Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Syndrom Piotrusia Pana

Avatar placeholder
14.07.2020 21:44
Syndrom Piotrusia Pana
Syndrom Piotrusia Pana (Shutterstock)

Chłopiec rośnie, dojrzewa, staje się mężczyzną, zakłada rodzinę, staje się odpowiedzialny i opiekuńczy. Jest to naturalny kierunek rozwoju mężczyzny. Jak się jednak okazuje, nie każdego. Dla niektórych droga ta urywa się w pewnym momencie i chłopiec nigdy nie staje się mężczyzną. Co prawda, wszystkie cechy zewnętrzne świadczą o jego dojrzałości. Może mieć nawet wyższe wykształcenie i dobrą pracę. Wewnątrz jednak pozostaje małym, rozkapryszonym chłopcem. Na tym właśnie polega syndrom Piotrusia Pana. Czy to zaburzenie osobowości, zaburzenie emocjonalne czy po prostu infantylność?

spis treści

1. Co to jest syndrom Piotrusia Pana?

Syndrom bądź kompleks Piotrusia Pana jest terminem używanym do określenia osób (najczęściej mężczyzn), które postanowiły nie wchodzić w dorosłe życie. Mimo wieku, pod względem emocjonalnym, społecznym i seksualnym są one wciąż jak dzieci. Nazwa tej przypadłości pochodzi od głównego bohatera prozy J.M. Barrie pt. „Piotruś Pan”. Przypadłość ta budzi pewne kontrowersje, a niektórzy lekarze i psychologowie podważają ją jako zaburzenie emocjonalne i psychiczne. Nie ma jednak wątpliwości, iż przypadki dorosłych Piotrusiów Panów są jak najbardziej prawdziwe.

Piotruś Pan to zazwyczaj osoba w pełni rozwinięta pod względem fizycznym i emocjonalnym. Zamiast jednak zachowywać się jak osoba dorosła, wciąż unika odpowiedzialności, spędza czas na dobrej zabawie, woli towarzystwo dzieci niż innych dorosłych, których problemów nie chce i nie potrafi zrozumieć. Osoby z tym syndromem często przejawiają skrajne emocje, np. wybuchają gniewem.

2. Syndrom Piotrusia Pana a życie seksualne

Zobacz film

Niektórzy dopatrują się związku między syndromem Piotrusia Pana a pedofilią. W rzeczywistości związek taki nie istnieje. Osoby z tym kompleksem często nie wykazują żadnego zainteresowania sprawami seksu i intymności. Tak jak mali chłopcy, na dotyk i bliskość reagują niechęcią i wstrętem. W ekstremalnych przypadkach mężczyzna cierpiący na syndrom Piotrusia Pana pragnie poddać się kastracji, aby pozbyć się wszelkich oznak dorosłości.

Kompleks Piotrusia Pana postrzegany jest jako problem typowo męski. W rzeczywistości jednak mogą na niego cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. U kobiet syndrom ten może pozostać niezdiagnozowany, gdyż niektóre zachowania typowe dla Piotrusia Pana, w tym wyrażanie emocji oraz spędzanie czasu z dziećmi, nie odbiegają od normalnych zachowań kobiety, przynajmniej w ujęciu stereotypowym.

3. Leczenie syndromu Piotrusia Pana

Ze względu na to, że syndrom Piotrusia Pana nie jest uznanym zaburzeniem psychicznym, nie opracowano dla niego metod leczenia. Potwierdzony jest jednak korzystny wpływ psychoterapii na stan pacjentów na niego cierpiących. Syndrom Piotrusia Pana to postawa człowieka, który pragnie na zawsze pozostać dzieckiem. Dzięki temu może uniknąć dojrzałości i wszystkich problemów, które dorosłość ze sobą niesie. Osoby z kompleksem Piotrusia Pana to często ludzie obawiający się dorosłości i związanej z nią odpowiedzialności za własne czyny. Osoba taka cieszy się wolnością, ale jednocześnie omija ją wszystko to, co dorosłość umożliwia, w tym założenie rodziny oraz zbudowanie bliskiej więzi z inną osobą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Syndrom jerozolimski
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze