Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Szumy uszne

Szumy uszne definiowane są jako dzwonienie, brzęczenie, gwizdanie, szum wiatru, tętnienie itp. Dźwięki mają różne natężenie i nie da się ich stłumić. Mogą przyczyniać się do napięć emocjonalnych, zaburzeń snu, bólów, zmęczenia, trudności w porozumiewaniu się. Pojawiają się okresowo lub też występują stale.


1. Przyczyny pojawienia się szumu w uszach

Szumy uszne powstają wewnątrz drogi słuchowej i są wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego. W 80% przypadków są następstwem uszkodzenia narządu słuchu, a dokładnie komórek w ślimaku. Jeżeli część komórek czuciowych ślimaka (komórki rzęskowe ślimaka) ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu następuje wysyłanie i odbieranie zniekształconych strumieni sygnałów nerwowych. Zmian w anatomii ślimaka niestety nie da się już odwrócić. Drobne zmiany w uchu mogą nie powodować objawów niedosłuchu, natomiast będą wywoływać szumy. Do uszkodzenia słuchu przyczynia się m.in. hałas. W centralnym układzie nerwowym istnieją szczególnie czułe mechanizmy wykrywające wszystkie nowe sygnały, a szczególnie takie, które mogą informować o niebezpieczeństwie, zagrożeniu zdrowia czy życia, lub wiążą się z emocjami. Takie informacje zawsze dotrą do naszej świadomości. Szum uszny całkowicie spełnia te warunki. Jest sygnałem nowym, stanowi być może ostrzeżenie o zagrożeniu zdrowia i budzi bardzo nieprzyjemne emocje.
Szumy w uszachmogą powstawać czasami w wyniku urazów głowy lub długotrwałym stosowaniem niektórych leków np. dużych dawek kwasu acetylosalicylowego. W niektórych przypadkach szumy uszne spowodowane są zaburzeniem ucha środkowego lub zmianami patologicznymi w naczyniach krwionośnych, mięśni ucha lub jego okolic. Rzadko kiedy są następstwem cięższych schorzeń, jak krwotok mózgowy, guz czy zaburzenie psychiczne.

2. Leczenie szumów usznych

Jeżeli chory zauważy występowanie u siebie dolegliwości związanych z szumami usznymi, powinien zgłosić się do lekarza. Ten wykonuje badania mające na celu wykluczenie schorzeń, mogących powodować tego typu objawy.
W większości przypadków nie da się usunąć występujących szumów usznych. W indywidualnych przypadkach całkowite usunięcie szumów usznych możliwe jest dzięki wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Pacjentom, u których dzwonienie w uszach powoduje problemy ze snem lub występuje u nich lęk, jako następstwo szumów usznych, zapisywane są przez lekarza środki uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, w celu złagodzenia objawów. W niektórych przypadkach pomocne były zabiegi w komorze ciśnieniowej, gdzie chory otrzymywał czysty tle, a to działało leczniczo na ucho wewnętrzne. Nasilenie objawów może z kolei występować podczas uczucia niepokoju, lęku czy napięcia emocjonalnego. Zaleca się wtedy wykonywanie relaksujących ćwiczeń gimnastycznych czy też odprężenie się. Warto unikać też sytuacji przemęczenia fizycznego i psychicznego. W przypadkach, gdy uszkodzeniu następuje duża ilość komórek ślimaka i pojawia się niedosłuch zalecane jest używanie aparatu słuchowego.
Niestety skuteczna metoda leczenia szumów usznych, jak na stan obecnej medycyny, nie jest wynaleziona. Dlatego też najlepiej nauczyć się żyć z tym schorzeniem, a dokładniej nauczyć się ignorować występujący szum w uszach.

Marta Bednarska,
Komentarze (1)
~tombob
~tombob

Literówka, cyt.:"komorze ciśnieniowej, gdzie chory otrzymywał czysty tle , a to"

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szumy uszne - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Szumy uszne
Krew i naczynia krwionośne

Krążenie krwi w organizmie

(...) : szumy uszne, zaburzenia czucia, niedowłady, zaburzenia równowagi, słabsza pamięć, brak koncentracji. ...

Choroby i dolegliwości

Koniec z chorobą lokomocyjną!

Koniec z chorobą lokomocyjną!

(...) również, że natężenie prądu przesyłane przez skórę głowy jest tak niewielkie, że nie wpływa negatywnie na organizm. Szumy...