Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Synowektomia

Avatar placeholder
21.01.2019 14:32
Synowektomia
Synowektomia

Synowektomia jest rodzajem operacji chirurgicznej, polegającej na usunięciu błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Operacje tego typu wykonuje się głównie u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), które charakteryzuje się symetrycznym i przewlekłym zapaleniem błony maziowej. Zabieg poprawia sprawność stawu, likwiduje ból i opóźnia proces destrukcji.

Jednym z jej rodzajów jest artroskopowa synowektomia totalna. Staje się coraz bardziej popularna ze względu na niewielką inwazyjność, radykalność , jak również obniżenie czasu terapii i rehabilitacji. Pozwala ona na usunięcie błony maziowej z zastosowaniem czterech portów artroskopowych. Wskazaniem do niej są nawracające wysięki, trwające ponad sześć miesięcy.

Innym rodzajem synowektomii jest synowektomia chemiczna (tzw. synowektroza). Polega ona na wstrzyknięciu w obręb stawu związku chemicznego, który ma za zadanie zniszczenie komórek błony maziowej.

W niektórych ośrodkach przeprowadza się również radiosynowektomię. Do jamy stawu wstrzykuje się radioizotop, niszczący błonę maziową. Jej skuteczność wynosi około 60-80%, jednak na efekty zabiegu trzeba trochę poczekać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.