Trwa ładowanie...

Tak gaz rozweselający może uszkodzić kręgosłup. Jego używanie grozi paraliżem

Gaz rozweselający jest w stanie uszkodzić kręgosłup. Mężczyzna, który wdychał podtlenek azotu, doznał paraliżu i nie mógł chodzić.

1. Jak działa gaz rozweselający?

Gaz rozweselający to tak naprawdę podtlenek azotu, który po wymieszaniu z tlenem podaje się pacjentom w celu delikatnego zmniejszenia bólu i zredukowanie stresu związanego z zabiegiem.

Sedację wziewną stosuje się najczęściej w gabinetach stomatologicznych, na salach operacyjnych i w trakcie porodu. Wprawdzie ten rodzaj znieczulenia jest powszechnie uznawany za bezpieczną metodę, jednak w niektórych przypadkach może wywołać skutki uboczne.

Nie powinni go zażywać pacjenci z takimi schorzeniami jak niedrożność dróg oddechowych, stwardnienie rozsiane, zaburzenia psychiczne czy przerost migdałków.

Wdychanie przez dłuższy czas gazu rozweselającego może być szkodliwe
Wdychanie przez dłuższy czas gazu rozweselającego może być szkodliwe (Getty Images)

Podobnie jak w przypadku wielu innych substancji, gaz rozweselający w nadmiarze prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, o czym świadczy zdjęcie rentgenowskie, które całkiem niedawno pojawiło się sieci.

Tak gaz rozweselający niszczy kręgosłup
Tak gaz rozweselający niszczy kręgosłup (NEJM)

2. Z gazem rozweselającym nie ma żartów!

Brytyjski serwis informacyjny The Sun opisał przypadek 32-latka, który pojawił się na oddziale ratunkowym, ponieważ przez sześć tygodni doskwierało mu uczucie mrowienia w dolnych i górnych kończynach.

Pacjent powiedział, że zanim udał się do szpitala, przez dwa tygodnie nie był w stanie chodzić. Jak się okazało, mężczyzna przez ok. dwa miesiące codziennie wdychał gaz rozweselający.

Po wykonaniu szczegółowych badań, na zdjęciu rentgenowskim lekarze zauważyli uszkodzenie w kształcie litery ”V”, które pojawiło się na kolumnie grzbietowej. Jest to część rdzenia kręgowego opowiadająca za odczuwanie dotyku.

Badanie rezonansem magnetycznym wykazało, że u pacjenta rozwija się mielopatia, czyli ucisk na rdzeń kręgowy wywołany stanem zapalnym. Uszkodzenie i zwyrodnienie nerwów było spowodowane długotrwałym stosowaniem podtlenku azotu, które doprowadziło do niedoboru witaminy B12.

Na szczęście po czterech tygodniach terapii i odpowiedniej podaży tej witaminy, pacjent wrócił do zdrowia i mógł normalnie się poruszać. Jak wynika z najnowszych badań statystycznych, coraz więcej młodych ludzi zażywa niebezpieczny środek znieczulający, jakim jest gaz rozweselający.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza