Trwa ładowanie...

Szczepionki na COVID-19 już dostępne. Sprawdź w IKP, czy dostałeś skierowanie

 Karolina Rozmus
22.10.2024 16:23
Polacy lekceważą wirusa. "Popełniamy stare grzechy w nowych warunkach"
Polacy lekceważą wirusa. "Popełniamy stare grzechy w nowych warunkach" (Getty Images, East News)

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia do Polski dotarły nowe, zaktualizowane i co ważne - bezpłatne szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Czy dzięki nim możliwe będzie zatrzymanie jesiennej fali zachorowań?

spis treści

1. Nowy raport MZ. Ile osób zachorowało na COVID?

Ministerstwo Zdrowia codziennie o 10.30 publikuje raporty dotyczące zachorowań na COVID-19. Najnowszy z dnia 22 października 2024 r. wskazuje, że w ciągu minionej doby odnotowano 898 infekcji spowodowanych przez SARS-CoV-2, z czego 636 przypadków to nowe zakażenia. Niezmiennie największa liczba zachorowań dotyczy województw mazowieckiego oraz lubelskiego.

Niepokojące wieści o COVID. "Odkrycie o globalnym znaczeniu"
Niepokojące wieści o COVID. "Odkrycie o globalnym znaczeniu"

COVID nie odpuszcza, a Główny Inspektor Sanitarny radzi, by przygotować się na "trudną jesień". Tymczasem

przeczytaj artykuł

Z powodu koronawirusa zmarło sześć osób, w tym dwie z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. Choć statystyki nie odzwierciedlają skali problemu, lekarze nie mają wątpliwości, że sezon infekcyjny ruszył i nie oszczędza Polaków. Jak informuje dr Michał Sutkowski, "nie ma jeszcze ekstremum", ale sezonowych infekcji, nie tylko koronawirusowych, przybywa. Widoczne w ministerialnych statystykach liczby to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo wskazują wyłącznie na potwierdzone testem przypadki.

Zobacz film: "Powrót maseczek coraz bliżej? Białystok podzielony"

- Mamy dużo zakażeń, nie są one dramatyczne, ale też pamiętajmy, że pandemia przetrzebiła populację osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg. Ich w ostatnim czasie nam ubywa i drastycznie pokazują to statystyki - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Polacy doczekali się szczepionek przeciw COVID. MZ potwierdza
Polacy doczekali się szczepionek przeciw COVID. MZ potwierdza (Getty Images)

Jak mówi ekspert, scenariusz powtarza się co roku.

- Nie dbamy o wyszczepialność na grypę, nie mieliśmy dotychczas szczepionek na COVID-19, wszystkie inne szczepienia zupełnie ignorujemy, jak RSV u dorosłych czy szczepienie przeciw pneumokokom - podkreślla lekarz.

- Polacy zapomnieli o maskach, a nawet o myciu rąk, panuje luz totalny, choć przecież wspomnienie pandemii powinno narzucić nam pewne nawyki. Popełniamy stare grzechy w nowych warunkach - kwituje dr Sutkowski.

2. Bezpłatne szczepienia przeciw COVID ruszyły

21 października po południu MZ poinformowało, że ruszyły skierowania na bezpłatne szczepienia przeciw COVID.

"Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 2 października 2024 r., zaleceń WHO, CDC, oraz Grupy zadaniowej ds. sytuacji nadzwyczajnych (ETF) działającej przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), Minister Zdrowia informuje, że będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciw COVID-19" - informuje GIS za pośrednictwem rządowej strony gov.pl.

Skierowania wystawiane są automatyczne i można je sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Przypomnijmy, że Polacy długo musieli czekać na tę możliwość. Ponad 25 mln szczepionek dostosowanych do podwariantów BA.4-5 oraz XBB.1.5 straciło ważność wraz z upływem terminu 31 sierpnia. Dopiero w październiku pojawiły się szczepionki Comirnaty od Pfizera, zaktualizowane do nowych wariantów, jednak oferowane były odpłatnie. Koszt jednej dawki sięgał 400-500 zł.

- Komercyjną szczepionką ludzie nie chcą się szczepić z uwagi na wysoki koszt, chociaż powiedziałbym, że to nie jest jedyna przyczyna. Doskonale wiemy, że Polaków po prostu nie interesują szczepienia, niezależnie od tego, czy są odpłatne, czy bezpłatne - gorzko podsumowuje dr Sutkowski.

W międzyczasie czekaliśmy na szczepionki z Łotwy, która miała nadwyżkę preparatów oraz rozstrzygnięto przetarg, który wygrała Moderna. Jak pisaliśmy, pierwsza transza 300 tys. preparatów miała zostać dostarczona do Polski do 15 października, a pozostałe 700 tys. zamówionych szczepionek – do końca października.

3. Kto powinien się zaszczepić? MZ wskazuje konkretne grupy osób

Szczepionki dostępne dla Polaków w tym sezonie są dostosowane do panujących obecnie wariantów.

- W chwili obecnej zarówno w Polsce, jak i na świecie dominującym wariantem jest raczej Omikron JN.1, z którego wywodzą się inne podwarianty wzbudzające zainteresowanie, m.in. te zaliczane do grupy określanej mianem FLiRT - wskazał w rozmowie z WP abcZdrowie Marek Waszczewski, rzecznik GIS.

Spikevax JN.1 0,5 ml jest szczepionką jednodawkową, natomiast w przypadku przyjęcia wcześniej innych preparatów, zalecane jest zachowanie trzymiesięcznego odstępu.

Jak informuje MZ, w pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku 12 lat i starszych oraz u osób o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19, do których należą osoby w wieku 60 lat i starsze, dzieci, młodzież i dorośli z chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji, tj.:

  • otyłością (BMI równe lub powyżej 25),

  • cukrzycą,

  • przewlekłą chorobą płuc,

  • przewlekłą chorobą nerek,

  • chorobą układu sercowo-naczyniowego,

  • zaburzeniami neurorozwojowymi,

  • aktywną chorobą nowotworową,

  • chorobą immunosupresyjną lub leczeniem immunosupresyjnym.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze