Trwa ładowanie...

Tabletki czy spray na ból gardła - co wybrać?

 Paula Jakubasik
15.06.2023 15:57
Tabletki i spraye na ból gardła to najczęściej wybierane preparaty.
Tabletki i spraye na ból gardła to najczęściej wybierane preparaty. (adobestock)

Tabletki i spray na ból gardła to jedne z najczęściej wybieranych sposobów leczenia w przypadku chrypki, dyskomfortu i pieczenia w czasie przełykania. Preparaty te wykazują właściwości przeciwbólowe, odkażające i wspomagające regenerację błony śluzowej gardła. Czym różni się działanie tabletek do ssania od sprayu na ból gardła? Zapytaliśmy lekarza o najlepszą metodę leczenia bólu i o to kiedy warto porzucić domowe sposoby na rzecz wizyty u specjalisty.

spis treści

1. Przyczyny bólu gardła

Ból gardła zazwyczaj jest efektem stanu zapalnego, wywołanego przez wirusy (85-95% przypadków u dorosłych i ok. 70% u dzieci) lub bakterie (5-30%). Pozostałe przyczyny to:

  • infekcja grzybicza,
  • wysuszenie błony śluzowej gardła (przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu),
  • podrażnienie gardła (dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze),
  • picie zbyt małej ilości wody,
  • alergia,
  • zapalenie zatok,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • przeciążenie gardła (długotrwałe mówienie lub krzyczenie).

2. Czym różni się działanie tabletek od sprayu na ból gardła?

Zobacz film: "Mikstura na ból gardła. Przygotujesz ją w domu"

Ból gardła to często pierwszy sygnał rozwijającej się infekcji w organizmie, okazuje się, że co roku Polacy wydają na preparaty na ból gardła nawet 500 milionów złotych.

Tabletki i aeorozole cieszą się największą popularnością ze względu na właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Dodatkowo ułatwiają przełykanie, nawilżają błonę śluzową gardła, redukują zaczerwienie i obrzęk, a także zmniejszają suchy kaszel.

- Preparaty te mają na celu przede wszystkim zwiększenie naszego komfortu, jeżeli chodzi o przełykanie czy stopień nasilenia bólu. Spray ma przede wszystkim możliwość dotarcia do większej powierzchni tylnej ściany gardła, tabletki do ssania dają natomiast mniejszą możliwość wchłaniania substancji leczniczej - mówi dr n. med. Beata Poprawa.

- Warto zwrócić uwagę na to, że tabletki nie powinny być stosowane przez wszystkich, ze względu na wyszczególnione w ulotce przeciwwskazania. Preparaty tego typu często nie powinny być zażywane przez cukrzyków, ponieważ zawierają duże ilości substancji słodzących. Pod tym względem spraye są dostępne dla większej ilości osób, a aplikacja dawki zajmuje niewiele czasu - wyjaśnia dr Poprawa.

3. Co będzie lepszym wyborem - tabletka czy spray?

- Wybór zależy głównie od preferencji pacjentów, niektórzy wolą stosować tabletki na ból gardła, jest to dla nich zdecydowanie przyjemniejsza forma terapii. Spraye mogą u bardziej wrażliwych osób wywołać odruch kaszlowy, nie każdy potrafi też odpowiednio posługiwać się aplikatorem i nie wszyscy będą zadowoloni z intensywnego smaku preparatu - zauważa dr Beata Poprawa.

Każda metoda leczenia bólu gardła ma swoich zwolenników i przeciwników. Przed wyborem konkretnego produktu warto zwrócić szczególną uwagę na ilość konserwantów wyszczególnionych w składzie.

Ważne jest również to, by przed zażyciem tabletki czy zastosowaniem sprayu zapoznać się z ulotką, ponieważ każdy preparat może mieć inny sposób dawkowania i może wywołać reakcję alergiczną u osób nadwrażliwych na konkretny składnik.

Dr n. med. Beata Poprawa zwraca uwagę, że preparaty naturalne, na bazie wyciągów roślinnych, są mniej szkodliwe dla organizmu, ale niestety mają mniejsze działanie niż produkty chemiczne, zawierające substancje odkażające czy bakteriobójcze.

- W przypadku tabletek na ból gardła istotne jest to, by nie traktować ich jako cukierków i nie nadużywać. Ilość zastosowanych pastylek nie zwiększa skuteczności preparatu ani nie przyspiesza procesu powrotu do zdrowia. Przedawkowanie substancji czynnej może natomiast przynieść skutek odwrotny, czyli wywołać działania niepożądane - przestrzega.

4. Leczenie bólu gardła u dzieci

Leczenie bólu gardła u dzieci to prawdziwe wyzwanie, u najmłodszych niewskazane jest zastosowanie tabletki do ssania, ze względu na ryzyko zadławienia. Przyjmuje się, że pastylek w całości nie należy podawać dzieciom do 5. roku życia.

Spray na ból gardła dla dzieci wydaje się być lepszym rozwiązaniem, ale nie dla wszystkich. - Aplikacja sprayu może być nieprzyjemna i spowodować, że substancja czynna dotrze do dróg oddechowych, powodując napad kaszlowy. W takim przypadku lepiej skorzystać z preparatów w formie syropu, by nie narażać dziecka na niepotrzebny stres - mówi dr Beata Poprawa.

5. Ból gardła - kiedy należy pójść do lekarza?

Ból gardła w pierwszej fazie nie musi być konsultowany z lekarzem i warto dać czas organizmowi na samoistne zwalczenie infekcji. Warto w tym czasie dbać o odpowiednie nawodnienie, odpoczynek, uzasadnione będzie również stosowanie tabletek lub sprayu na ból gardła, w zależności od preferencji.

Dr Poprawa zwraca uwagę, że często ból gardła występuje jednocześnie z podwyższoną temperaturą ciała i powiększeniem węzłów chłonnych. - Wówczas warto zdecydować się na wizytę lekarską po upływie trzech dni bez widocznej poprawy samopoczucia.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze