Trwa ładowanie...

Sympramol – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
25.10.2021 15:53
Sympramol jest lekiem przeciwlękowym, przeciwdepresyjnym i uspokajającym
Sympramol jest lekiem przeciwlękowym, przeciwdepresyjnym i uspokajającym (AdobeStock)

Sympramol jest lekiem przeciwlękowym, przeciwdepresyjnym i uspokajającym. Należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Sympramol stosuje się w zaburzeniach lękowych charakteryzującymi się nadmiernym martwieniem się o sprawy codzienne.

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku Sympramol

Preparat Sympramol należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Sympramol wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające i poprawiające nastrój. Lek Sympramol ma słabsze właściwości przeciwdepresyjne. Sympramol przyjmowany wieczorem ułatwia zasypianie. Lek Sympramol nie wywołuje uzależnienia.

2. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Sympramol to: stany lękowe, stany depresyjne, bezsenność, stany wyczerpania nerwowego, nerwice narządowe, a także zaburzenia okresu przekwitania.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy można wyleczyć depresję bez leków?"

Przeciwwskazania w stosowaniu leku Sympramol to: uczulenie na składniki leku, chora prostata, jaskra, padaczka, choroby serca, choroba Parkinsona, choroby wątroby, choroby nerek, nietolerancja galaktozy i nietolerancja fruktozy.

5 częstych objawów zaburzeń lękowych
5 częstych objawów zaburzeń lękowych [6 zdjęć]

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty.

zobacz galerię

Leku Sympramol nie powinni przyjmować pacjenci stosujący inne leki przeciwdepresyjne, doustną antykoncepcję hormonalną, atropinę, leki stosowane w chorobie Parkinsona, a także leki przeciwhistaminowe.

Lek Sympramol nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz prowadzący uzna to za konieczność.

4. Jak bezpiecznie dawkować Sympramol?

Lek Sympramol ma postać doustnych tabletek powlekanych. Preparat Sympramol należy stosować regularnie co najmniej 2 tygodnie. Zalecany czas leczenia wynosi 1-2 miesiące. Lek należy odstawiać stopniowo zmniejszając dawkę, aby nie wystąpiły objawy z odstawienia leku Sympramol.

Dorośli zazwyczaj stosują 50 mg rano i w południe oraz 100 mg leku Sympramol na noc. Lekarz może zmniejszyć dawkę do 50-100 mg na dobę oraz zalecić stosowanie tylko raz w ciągu doby.

Maksymalna dawka leku Sympramol to 300 mg na dobę.

U dzieci po 6 roku życia stosuje się zwykle dawkę, która uzależniona jest od masy ciała i wynosi 3 mg ma kilogram na dobę. Maksymalna dawka leku Sympramolu dziecka to 100 mg na dobę.

Lek Sympramol powinien być stosowany w trakcie posiłku lub zaraz po nim.

Cena leku Sympramol to ok. 17 zł za 20 tabletek o dawce 50 mg.

W trakcie kuracji lekiem Sympramol nie należy spożywać alkoholu. W czasie trwania leczenia lekiem Sympramol należy zachować szczególną ostrożność w prowadzeniu pojazdów mechanicznych oraz przy obsłudze maszyn.

Zobacz także:

5. Działania niepożądane i skutki uboczne w stosowaniu leku

Działania niepożądane w stosowaniu leku Sympramol to: zmęczenie, suchość w ustach, uczucie zatkanego nosa, spadki ciśnienia, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, zaburzenia oddawania moczu, zwiększenie masy ciała, czy uczucie pragnienia.

Skutki uboczne w stosowaniu leku Sympramol to także: przyspieszenie akcji serca, zaparcia, wysypka, pokrzywka, zaburzenia ejakulacji i zaburzenia erekcji. Pacjenci stosujący Sympramol skarżą się także na stany pobudzenia, bóle głowy, stany splątania, nadmierną potliwość, nasilenie niewydolności serca, zaburzenia smaku, nudności i wymioty, obrzęki czy mlekotok.

Inne efekty uboczne przy leku Sympramol to: mózgowe napady drgawkowe, nagła jaskra, stany niepokoju, zaburzenia czynności wątroby i wypadanie włosów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze