Trwa ładowanie...

Pirogronian - jak powstaje, skutki uboczne, suplementy pirogronianowe

Pirogronian (kwas pirogronowy) to organiczny związek chemiczny, który umożliwia utrzymanie wysokiego stężenia glikogenu w mięśniach. Dzięki temu sportowcy są w stanie trenować dłużej i bardziej intensywnie. Dodatkowo proces spalania tkanki tłuszczowej zachodzi znacznie szybciej. Czym charakteryzuje się pirogronian?

spis treści

1. Co to jest pirogronian?

Pirogronian (C3H4O3) to organiczny związek chemiczny i składnik suplementów diety. Jest to zdysocjowana forma kwasu pirogronowego (kwasu 2-oksopropanowego), należąca do grupy α-ketokwasów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Pirogronian uczestniczy w metabolizmie komórkowym i adaptuje organizm do wysiłku fizycznego. Często sięgają po niego sportowcy, by trenować dłużej i intensywniej, a także szybciej spalać tkankę tłuszczową. Na rynku dostępny jest na przykład pirogronian kreatyny, sodu lub potasu.

2. Jak powstaje pirogronian?

Kwas pirogronowy jest produktem metabolizmu węglowodanów, który powstaje podczas glikolizy. W komórkach jest obecny jako jon pirogronowy (pirogronian), który organizm wykorzystuje jako źródło energii. Możliwe jest to na dwa sposoby:

 • utlenienie do acetylokoenzymu A przez wieloenzymatyczny kompleks (warunki tlenowe),
 • redukcja do kwasu mlekowego (warunki beztlenowe).

Dodatkowo pirogronian jest używany w organizmie do syntezy glukozy.

Zobacz także:

3. Suplementy pirogronianowe

3.1. Pirogronian wapnia

Pirogronian wapnia to połączenie kwasu pirogronowego i mineralnego wapnia. Występuje w formie białego, krystalicznego proszku bez smaku i zapachu. Jest zażywany w celu zmniejszenia masy ciała, ze względu na przyspieszanie metabolizmu oraz trawienia węglowodanów.

Suplement dodatkowo ułatwia spalanie tłuszczu w okolicy brzucha i ud. Inne dobroczynne skutki zażywania pirogronianu wapnia to:

 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
 • obniżenie cholesterolu,
 • redukcja zmęczenia,
 • opóźnienie procesu starzenia,
 • wsparcie pracy układu krwionośnego,
 • wsparcie pracy układu nerwowego,
 • wsparcie pracy układu kostnego,
 • wzmocnienie wytrzymałości kości.

Pirogronian wapnia funkcjonuje pod nazwą Pyruvate Pirogronian lub Calcium Pyruvate. Koszt 100 kapsułek wynosi średnio 70 złotych. Zalecane jest spożywanie 2 tabletek dziennie razem z posiłkiem. Co ciekawe, substancja ta w niewielkich ilościach znajduje się w jabłkach, czerwonym winie czy ciemnym piwie.

3.2. Pirogronian kreatyny

Pirogronian kreatyny to 60% kreatyny i 40% kwasu pirogronowego, stanowi najlepsze źródło kreatyny. Suplement przyspiesza resyntezę ATP, czyli podstawowego nośnika energetycznego.

Jednocześnie wspomaga uwodnienie komórek i zwiększa rezerwy glikogenu. Najlepiej sprawdzi się u osób aktywnych fizycznych, w szczególności w przypadku dyscyplin siłowych i wytrzymałościowo-siłowych.

Regularna suplementacja gwarantuje szybki przyrost siły i poprawę składu ciała. Prowadzi do obniżenia zawartości tkanki tłuszczowej bez utraty mięśni, przyspiesza regenerację organizmu, wydolność i wytrzymałość.

Pirogronian kreatyny funkcjonuje pod nazwą Creatine Pyruvate. 100 kapsułek to koszt rzędu 75 zł, ale produkt jest dostępny również w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie.

3.3. Pirogronian sodu

Pirogronian sodu jest stosowany do redukcji blizn, rozstępów, cellulitu, zaburzeń rogowacenia i zmarszczek. Dodatkowo poprawia elastyczność skóry, wykazuje działanie antybakteryjne, złuszczające, sebostatyczne, rozjaśniające i nawilżające. Pirogronian sodu zapewnia szybkie efekty estetyczne, funkcjonuje pod nazwą Sodium Pyruvate, ampułka 2 ml kosztuje około 15 złotych.

4. Skutki uboczne

Pirogronian jest popularnym składnikiem suplementów. Zwykle produkty tego typu można kupić w sklepach dla sportowców albo w internecie. U większości osób suplementy z pirogronianem nie wywołują żadnych dolegliwości, sporadycznie są odpowiedzialne za pojawienie się gazów, wzdęć, biegunki lub nadmiernych ruchów jelit. Należy jednak pamiętać, że osoby stale przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem w celu oceny bezpieczeństwa stosowania preparatu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Pirogronian to składnik suplementów dla osób aktywnych fizycznie.
Pirogronian to składnik suplementów dla osób aktywnych fizycznie. (gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza