Światowej sławy lekarz zdradza dwa patenty. Tak możesz cofnąć cukrzycę i insulinooporność
Światowej sławy nefrolog, dzielący się swoją wiedzą w podcastach i za pośrednictwem social mediów, wyjawia tajniki choroby, nazywanej epidemią XXI wieku. Jego zdaniem samo poleganie na farmakologii w przypadku cukrzycy typu 2 to błąd.
1. Zauważył, że otyłość i cukrzyca to plaga XXI wieku
Dr Jason Fung, kanadyjski nefrolog i specjalista medycyny funkcjonalnej z Toronto, jest autorem takich książek jak "Kod antyrakowy", "Co jeść, by dłużej żyć. Udowodnione naukowo sekrety długowieczności" czy "Post przerywany dla początkujących". Do napisania książek i dzielenia się wiedzą na temat zdrowia zainspirowało go doświadczenie. Lekarz w trakcie swojej praktyki zawodowej zauważył bowiem, że liczba pacjentów chorujących na otyłość i cukrzycę typu 2 rośnie w zawrotnym tempie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nieprawidłowa masa ciała dotyczy aż 1,9 mld osób na świecie, otyłość zaś to problem 650 mln osób. Dane wskazują, że w Europie nawet dwie trzecie mieszkańców ważą za dużo. Z cukrzycą typu 2, która jest bardzo często powiązana z otyłością, zmaga się pół miliarda osób. Prognozy są zatrważające - chorych na otyłość czy cukrzycę będzie coraz więcej.
- Od lat 70. XX w. obserwujemy wzrost chorych na otyłość. Potem zaczęła rosnąć liczba przypadków cukrzycy typu 2, ale myślę, że najbardziej fascynującą i najbardziej obiecującą rzeczą, jaką zrozumiałem, jest to, że możesz odwrócić proces chorobowy, tylko dokonując zmian w diecie - mówi dr Fung w podcaście na platformie YouTube.
2. Jak leczyć cukrzycę? Zmiany w diecie to podstawa
Dr Fung wyjaśnia, że to właśnie dieta jest kluczowa w leczeniu cukrzycy. - Jeśli podasz leki na chorobę spowodowaną złą dietą, cóż, nigdy jej nie wyleczysz, ponieważ nie zlikwidowałeś podstawowego problemu, czyli przyczyny - tłumaczy.
Jego zdaniem najważniejsze są dwie zmiany - ograniczenie węglowodanów i stosowanie się do zasad tzw. postu przerywanego (ang. intermittent fasting, IF). Najbardziej popularna i najłatwiejsza do realizacji jego forma zakłada poszczenie przez 16 godzin na dobę i spożywanie posiłków wyłącznie w trwającym osiem godzin tzw. okienku żywieniowym.
- Jeśli będziesz pościć, zaczniesz spalać glukozę we krwi, a twoja cukrzyca się odwróci - wyjaśnia lekarz.
Badanie, które ukazało się w "The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" wskazuje, że okresowy post - w tym przypadku w modelu 5:2 - może prowadzić nawet do remisji cukrzycy.
Z kolei ograniczenie węglowodanów to jedno z najważniejszych zasad w przebiegu choroby. Diabetycy muszą unikać zwłaszcza węglowodanów prostych, ale zdaniem dra Funga warto pójść o krok dalej: ograniczając jeszcze bardziej radykalnie węglowodany i zwiększając ilość tłuszczów w diecie.
Badania sugerują, że diety keto czy low carb mogą stabilizować poziom glukozy we krwi, a nawet sprzyjać remisji cukrzycy. Nie brakuje też dowodów naukowych potwierdzających, że zarówno poszczenie, jak i ograniczenie węglowodanów, mogą wspierać utratę masy ciała.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.