Trwa ładowanie...

Pirogronian - jak powstaje, skutki uboczne, suplementy pirogronianowe

 Paula Komendarczuk
29.03.2021 22:40
Pirogronian to składnik suplementów dla osób aktywnych fizycznie.
Pirogronian to składnik suplementów dla osób aktywnych fizycznie. (gettyimages)

Pirogronian (kwas pirogronowy) to organiczny związek chemiczny, który umożliwia utrzymanie wysokiego stężenia glikogenu w mięśniach. Dzięki temu sportowcy są w stanie trenować dłużej i bardziej intensywnie. Dodatkowo proces spalania tkanki tłuszczowej zachodzi znacznie szybciej. Czym charakteryzuje się pirogronian?

spis treści

1. Co to jest pirogronian?

Pirogronian (C3H4O3) to organiczny związek chemiczny i składnik suplementów diety. Jest to zdysocjowana forma kwasu pirogronowego (kwasu 2-oksopropanowego), należąca do grupy α-ketokwasów.

Pirogronian uczestniczy w metabolizmie komórkowym i adaptuje organizm do wysiłku fizycznego. Często sięgają po niego sportowcy, by trenować dłużej i intensywniej, a także szybciej spalać tkankę tłuszczową. Na rynku dostępny jest na przykład pirogronian kreatyny, sodu lub potasu.

2. Jak powstaje pirogronian?

Kwas pirogronowy jest produktem metabolizmu węglowodanów, który powstaje podczas glikolizy. W komórkach jest obecny jako jon pirogronowy (pirogronian), który organizm wykorzystuje jako źródło energii. Możliwe jest to na dwa sposoby:

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"
  • utlenienie do acetylokoenzymu A przez wieloenzymatyczny kompleks (warunki tlenowe),
  • redukcja do kwasu mlekowego (warunki beztlenowe).

Dodatkowo pirogronian jest używany w organizmie do syntezy glukozy.

3. Suplementy pirogronianowe

3.1. Pirogronian wapnia

Pirogronian wapnia to połączenie kwasu pirogronowego i mineralnego wapnia. Występuje w formie białego, krystalicznego proszku bez smaku i zapachu. Jest zażywany w celu zmniejszenia masy ciała, ze względu na przyspieszanie metabolizmu oraz trawienia węglowodanów.

Suplement dodatkowo ułatwia spalanie tłuszczu w okolicy brzucha i ud. Inne dobroczynne skutki zażywania pirogronianu wapnia to:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
  • obniżenie cholesterolu,
  • redukcja zmęczenia,
  • opóźnienie procesu starzenia,
  • wsparcie pracy układu krwionośnego,
  • wsparcie pracy układu nerwowego,
  • wsparcie pracy układu kostnego,
  • wzmocnienie wytrzymałości kości.

Pirogronian wapnia funkcjonuje pod nazwą Pyruvate Pirogronian lub Calcium Pyruvate. Koszt 100 kapsułek wynosi średnio 70 złotych. Zalecane jest spożywanie 2 tabletek dziennie razem z posiłkiem. Co ciekawe, substancja ta w niewielkich ilościach znajduje się w jabłkach, czerwonym winie czy ciemnym piwie.

3.2. Pirogronian kreatyny

Pirogronian kreatyny to 60% kreatyny i 40% kwasu pirogronowego, stanowi najlepsze źródło kreatyny. Suplement przyspiesza resyntezę ATP, czyli podstawowego nośnika energetycznego.

Jednocześnie wspomaga uwodnienie komórek i zwiększa rezerwy glikogenu. Najlepiej sprawdzi się u osób aktywnych fizycznych, w szczególności w przypadku dyscyplin siłowych i wytrzymałościowo-siłowych.

Regularna suplementacja gwarantuje szybki przyrost siły i poprawę składu ciała. Prowadzi do obniżenia zawartości tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni, przyspiesza regenerację organizmu, wydolność i wytrzymałość.

Pirogronian kreatyny funkcjonuje pod nazwą Creatine Pyruvate. 100 kapsułek to koszt rzędu 75 zł, ale produkt jest dostępny również w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie.

3.3. Pirogronian sodu

Pirogronian sodu jest stosowany do redukcji blizn, rozstępów, cellulitu, zaburzeń rogowacenia i zmarszczek. Dodatkowo poprawia elastyczność skóry, wykazuje działanie antybakteryjne, złuszczające, sebostatyczne, rozjaśniające i nawilżające. Pirogronian sodu zapewnia szybkie efekty estetyczne, funkcjonuje pod nazwą Sodium Pyruvate, ampułka 2 ml kosztuje około 15 złotych.

4. Skutki uboczne

Pirogronian jest popularnym składnikiem suplementów. Zwykle produkty tego typu można kupić w sklepach dla sportowców albo w internecie. U większości osób suplementy z pirogronianem nie wywołują żadnych dolegliwości, sporadycznie są odpowiedzialne za pojawienie się gazów, wzdęć, biegunki lub nadmiernych ruchów jelit. Należy jednak pamiętać, że osoby stale przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem w celu oceny bezpieczeństwa stosowania preparatu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze