Tabletki antykoncepcyjne a libido
Tabletki antykoncepcyjne i inne hormonalne metody antykoncepcji powodują obniżenie libido u kobiet. Powodują też inne zaburzenia związane z życiem seksualnym. Tak twierdzą nowe niemieckie badania. Badania niemieckich naukowców mówią, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną częściej niż kobiety zabezpieczające się mechanicznie cierpią na obniżenie libido, czyli inaczej hipolibidemię lub oziębłość seksualną, suchość pochwy, dysfunkcje seksualne, zaburzenia orgazmu czy ból podczas stosunku.
1. Badania nad libido i antykoncepcją hormonalną
Badanie objęło 1000 studentek medycyny, które miały wypełnić ankietę dotyczącą ich życia seksualnego i stosowanej przez nie metody antykoncepcji. Ponad 87% korzystało z jakiejś metody antykoncepcji w ostatnich sześciu miesiącach przed przeprowadzeniem badania. 80% zaznaczyło, że było w tym czasie w stałym związku. 97% kobiet było aktywnych seksualnie w ciągu czterech ostatnich tygodni.
Kobiety podzielono na cztery grupy:
- używające doustnej antykoncepcji hormonalnej (pigułki antykoncepcyjne),
- używające niedoustnej antykoncepcji hormonalnej (wkładka wewnątrzmaciczna),
- używające antykoncepcji niehormonalnej (np. prezerwatywa),
- nieużywające antykoncepcji.
Biorąc pod uwagę kobiety ze wszystkich badanych grup:
- ryzyko dysfunkcji seksualnej wynosiło 32,4%,
- ryzyko problemów z orgazmem wynosiło 8,7%,
- ryzyko obniżenia libido wynosiło 5,8%,
- ryzyko obniżonej satysfakcji ze stosunku wynosiło 2,6%,
- ryzyko obniżenia zainteresowania seksem wynosiło 1%,
- ryzyko suchości pochwy wynosiło 1,2%,
- ryzyko bólu przy stosunku wynosiło 1,1%.
Naukowcy nie są pewni, jaka jest przyczyna wpływu tabletki antykoncepcyjnej na libido. Aby dowiedzieć się, jaki mechanizm stoi za tą współzależnością, będą potrzebowali dalszych badań.
2. Czynniki wpływające na życie seksualne
Oprócz metod antykoncepcji, na życie seksualne wpływały inne czynniki takie jak:
- stres,
- ciąża,
- palenie papierosów,
- sytuacja uczuciowa,
- chęć posiadania potomstwa.
Kobiety, które były w stałych związkach, nie paliły, nigdy nie były w ciąży i nie starały się o dziecko dużo częściej wybierały pigułki antykoncepcyjne zamiast innych metod antykoncepcyjnych. Kobiety, które nie miały stałego partnera, niezależnie od używanych (lub nie) środków antykoncepcyjnych miały wyższe libido, ale rzadziej miały orgazm.
Dysfunkcje seksualne wpływają niekorzystnie na jakość życia i sytuację emocjonalną niezależnie od wieku. Dwie na pięć kobiet cierpi na jakąś dysfunkcję seksualną. Najczęściej skarżą się na obniżony pociąg seksualny.
Wyniki badań nie powinny wpłynąć na decyzję o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej. Do tej pory tabletki antykoncepcyjne i inne metody hormonalne to najmniej inwazyjne i najbezpieczniejsze metody antykoncepcji.
3. Kontrowersje wokół związku między antykoncepcją hormonalną a libido
Niektórzy lekarze zarzucają, że powyższe badanie było oparte wyłącznie na obserwacji. W związku z tym, żaden związek przyczynowo-skutkowy między tabletkami antykoncepcyjnymi a libido nie może być uzasadniony.
Zarzuca się też, że studentki medycyny nie są wystarczająco reprezentatywną grupą kobiet, aby wysnuwać jakieś ogólne wnioski. Kobiety studiujące medycynę żyją w większym stresie niż osoby zajmujące się czymś innym, są też bardziej wykształcone. Grupa jest za mało zróżnicowana, żeby stwierdzić, że dysfunkcje seksualne są spowodowane przez tabletki antykoncepcyjne, a nie codzienną dawkę stresu.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.