Trwa ładowanie...

Sygnał, że rak panoszy się w organizmie. Charakterystyczny, a i tak go ignorujemy

Avatar placeholder
28.07.2023 20:10
Objawy, które mogą wskazywać na raka. Nigdy ich nie bagatelizuj
Objawy, które mogą wskazywać na raka. Nigdy ich nie bagatelizuj (Getty Images)

Wczesne wykrycie raka jest kluczowe dla skuteczności leczenia i zwiększa szans pacjenta na przeżycie. Jakie są sygnały, które powinny nas skłonić do pilnej wizyty u lekarza?

spis treści

1. Nie ignoruj bólu, potów nocnych i zmęczenia

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z rozwijającego się nowotworu, ponieważ nie odczuwają żadnych dolegliwości, a nietypowe objawy, które mogą się pojawiać, są mylone z nieszkodliwymi dolegliwościami. Według ankiety przeprowadzonej przez YouGov, w której wzięło udział 2468 Brytyjczyków, tylko 48 proc. osób, które doświadczyły niepokojących objawów, takich jak niewyjaśniona utrata wagi czy nietypowy guzek, skontaktowało się ze swoim lekarzem rodzinnym w ciągu pół roku. Lekarze apelują, aby nie lekceważyć takich objawów i jak najszybciej skonsultować je ze specjalistą.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Wśród wielu objawów, które mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór, jest niewyjaśniony ból, który nie jest związany z żadną konkretną dolegliwością. Niepokój powinno także budzić utrzymujące się i niewytłumaczalne zmęczenie, a także nagła i znacząca utrata wagi. Jeśli nie są one spowodowane wysiłkiem fizycznym, to może to być znak, że dzieje się coś poważnego. W takich sytuacjach nie warto odkładać wizyty u lekarza.

Podobnie jest w przypadku obfitych potów nocnych. Mogą one być spowodowane infekcją, przyjmowaniem leków lub menopauzą u kobiet. Jeśli jednak nie ma na to konkretnego wytłumaczenia, podobnie jak w przypadku utrzymującego się bólu, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. To objaw, który może wskazywać na białaczkę.

2. Guzki i zmiany skórne mogą świadczyć o raku

W przypadku pojawienia się guzków i obrzęków, powinniśmy być na baczności, gdyż mogą one być sygnałem alarmowym. Wskazówką, że możemy mieć do czynienia z nowotworem, mogą być guzki, które pojawiają się w różnych miejscach naszego ciała - na szyi, pod pachami, w pachwinach, na klatce piersiowej, ale także na jądrach i piersiach.

Jeżeli chodzi o piersi, warto je dokładnie zbadać pod kątem ewentualnej obecności nowotworu, zwłaszcza jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany. Mogą to być zmiany w rozmiarze, kształcie, ale także zaczerwienienia, ból czy jakiekolwiek zmiany skórne, które na nich zaobserwujemy. To samo dotyczy sutków - jeżeli zauważymy na przykład wyciek z brodawki, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Niebezpieczne mogą okazać się także zmiany skórne na innych częściach ciała. Warto zwrócić uwagę na brodawki lub rany, które nie goją się, nawet jeśli nie odczuwamy przy tym bólu. To samo dotyczy pieprzyków - jeżeli zauważymy, że zmieniają one rozmiar, kształt lub kolor, stają się szorstkie, swędzą, bolą, krwawią lub sączą się, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o czerniaku.

3. Inne objawy, na które należy zwracać uwagę

Innym sygnałem alarmowym mogą być problemy z jedzeniem. Nowotwory mogą objawiać się poprzez problemy z jamą ustną i przełykiem, a także układem pokarmowym. Warto zwrócić uwagę na nawracające lub utrzymujące się owrzodzenie jamy ustnej, które nie ustępuje po trzech tygodniach. Jeżeli zauważymy trudności w przełykaniu i uporczywą zgagę, które mogą być objawem raka przełyku, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Zgaga, brak apetytu i wzdęcia to także sygnały alarmowe związane z rakiem żołądka. Nie możemy też lekceważyć zmiany nawyków jelitowych, takich jak zaparcia, luźniejsze stolce czy częstsze wypróżniania. To może być oznaką raka jelita grubego.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na nasz głos. Dziwna chrypka, która nie jest skutkiem infekcji i nie znika przez kilka tygodni, to znak ostrzegawczy. Zachrypnięty głos może świadczyć m.in. o raku krtani. Podobnie jest z kaszlem - jeśli nie wynika on z przeziębienia, a na dodatek utrzymuje się kilka tygodni, powinien wzbudzić nasz niepokój. Brak tchu i duszności, które mogą być kojarzone ze zwykłym zmęczeniem, w niektórych sytuacjach powinny wzbudzić wątpliwości.

Na nowotwór może też wskazywać problem z oddawaniem moczu. Jeśli jest częstsze i towarzyszy mu ból, to jest to sygnał alarmowy. Groźnym objawem jest także krew w moczu, a także inne niewyjaśnione krwawienia, takie jak odkrztuszanie krwi czy krwawienie z pochwy między miesiączkami, po stosunku, a także u kobiet w trakcie menopauzy. Krwawienie z pochwy jest jednym z objawów raka jajnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze