Swędzenie skóry – najczęstsze przyczyny, alergie, choroby, leczenie, sposoby na świąd

Swędzenie skóry może być spowodowane wieloma czynnikami. Może dojść do tego na skutek podrażnienia, ukąszenia owada lub reakcji alergicznej. Świąd jest także objawem wielu chorób nie tylko dermatologicznych. Grzybica, zapalenie skóry czy świerzb to tylko niektóre z przyczyn, które powodują swędzenie skóry.

spis treści

1. Swędzenie skóry – najczęstsze przyczyny

U ludzi zdrowych, którzy nie zmagają się z żadnymi dolegliwościami, swędzenie skóry może być spowodowane nadmiernym wysuszeniem skóry. Miejscowy świąd wywołany jest także przez ugryzienie owada czy pajęczaka. Do chorób, które wywołują swędzenie skóry, należą: atopowe zapalenie skóry, grzybica skóry, łupież, alergie, pokrzywki, świerzb, wszawica, żółtaczka towarzysząca chorobom wątroby, półpasiec oraz ospa wietrzna, oparzenia słoneczne i liszaj płaski. Na stopach czy narządach płciowych występujące czerwone plamy są zazwyczaj pochodzenia grzybiczego.

Zobacz film: "Czym jest świąd?"

Swędzenie skóry jest objawem wielu chorób, nie tylko dermatologicznych
Swędzenie skóry jest objawem wielu chorób, nie tylko dermatologicznych

2. Swędzenie skóry – alergia

Nadmierna wrażliwość na kosmetyki oraz środki piorące jest bardzo często przyczyną swędzenia skóry. Uciążliwy i utrzymujący się świąd można bardzo często zniwelować poprzez wykluczenie czynnika uczulającego. Bardzo często osoby nie zdają sobie z tego sprawy. Alergiczne i kontaktowe zapalenie skóry może być wywołane przez kontakt z: niklem, lateksem, kosmetykami, proszkami i płynami do prania. Swędzenie skóry może także wystąpić po uczuleniu na leki.

3. Swędzenie skóry jako objaw choroby

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów chłoniaka Hodgkina jest właśnie silne, uporczywe swędzenie skóry. W przewlekłej chorobie nerek również objawem charakterystycznym jest swędzenie skóry. Objaw ten wiąże się również z chorobami układu krwionośnego: czerwienicą prawdziwą, niedokrwistością z niedoboru żelaza, szpiczakiem mnogim. Do innych chorób, w których objawem jest swędzenie skóry, należą: nadczynność tarczycy, zaburzenia odżywiania, zakażenia pasożytnicze. Swędzenie skóry występuje także podczas ciąży w okolicy brzucha, piersi.

Domowe sposoby na swędzącą skórę głowy
Domowe sposoby na swędzącą skórę głowy [9 zdjęć]

Jeśli szukasz rozwiązania problemu swędzącej skóry głowy, jesteś we właściwym miejscu. Jeżeli chcesz...

zobacz galerię

4. Swędzenie skóry – leczenie

Leczenie swędzenia skóry powinno być przyczynowe. Stosuję się maści, które w swoim składzie zawierają permetrynę lub krotamiton do zwalczania świerzbowca, w przypadkach wszawicy stosuje się kremy z permatryną, które wciera się we włosy i skórę głowy. Jeśli swędzenie skóry wywołane jest przez reakcje alergiczne, trzeba dążyć do wykluczenia substancji uczulającej z otoczenia.

Zobacz także:

5. Swędzenie skóry – sposoby na niwelowanie świądu

Udowodniono, że świąd nasila się podczas stresu, przebywaniu w klimacie suchym oraz przy stanach zapalnych. Joga, medytacja oraz wysiłek fizyczny zmniejszą stres. Skóra, która jest narażona na promieniowanie słoneczne powinna być zabezpieczana kremami z filtrem, co pomoże uniknąć podrażnień. Aby zaradzić suchości i swędzeniu skóry, należy dwa razy dziennie stosować kremy silnie nawilżające i natłuszczające. W aptekach dostępne są maści i kremy dostępne bez recepty oraz leki doustne przeciwhistaminowe, które również można dostać bez recepty. Będą one pomocne w ukojeniu swędzącej skóry.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy