Synowektomia

Synowektomia jest rodzajem operacji chirurgicznej, polegającej na usunięciu błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Operacje tego typu wykonuje się głównie u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), które charakteryzuje się symetrycznym i przewlekłym zapaleniem błony maziowej. Zabieg poprawia sprawność stawu, likwiduje ból i opóźnia proces destrukcji.

Jednym z jej rodzajów jest artroskopowa synowektomia totalna. Staje się coraz bardziej popularna ze względu na niewielką inwazyjność, radykalność , jak również obniżenie czasu terapii i rehabilitacji. Pozwala ona na usunięcie błony maziowej z zastosowaniem czterech portów artroskopowych. Wskazaniem do niej są nawracające wysięki, trwające ponad sześć miesięcy.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Innym rodzajem synowektomii jest synowektomia chemiczna (tzw. synowektroza). Polega ona na wstrzyknięciu w obręb stawu związku chemicznego, który ma za zadanie zniszczenie komórek błony maziowej.

W niektórych ośrodkach przeprowadza się również radiosynowektomię. Do jamy stawu wstrzykuje się radioizotop, niszczący błonę maziową. Jej skuteczność wynosi około 60-80%, jednak na efekty zabiegu trzeba trochę poczekać.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Synowektomia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Synowektomia