Trwa ładowanie...

Szczepionka na krztusiec

Avatar placeholder
04.07.2020 22:50
Szczepionka na krztusiec
Szczepionka na krztusiec (Shutterstock)

Krztusiec to poważna choroba, której nie należy lekceważyć. Początkowe objawy są podobne do infekcji. U dziecka pojawia się kaszel, który powinien ustąpić po jednym lub dwóch tygodniach. Jeśli nie ustąpi, to może oznaczać właśnie koklusz, który może doprowadzić nawet do zapalenia oskrzeli czy płuc. Ochronę przed tą groźną chorobą daje szczepionka. Krztusiec inaczej nazywany jest kokluszem. Jego głównym objawem jest częste odkrztuszanie wydzieliny przez dziecko podczas męczących napadów kaszlu. Dziecko zakaża się nim poprzez pałeczki krztuśca. Najczęściej chorują na niego dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ponieważ jest on bardzo zaraźliwy.

spis treści

1. Jak przebiega krztusiec?

Krztuścem można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub drogą kropelkową. Koklusz przebiega w kilku fazach. W początkowej fazie choroba wykluwa się, nie powodując objawów na zewnątrz. Ten okres może trwać nawet dwa tygodnie. W kolejnych dwóch tygodniach organizm jest osłabiony, pojawia się ból gardła, katar, zapalenie spojówek, stan podgorączkowy. Często te objawy są mylone z przeziębieniem. W tym stadium choroby chory najłatwiej może zarazić inne osoby.

Kolejny etap to napadowy kaszel, który nasila się w nocy. Zdarza się, że krztusiec kończy się właśnie na tym etapie. Nazywany jest wtedy chorobą poronną albo niepełnoobjawową. Ostatni etap to kaszel ze świszczącym i głębokim wdechem. Napad kaszlu trwa do kilku minut, jednak w ciągu doby może może być ich nawet kilkadziesiąt. Przy napadzie dziecko odkrztusza gęstą i lepką wydzielinę. Czasami dochodzi również do wymiotów. Na twarzy lub na spojówkach mogą pojawić się drobne wybroczyny i wylewy krwi oraz obrzęk.

2. Powikłania po krztuścu

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

U niemowląt mogą pojawić się również:

  • bezdech,
  • sinica,
  • drgawki,
  • niedotlenienie mózgu,
  • zaburzenia świadomości,
  • encefalopatia krztuścowa.

3. Leczenie krztuśca

Krztusiec może trwać od półtora do dwóch i pół miesięcy. Suche pokasływanie może jednak objawiać się nawet kilka miesięcy po chorobie. Ponadto kaszel jest częstszy przy różnych infekcjach. Chorobę leczy się za pomocą antybiotyków. Rodzice ze swojej strony mogą zadbać o dobre wywietrzenie pokoju i jego nawilżenie. Ataki kaszlu potęguje bowiem suche i ciepłe powietrze.

Jedyną skuteczną ochronę przed kokluszem daje szczepionka. Pierwsze szczepienie zostało przeprowadzone w 1931 roku przez Artura Gardnera i Lawrence'a D. Lesliego. Powszechne stały się w 1950 roku. W Polsce od 1960 roku dzieci szczepi się szczepionką skojarzoną przeciw tężcowi, krztuścowi i błonicy. Są to szczepienia obowiązkowe przeprowadzane w pierwszym i drugim roku życia.

Ostatnie badania wykazują, że odporność przeciw krztuścowi zanika po około dwunastu latach od szczepienia. W związku z tym obserwuje się wzrost zachorowań na koklusz wśród dzieci w szkolnym wieku i młodzieży. Częściej chorują także dorośli, jednak u nich choroba ma łagodniejszą postać. Te wyniki spowodowały zmianę obowiązkowego kalendarza szczepień w 2004 roku. Przyjęto przyjmowanie dodatkowej dawki przypominającej w szóstym roku życia. Zaszczepić powinny się ponadto dzieci, które nie były szczepione w pierwszych latach życia, gdyż ich rodzice nie zgłosili się na obowiązkowe szczepienie do poradni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze