Szumy w uszach - przyczyny, objawy, leczenie
Szumy w uszach definiowane są przez pacjentów jako dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, tętnienie itp. Dźwięki mają różne natężenie i nie da się ich stłumić. Mogą przyczyniać się do napięć emocjonalnych, zaburzeń snu, bólu głowy, zmęczenia, trudności w porozumiewaniu się. Szumy uszne pojawiają się okresowo lub występują stale. Masz wrażenie, że twoje bijące serce słychać w uszach? Zdarza ci się czuć pulsowanie, szmery bądź dudnienie? To jeden z najczęstszych sygnałów nadciśnienia. Jeżeli dodatkowo często odczuwasz ból z tylu głowy, warto jak najszybciej udać się do lekarza.
1. Przyczyny szumów usznych
Jest wiele przyczyn szumu w uszach. Do najbardziej niebezpiecznych oprócz nadciśnienia zaliczamy:
- stres - kładziesz się do łóżka po ciężkim dniu i zamiast odetchnąć i usnąć, czujesz w uszach nietypowe "dzwonienie"? Być może to efekt stresu, który towarzyszył ci w ciągu dnia. Warto przed snem zadbać o totalne wyciszenie, aby oczyścić umysł z nadmiaru emocji.
- miażdżyca - szumy w uszach mogą być też objawem groźnej choroby tętnic i żył. Dzieje się tak dlatego, że ich ściany zarastają cholesterolem, a krew musi się przeciskać przez nie z większą siłą. Jeżeli zauważysz takie objawy, to od razu odstaw tłuszcze zwierzęce i cukry proste i jak najszybciej zbadaj poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
- nadczynność tarczycy - u chorego wzrasta ciśnienie i tętno, ponieważ tarczyca produkuje większą ilość hormonów tarczycowych, które pobudzają układ krwionośny do wzmożonej pracy. Chory odczuwa nieprzyjemne dudnienie w uszach.
1.1. Dlaczego słyszymy szumy w uszach?
Szumy uszne powstają na przebiegu drogi słuchowej i mogą być wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego. W większości przypadków sumy uszne są następstwem uszkodzenia narządu słuchu, a dokładnie komórek w ślimaku. Jeżeli część komórek czuciowych ślimaka (komórki rzęskowe ślimaka) ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu, następuje wysyłanie i odbieranie zniekształconych strumieni sygnałów nerwowych.
Zmian w anatomii ślimaka nie da się już odwrócić. Jeśli są niewielkie, nie muszą powodować objawów niedosłuchu, wywołują natomiast szumy uszne. Do uszkodzenia słuchu przyczynia się m.in. hałas. W centralnym układzie nerwowym istnieją szczególnie czułe mechanizmy wykrywające wszystkie nowe sygnały, a szczególnie takie, które informują o niebezpieczeństwie, zagrożeniu zdrowia czy życia lub wiążą się z emocjami. Takie informacje zawsze dotrą do świadomości. Szumy uszne całkowicie spełniają te warunki. Są sygnałem alarmowym i mogą stanowić ostrzeżenie o zagrożeniu zdrowia i budzą nieprzyjemne emocje.
Szumy w uszach mogą powstawać w wyniku urazów głowy lub długotrwałego stosowania niektórych leków, np. dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. W niektórych przypadkach szumy uszne spowodowane są zaburzeniem ucha środkowego lub zmianami patologicznymi w naczyniach krwionośnych, mięśni ucha lub jego okolic. Szumy uszne rzadko kiedy są następstwem cięższych schorzeń, jak krwotok mózgowy, guz czy zaburzenie psychiczne.
2. Szumy uszne jako objaw nadciśnienia
Aż 10,5 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze, ale zdaje sobie z tego sprawę tylko połowa z nich. Nic dziwnego, ponieważ wysokie ciśnienie zwykle nie daje poważnych objawów. Niestety, jeżeli w porę nie zareagujemy odpowiednim leczeniem, może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.
Dlatego warto wyłapywać ciche sygnały, które wysyła nam ciało i reagować jak najszybciej.
Jednym z nietypowych objawów nadciśnienia są szumy bądź uczucie dudnienia w uszach. Zwykle pojawia się wówczas uderzenie gorąca i lekki ból głowy. Jeśli zaczynasz słyszeć brzęczenie, buczenie, gwizdy czy syczenie, a nie jest to wywołane przez czynniki zewnętrzne, koniecznie udaj się do lekarza.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Jak leczyć szumy uszne?
Jeżeli chory zauważy, że występują u niego szumy uszny, powinien zgłosić się do laryngologa. Ten wykona badania mające na celu wykluczenie schorzeń mogących powodować wspomniane objawy.
U znacznej grupy pacjentów szumy uszne nie dają się usunąć. W indywidualnych przypadkach całkowita ich likwidacja możliwa jest tylko dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego.
Osobom, u których dzwonienie w uszach wywołuje problemy ze snem lub stany lękowe, zapisywane są środki uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, w celu złagodzenia objawów.
W niektórych przypadkach pomocne bywają zabiegi w komorze ciśnieniowej, gdzie chory otrzymuje czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem, lub sterydoterapia dobębenkowa, która może zmniejszyć, a nawet usunąć szumy uszne.
Nasilenie objawów może występować podczas uczucia niepokoju, lęku czy napięcia emocjonalnego. Zaleca się wtedy wykonywanie relaksujących ćwiczeń gimnastycznych czy też odprężenie się.
Warto unikać przemęczenia fizycznego i psychicznego. W przypadkach, gdy uszkodzona jest duża liczba komórek ślimaka i pojawia się niedosłuch, zalecane jest używanie aparatu słuchowego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.