uporać się z przeziębieniem, choć go nie leczy.
Nadmiar witaminy C może prowadzić do kamicy
Nadmierne spożycie witaminy C nie jest jednak wskazane. Preparaty zawierające dawki na poziomie 1000 mg mogą wprowadzać w błąd, sugerując, że większa ilość przyniesie większe korzyści zdrowotne.
Zbyt wysokie stężenie w organizmie może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych, takich jak powstawanie kamieni nerkowych.
Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminę C może wzrastać w określonych przypadkach. Dotyczy to m.in. palaczy czy osób z niektórymi schorzeniami jelit. Mimo to zawsze należy zachować ostrożność i nie przekraczać rekomendowanych dawek.
Choć wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, witamina C wchodzi w interakcje z ponad 130 lekami. Jeśli więc nadmiernie ją suplementujemy, możemy sobie poważnie zaszkodzić.
- Stosując suplementy z witaminą C, należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych dawek, które są określone w ulotce. Ponadto, jeśli zażywamy na stałe leki, lepiej skonsultować to wcześniej z lekarzem, bo może się okazać, że są przeciwwskazania - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
Ekspertka dodała, że interakcje, w jakie wchodzi witamina C, dotyczą wielu popularnych leków, m.in. na cholesterol, preparatów przeciwzakrzepowych, przeciwwirusowych, tabletek antykoncepcyjnych, a nawet paracetamolu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- WP abcZdrowie
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.