Trwa ładowanie...

Sudafed – skład, działanie, dawkowanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
01.03.2023 15:57
Sudafed pomaga na obfity, uporczywy katar
Sudafed pomaga na obfity, uporczywy katar (Adobe Stock)

Sudafed, zarówno w tabletkach, jak i w formie aerozolu, to popularny produkt leczniczy. Preparaty są wskazane do stosowania podczas leczenia stanu zapalnego błony śluzowej nosa. Warto po nie sięgać zarówno w przebiegu infekcji, jak i alergii, także po niektórych zabiegach chirurgicznych. Jak je stosować? O czym trzeba pamiętać?

spis treści

1. Co to jest Sudafed?

Sudafed spray i Sudafed tabletki to preparaty lecznicze stosowane w przypadku kataru i obrzęku śluzówki nosa, które są związane z infekcją bądź alergią. Można je kupić w każdej aptece bez recepty.

Grupa produktów Sudafed obejmuje:

Zobacz film: "Domowe sposoby na katar. Sprawdź jak szybko wygrać z przeziębieniem"
  • Sudafed tabletki,
  • Sudafed XyloSpray,
  • Sudafed dla dzieci XyloSpray,
  • Sudafed XyloSpray DEX,
  • Sudafed XyloSpray DEX dla dzieci,
  • Sudafed XyloSpray HA,
  • Sudafed XyloSpray HA dla dzieci.

2. Sudafed – skład

Sudafed zawiera substancje, które odblokowują nos. Tabletki Sudafed zawierają pseudoefedrynę (Pseudoephedrini hydrochloridum) w postaci chlorowodorku, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zwłaszcza błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Oddziałuje na naczynia krwionośne, wywołując skurcz naczyń.

W aerozolach do nosa Sudafed substancją czynną jest ksylometazolina (Xylometazolini hydrochloridum). Substancja obkurcza naczynia krwionośne, czego efektem jest zmniejszenie się obrzęku błony śluzowej nosa i jej przekrwienia.

Sudafed – zamiennik

Tańszy zamiennik Sudafedu tabletki to preparat zawierający pseudoefedrynę. Na polskim rynku to Apselan oraz Pseudoephedrine Espefa. Zamiennik aerozolu Sudafed to preparat, którego substancją czynną jest ksylometazolina. To na przykład aerozol: Orinox, Otrivin 0,1 proc., Otrivin dla dzieci, Otrivin Menthol, Xedine HA, Xedine HA dla dzieci, Xylometazolin Teva czy Xylorin.

3. Sudafed – wskazania

Sudafed, zarówno tabletki, jak i spray, stosuje się w krótkotrwałym, objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych w przebiegu takich chorób jak:

Sudafed włącza się w sytuacji, gdy pojawia się:

  • obfity, uporczywy katar,
  • wrażenie zatkanego nosa, niedrożny nos,
  • trudność z oddychaniem spowodowana obrzękiem błony śluzowej,
  • uczucie ucisku w zatokach spowodowane nagromadzoną wydzieliną.

4. Jak stosować tabletki Sudafed?

Tabletki Sudafed odblokowują nos i zatoki, zmniejszają ilość zalegającej wydzieliny, ułatwiają jej usunięcie oraz eliminują ucisk w zatokach. Są przeznaczone do stosowania u dorosłych i dzieci od 12. roku życia.

U dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przyjmuje się jedną tabletkę 3-4 razy, maksymalnie 7 dni. W przypadku dzieci powyżej 12. roku życia można je podawać maksymalnie przez cztery dni. Dobowa dawka pseudoefedryny, którą można przyjąć to 240 mg (każda tabletka zawiera 60 mg pseudoefedryny).

5. Aerozole do nosa Sudafed

Aerozoli Sudafed nie należy ich stosować dłużej niż przez 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej. Powtórne stosowanie można rozpocząć po kilkudniowej przerwie. Jakie produkty są dostępne?

Sudafed XyloSpray

To przede wszystkim Sudafed XyloSpray, który odblokowuje nos i zatoki oraz ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny. Sprawdza się podczas kataru, także w zapaleniu zatok przynosowych oraz w zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonego z przeziębieniem. Każdy 1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

Sudafed XyloSpray jest przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, stosuje się po jednej dawce do każdego otworu nosowego, 3 razy w ciągu doby, maksymalnie przez 7 dni.

Sudafed Xylospray DEX

Kolejnym produktem jest Sudafed Xylospray DEX, który zawiera 2 substancje czynne: ksylometazolinę i dekspantenol, który ma właściwości kojące. Dzięki temu produkt przyspiesza gojenie ranek i podrażnień, które mogą powstawać na śluzówce nosa podczas kataru. Sudafed Xylospray DEX nie tylko odblokowuje nos i zmniejsza obrzęk, ale i chroni błonę śluzową. Jest zalecany w leczeniu niedrożności przewodów nosowych po przebytej operacji nosa (w celu wsparcia leczenia uszkodzeń błony śluzowej nosa).

Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Sudafed Xylospray Dex dla dzieci jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Jak go stosować? W zależności od potrzeb, należy aplikować po jednej dawce do każdego otworu nosowego, 3 razy w ciągu doby, maksymalnie przez 7 dni.

Sudafed XyloSpray HA

Trzecim produktem w grupie aerozoli Sudafed jest Sudafed XyloSpray HA, który zawiera 3 substancje o działaniu nawilżającym: kwas hialuronowy (w postaci soli sodowej), glicerol oraz sorbitol. Dzięki temu spray odblokowuje nos oraz zatoki, ale i nawilża śluzówkę nosa.

Preparat jest przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować po jednej dawce do każdego otworu nosowego 3 razy w ciągu doby, maksymalnie przez 7 dni. Sudafed Xylospray HA dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 2 roku życia.

6. Sudafed – skutki uboczne

Sudafed może wywołać działania niepożądane, takie jak: objawy podrażnienia (pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa) czy kichanie.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że długotrwałe lub częste stosowanie oraz podawanie w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Jego symptomy to:

  • wydzielina z nosa,
  • świąd nosa,
  • kichanie,
  • uczucie zatkania nosa. Po odstawieniu leku może dochodzić do nasilenia obrzęku błony śluzowej (przekrwienia reaktywnego).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze