Trwa ładowanie...

Suche dłonie – objawy, przyczyny i pielęgnacja skóry

Avatar placeholder
15.03.2021 13:21
Suche dłonie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale często także swędzą i pieką. Ten dyskomfort jest najczęściej objawem nieodpowiedniej pielęgnacji rąk.
Suche dłonie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale często także swędzą i pieką. Ten dyskomfort jest najczęściej objawem nieodpowiedniej pielęgnacji rąk. (123rf)

Suche dłonie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale często także swędzą i pieką. Ten dyskomfort jest najczęściej objawem nieodpowiedniej pielęgnacji rąk. Zdarza się też, że przyczyną nadmiernego złuszczania naskórka jest alergia i czynniki zewnętrzne, ale również schorzenia ogólnoustrojowe. Jak sobie radzić? Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co oznaczają suche dłonie?

Suche dłonie, czyli widoczne nadmierne złuszczanie naskórka, bardzo często są przyczyną dyskomfortu. Nie tylko nie dodają uroku, ale także swędzą i pieką. Czasem pojawia się również uczucie pękającej skóry na dłoniach.

Ma to związek z tym, że skóra dłoni jest cieńsza niż na innych częściach ciała, a także delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto nie posiada gruczołów łojowych, które mogłyby je nawilżać i chronić, wyposażona jest za to w liczne gruczoły potowe. Ich działanie sprawia, że naskórek staje się uboższy w wodę i wysusza się.

2. Przyczyny suchej skóry na dłoniach

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Suche dłonie to najczęściej sygnał, że pielęgnacja tej części ciała została zaniedbana lub jest niedostateczna. To często skutek używania preparatów, które nie są przeznaczone do rąk, a także długich i gorących kąpieli, które prowadzą do wypłukania ze skóry tłuszczów wchodzących w skład naturalnego płaszcza ochronnego. Skóra pozbawiona swojej naturalnej bariery ochronnej jest podatna na uszkodzenia. Przyczyną suchej skóry na dłoniach może być także częste mycie rąk, stosowanie preparatów do dezynfekcji, a także noszenie rękawiczek jednorazowych.

Sucha skóra na dłoniach pojawia się także, gdy jest narażona na działanie silnych detergentów, środków chemicznych i myjących, które zawierają niekorzystne dla skóry, wysuszające ją składniki (np. alkohol). Nie bez znaczenia jest kontakt z alergenami i substancjami toksycznymi czy działanie czynników atmosferycznych, takich jak duży mróz, silne działanie promieniowania UV, porywisty wiatr czy deszcz. Wówczas która może nie tylko zacząć się przesuszać, ale i stanie się zaczerwieniona, swędząca i podrażniona.

Suche dłonie mogą być także objawem odwodnienia organizmu, wywołanym przez wysoką temperaturę i niedobór płynów, jak również biegunki i wymioty. Przesuszona skóra może być również konsekwencją zaburzenia w produkcji lipidów – niedoboru ceramidów. Czasem za kiepską kondycję skóry słoni odpowiada naturalny proces starzenia się skóry.

Zdarza się, że przyczyną przesuszonej skóry na dłoniach bywają także błędy żywieniowe: brak witamin (A,C,E), NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Bardzo sucha skóra może być również efektem maści stosowanych miejscowo: retinoidów i steroidów.

Suche dłonie nie zawsze są skutkiem problemu kosmetycznego wywołanego niewłaściwą pielęgnacją dłoni. Problemem mogą być schorzenia, które często mają podłoże genetyczne. To na przykład choroby dermatologiczne i alergiczne, skutkujące zaburzonym procesem rogowacenia naskórka i uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym skóry (np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca), a także cukrzyca, niewydolność nerek czy zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy).

3. Co pomoże na suche dłonie?

Aby pozbyć się problemu suchych dłoni, trzeba o nie zadbać. Po pierwsze warto zmienić nawyki i chronić je rękawiczkami zarówno podczas spaceru w zimowe dni, jak i rękawicami ochronnymi podczas prac w domu czy ogrodzie.

Nie mniej ważna jest właściwa pielęgnacja dłoni. Przyda się odpowiedni żel do mycia oraz krem do rąk. Warto wybierać takie kosmetyki, które zawierają różne składniki aktywne odpowiadające za nawilżenie oraz szybką regenerację skóry, tworzące na niej film ochronny. Dzięki temu możliwa będzie regeneracja i nawilżenie nawet bardzo suchej skóry. To:

  • tłuszcze chroniące przed wysuszeniem, takie jak gliceryna, wazelina, oleje roślinne, parafina,
  • witaminy: E i A,
  • substancje nawilżające: mocznik, kwas hialuronowy,
  • substancje łagodzące: alantoina czy D-panthenol.

Sprawdzą się także rękawiczki regeneracyjne, które są nasączone leczniczym płynem zawierającym różne składniki aktywne oraz domowe sposoby na suche dłonie.

4. Domowe sposoby na suche dłonie

Pielęgnację domowymi sposobami warto rozpocząć od zrobienia peelingu, który złuszcza martwy naskórek i ułatwia wnikanie składników zawartych kosmetykach pielęgnacyjnych. Można wymieszać: cukier, mielone siemię lniane, mieloną kawę, nasiona chia lub grubo zmielone płatki owsiane z wodą bądź jogurtem naturalnym. Taką papkę wystarczy raz w tygodniu rozprowadzić na dłoniach.

Kolejnym krokiem jest położenie maseczki na suche dłonie, która złagodzi bądź zlikwiduje uczucie suchości, a i uzupełni niedobór substancji odżywczych. Warto wykonać kosmetyk z:

  • namoczonego siemienia lnianego,
  • żółtka i oliwy z oliwek,
  • aloesu,
  • miodu,
  • awokado,
  • oleju kokosowego,
  • ugotowanych ziemniaków.

Jeżeli domowe sposoby to za mało, można umówić się na wizytę w gabinecie kosmetycznym, który oferuje wiele zabiegów na dłonie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze