Trwa ładowanie...

Seks po porodzie - najczęstsze problemy, kiedy można go uprawiać?

Seks po porodzie może być ekscytujący, ale i problematyczny. Są kobiety, które odliczają dni, kiedy będą mogły powrócić do aktywności w łóżku. Inne na samą myśl o zbliżeniu odczuwają stres. Co warto wiedzieć o seksie po porodzie? Kiedy można do niego wrócić? Jakie mogą pojawić się problemy?

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

1. Co warto wiedzieć o seksie po porodzie

Seks po porodzie? Dla wielu mam ten temat długo nie istnieje. Są niedospane i permanentnie zmęczone bądź przerażone, ponieważ w pamięci wciąż mają ból, jaki towarzyszy narodzinom dziecka.

Z kolei niektóre kobiety już w czasie połogu odczuwają popęd seksualny i mają ochotę na współżycie. Nie ma tu żadnej reguły. Jedno jest pewne: z seksem po porodzie nie ma się co spieszyć. Aby współżycie dawało radość i przyjemność, muszą istnieć odpowiednie warunki. Kobieta musi czuć się gotowa zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

2. Kiedy można uprawiać seks po narodzinach dziecka?

Po porodzie należy utrzymać wstrzemięźliwość płciową. Jak długo? Decydującą kwestią jest rodzaj porodu i stopień uszkodzeń okołoporodowych. Można przyjąć, że niezależnie od tego, czy poród przebiegał drogami natury czy przez cesarskie cięcie, ze współżyciem należy wstrzymać się przez około 6 tygodni.

Kobieta potrzebuje czasu, aby jej organizm wrócił do formy i stanu sprzed ciąży i porodu. Tyle twa połóg. Czas połogu jest niezbędny, by doszło do zakończenia krwawienia poporodowego, zagojenie się ran oraz blizn, a także zamknięcia się szyjki macicy, która w trakcie porodu ulega rozwarciu aż do 10 cm.

Zbyt wczesne współżycie może być dla świeżo upieczonej mamy nie tylko bolesne, ale i negatywnie wpływać na gojącą się ranę. Ponadto zwiększa ryzyko krwotoku poporodowego lub zakażenia macicy.

Dla kobiet po cięciu cesarskim połóg to okres na prawidłowe zabliźnienie się rany powłok brzusznych i macicy. Jeśli po upływie 6 tygodni kobieta wciąż ma krwawienia, wówczas należy dłużej wstrzymać się od zbliżeń.

Nie bez znaczenia jest kondycja psychiczna kobiety. To, czy ma ochotę na seks, zależy od wielu aspektów, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Zwłaszcza te kobiety, które rodziły dzieci naturalnie, wciąż mogą mieć w pamięci ból krocza, jaki im towarzyszył jeszcze długo po tym, jak powitały malucha na świecie.

Zdarza się, że świeżo upieczona mama jest gotowa podjąć aktywność seksualną nie po połogu, a nawet kilka miesięcy po porodzie. Czas abstynencji seksualnej po porodzie nie zawsze trwa 6 tygodni. Czasem okres ten się wydłuża.

Dzieje się tak w przypadku, gdy poród był trudny i obarczony komplikacjami. To dlatego powrót do seksu po porodzie najlepiej omówić z ginekologiem. W tym celu po 6 tygodniach od porodu kobieta powinna zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza, który prowadził ciążę.

Zobacz także:

3. Problemy z seksem po porodzie

Seks po porodzie czasem sprawia kłopoty. Najczęstsze problemy z seksem po porodzie, na jakie skarżą się kobiety, to:

  • suchość pochwy - po porodzie pochwa kobiety może być sucha i bardzo tkliwa, pomocne wówczas mogą być lubrykanty,
  • dyskomfort w obrębie nacięcia krocza - zbliżenie mogą utrudniać zabliźniające się rany, czasem pojawia się nieprzyjemne uczucie rozpierania,
  • strach przed współżyciem - na początek warto wybierać komfortowe pozycje, które pozwalają kobiecie kontrolować głębokość penetracji,
  • bóle miednicy, obolały brzuch,
  • inne, dotychczas nieznane doznania - seks po porodzie może się różnić z uwagi na zmniejszone napięcie mięśni pochwy i ograniczoną zdolność do rozciągania,
  • brak ochoty na seks - często zmęczona kobieta przesuwa seks dalszy plan, nie bez znaczenia jest też niski poziom estrogenu w okresie po porodowym,
  • problem, by odnaleźć się w sypialni na nowo - wiele kobiet potrzebuje czasu by wrócić do dawnej aktywności seksualnej,
  • strach przed kolejną ciążą.

Perspektywa zajścia w kolejną ciążę, kiedy kobieta jest zmęczona całodobową opieką nad niemowlęciem, nie wpływa pozytywnie na libido. Mało tego. Obawy przed kolejnym dzieckiem mogą uniemożliwić odbieranie seksu jako przyjemności.

Ponieważ karmienie piersią nie zabezpiecza przed ciążą, należy sięgać po środki antykoncepyjne. Ginekolodzy młodym rodzicom zalecają prezerwatywy, globulki oraz kremy dopochwowe.

Ponieważ większość standardowych pigułek antykoncepcyjnych przenika do mleka matki, dla młodych mam opracowano pigułkę jednoskładnikową, która jest równie skuteczna,

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.