Szczawiany a kamica nerkowa
Szczawiany spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do wielu chorób. Najpopularniejszą z nich jest kamica nerkowa. Gdzie znajdziemy szczawiany, czym grozi ich nadmierne przyjmowanie oraz co robić, by ustrzec się chorób?
1. Szczawiany – charakterystyka
Specjaliści uważają, że produkty zaliczane do szczawianów nie powinny być często włączane do diety. Zatem takie warzywa i owoce, jak: szpinak, rabarbar, szczaw, agrest, jeżyny czy buraki powinny gościć na naszych stołach niezbyt często. Jeśli już zdecydujemy się na spożycie szczawianów winniśmy zadać o to, by były podawane z produktami bogatymi w wapń. Zalecenia te są o tyle słuszne, że wiąże ono szczawiany już w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu nie przedostają się one tak łatwo do organizmu. Mowa tu o blokadzie przenikania szczawianów zarówno do krwi, jak i do moczu.
Niestety gotowe produkty, które zawierają wapń również przyczyniają się do powstawania kamieni. Zatem należy wybierać mądrze to, co włączamy do naszej diety oraz z czym to łączymy.
2. Szczawiany a powstawanie kamieni
Nasz organizm funkcjonuje w określony sposób. Dobrze jest, gdy poziom potrzebnych substancji utrzymuje się w normie. Odchylenia zawsze zwiastują jakieś kłopoty. W tym wypadku ważne jest monitorowanie moczu. Występują w nim bowiem takie substancje, które, jeśli nie pozostają w normie, sprzyjają powstawaniu kamieni. Dieta bogata w szczawiany, a jednocześnie uboga w wapń znacznie przyczynia się do powstawania kamicy nerkowej.
Poza szczawianami kamienie mogą powodować inne choroby, na przykład dnę moczanową czy wszelkiego typu zaburzenia w obrębie układu pokarmowego. Powstawanie kamicy nerkowej może mieć związek z indywidualnymi predyspozycjami organizmu, w tym wadliwość układu moczowego.
3. Szczawiany a zdrowie
Specjaliści alarmują, że aby spożywane szczawiany nie stwarzały problemów, powinni być w sposób właściwy włączane do diety. Przede wszystkim nie powinny zbyt często gościć na naszym stole. Jeśli jednak zdecydujemy się na barszcz czerwony lub ciasto z rabarbarem, pamiętamy by działanie szczawianów było odpowiednio hamowane przez wapń. Zatem wszelkie produkty mleczne, czyli mleko, sery i inne produkty powinny stanowić nieodłączną parę ze szczawianami. Do barszczu spróbujmy dodać ser feta, a do ciasta z rabarbarem – budyń. Będzie smacznie i zdrowo.
Kolejną niezwykle istotną sprawą jest ilość spożywanych płynów. Kwestia ta dotyczy ogólnego funkcjonowania organizmu, nie tylko w kontekście szczawianów i kamieni.
Człowiek, który osiągnął już pełnoletniość powinien przyjmować od dwóch i dwóch i pół litra wody dziennie, by jego organizm funkcjonował bez zarzutu. Około dwudziestu procent przyjmuje z jedzenia, zatem do wypicia zostaje jedynie około półtora litra płynów.
Dzięki takiej praktyce, w zasadzie warto wyrobić w sobie taki nawyk, organizm szybko będzie się oczyszczał, a szczawiany nie będą zalegały i tworzyły kamieni.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.