Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Suchy zębodół – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Avatar placeholder
30.03.2021 19:04
Suchy zębodół – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Suchy zębodół – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

U niektórych pacjentów, którzy przeszli zabieg ekstrakcji zęba, może pojawić się tzw. suchy zębodół, czyli poekstrakcyjne zapalenie zębodołu. Jest to najczęściej występujące powikłanie po wyrwaniu zęba. Dolegliwość ta pojawia się u 1-5% pacjentów, 2-3 dni o zabiegu.

spis treści

1. Ból po wyrwaniu zęba

Ból po wyrwaniu zęba może pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej suchy zębodół powstaje z powodu zapalenia zakończeń nerwowych, które umiejscowione są w zębodole. Do jego rozwoju może też dojść, gdy skrzep powstający w miejscu wyrwanego zęba nie utworzy się lub proces jego powstawania zostanie zaburzony. Problemy krzepliwości krwi również przyczyniają się do powstania suchego, inaczej pustego, zębodołu. Co jeszcze wpływa na jego rozwój?

  • rozwój bakterii w miejscu wyrwanego zęba,
  • powikłania w czasie zabiegu ekstrakcji,
  • choroby przyzębia,
  • brak dbania o higienę jamy ustnej przez pacjenta,
  • choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, niedożywienia, miażdżyca,
  • niedobór witamin w organizmie pacjenta.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy po raz pierwszy przyprowadzić dziecko do dentysty?"
Suchy zębodół może powstać po zabiegu wyrwania zęba
Suchy zębodół może powstać po zabiegu wyrwania zęba

Suchy zębodół, choć może rozwinąć się w każdym miejscu, najczęściej powstaje po wyrwaniu zębów trzonowych dolnych. Udowodniono, że dolegliwość ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn oraz osób po 40. roku życia.

2. Objawy suchego zębodołu

Symptomami, które wskazują, że w naszej jamie ustnej rozwija się suchy zębodół są: narastający, promieniujący wzdłuż ucha lub skroni ból, szary nalot pokrywający ściany zębodołu, nieprzyjemny zapach z ust i zaburzenia smaku. Wewnątrz zębodołu może być też widoczna kosć, która jest wrażliwa na najmniejszy nawet dotyk. Dolegliwości tej może też towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych, a także podwyższona temperatura ciała, osłabienie.

Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty?
Jak uniknąć powikłań po wizycie u dentysty? [6 zdjęć]

Często wiele osób zapomina, że usuwanie, czyli ekstrakcja zęba to poważny zabieg. Każde takie działanie

zobacz galerię

3. Leczenie suchego zębodołu

Jeżeli po zabiegu ekstrakcji zęba zauważymy którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie trzeba zgłosić się do stomatologa. Specjalista po rozpoznaniu podejmie właściwe leczenie. Bywa, że pacjent musi przyjmować środki przeciwbólowe lub nawet antybiotyki – ból towarzyszący suchemu zębodołowi może być bowiem bardzo uciążliwy. Jak leczy się suchy zębodół? Dentysta najpierw oczyszcza ranę powstałą po ekstrakcji zęba, a następnie przepłukuje zębodół roztworem soli fizjologicznej lub wodorowęglanu sodu. Kolejnym krokiem jest założenie w chore miejsce preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych (wkładki dopasowane do kształtu zębodołu). Ostatnim krokiem jest założenie opatrunku. Rana musi być przepłukiwana regularnie, a całe leczenie i gojenie może trwać nawet do trzech tygodni.

Zobacz także:

4. Powikłanie po wyrwaniu zęba

Aby uchronić się przed tym powikłaniem po wyrwaniu zęba, należy przestrzegać kilku zasad oraz zaleceń otrzymanych od stomatologa. Przez pierwsze dwie godziny po ekstrakcji zęba nie powinno się spożywać pokarmów i napojów. Później można jeść dania papkowate, miękkie, na pewno nie gorące. Pacjent, któremu wyrwano zęba, musi też na minimum 24 godziny pożegnać się z paleniem papierosów – jest to bowiem czynnik, który znacznie utrudnia gojenie się rany i może przyczynić się do powstania suchego zębodołu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze