Sygnały zakrzepicy. Ich znajomość może uratować życie
Zakrzepica polega na powstawaniu skrzepliny w naczyniu krwionośnym. Jeśli problem dotyczy tętnicy, może dojść nawet do śmiertelnie groźnego zawału. Sprawdź najczęstsze objawy.
1. Zakrzepica. Sygnały, które powinny niepokoić
Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć różne formy. U niektórych osób w przypadku nawet drobnych zranień może dojść do wykrwawienia. Powodowane jest to przez hemofilię.
To stosunkowo rzadka dolegliwość. Częstsze są delikatniejsze postaci niedokrzepliwości krwi. Mogą one powodować zintensyfikowane krwawienie, ale raczej nie prowadzą do zgonu.
Na przeciwnym biegunie znajdują się zaburzenia zbyt szybkiego powstawania skrzeplin. Jeśli się pojawią, może dojść nawet do zatoru. To bardzo niebezpieczne, ponieważ efektem może być zawał albo nawet zgon.
Jakich objawów nie wolno lekceważyć?
Zakrzepica może objawiać się uciskiem w klatce piersiowej, bólem w klatce piersiowej, zawrotami głowy i trudnościami z chodzeniem.
Zdarzają się również zaburzenia widzenia i zaburzenia mowy. Dość częstym objawem zakrzepicy jest opuchlizna, zwykle asymetryczna na kończynach, zaczerwienienie skóry, bóle i zwiększona ciepłota kończyn.
W razie odczucia duszności i bólu w klatce piersiowej, należy niezwłocznie szukać specjalistycznej pomocy.
U niektórych pacjentów pojawia się nieuzasadniony kaszel. To znak, że wizyta u specjalisty musi się odbyć w pilnym trybie.
Część chorych doświadcza biegunki i wymiotów. Może być to efekt zakrzepów w obrębie jamy brzusznej. Czasem podobny objaw zdradza też zawał.
Bóle głowy to również objaw, który może świadczyć o zakrzepie. Nie powinno się ich ignorować. Mogą zwiastować także udar, który grozi śmiercią lub kalectwem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.