Trwa ładowanie...

Sylimarol – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
25.03.2021 17:50
Sylimarol w trakcie leczenia należy przyjmować systematycznie przez okres 2 – 4 tygodni
Sylimarol w trakcie leczenia należy przyjmować systematycznie przez okres 2 – 4 tygodni (123rf.com)

Sylimarol to lek działający ochronnie na wątrobę. Pomaga przy niestrawności, odbijaniu i wzdęciach. Działa przeciwzapalnie i chroni wątrobę przed szkodliwymi toksynami. Jakie działanie ma symilarol? Kiedy należy stosować sylimarol? Jakie są przeciwwskazania do stosowania symilarolu? Czy sylimarol może powodować skutki uboczne?

spis treści

1. Sylimarol – charakterystyka

Sylimarol to lek pochodzenia roślinnego. Sylimarol zawiera wyciąg z suchej łuski ostropestu plamistego. Ostropest jest bogaty w flawonolignany, które mają właściwości ochronne dla wątroby. Dzięki temu sylimarol chroni i uszczelnia błony komórkowe, a także zapobiega przedostaniu się toksyn do wnętrza wątroby.

Sylimarol ma działanie lecznicze i pomaga w przypadku niestrawności, wzdęć, odbijaniu, po przebytych chorobach wątroby, a także leczy uszkodzoną wątrobę, na przykład po nadużywaniu alkoholu.

Zobacz film: "Choroby wątroby"

Zawarte w leku sylimarol składniki działają przeciwzapalnie, pobudzają syntezę białek do naprawiania uszkodzonego narządu, a dodatkowo zmniejszają ilość złego cholesterolu i trójglicerydów.

Sylimarol może być stosowany w zaburzeniach pracy wątroby i przy przewlekłych stanach zapalnych tego narządu. Warto jednak pamiętać, szczególnie, jeżeli mamy zdiagnozowane uszkodzenie wątroby, stosowanie leku sylimarol skonsultować z lekarzem. Należy również poinformować lekarza o innych lekach, które przyjmujemy.

2. Sylimarol – stosowanie

Lek sylimarol składa się z koncentratu nasion ostropestu, flawonoliganów oraz substancji pomocniczych. Sylimarol może być stosowany u dorosłych i dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Lek ma postać drażetek, które mogą być przyjmowane trzy razy dziennie po jednej tabletce. Lek należy przyjmować doustnie po posiłku. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku sylimarol.

Sylimarol w trakcie leczenia należy przyjmować systematycznie przez okres 2 – 4 tygodni. W niektórych przypadkach może być konieczność przyjmowania leku sylimarol nawet przez pół roku. O długości kuracji i leczenia decyduje lekarz.

3. Sylimarol – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do przyjmowania leku sylimarol jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Sylimarol nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12. Roku życia, a także dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Sylimarol nie powinien być stosowany w przypadku ostrych zatruć, a także przez osoby, które są uczulone na glukozę. Lek zawiera bowiem glukozę.

Co więcej, podczas stosowania leku sylimarol nie należy spożywać alkoholu, ani innych leków, które mogłyby działać szkodliwie na wątrobę. Nie stwierdzono wpływu leku sylimarol na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

4. Sylimarol – skutki uboczne

W niektórych przypadkach sylimarol może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a także biegunkę. Nie jest to jednak norma i zdarza się niezmiernie rzadko. Nie mniej, jeżeli odczujemy inne skutki uboczne, które nas zaniepokoją, po przyjęciu leku sylimarol, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze