To teraz pierwszy objaw COVID. Inaczej jest w przypadku grypy
Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że chorych na COVID przybywa. Ale wraz z nadchodzącą jesienią coraz więcej osób skarży się też na inne infekcje dróg oddechowych. Jak odróżnić COVID od grypy? W przypadku zakażenia koronawirusem pierwszym objawem jest teraz gorączka, a przy grypie - kaszel. Co jeszcze pozwoli odróżnić infekcje?
1. Raport MZ. Ile osób zachorowało minionej doby?
Tendencja wzrostowa utrzymuje się od kilku tygodni, kiedy raporty MZ notowały od 800 do 2 tys. przypadków. Wczoraj zachorowało ponad 3 tys. Polaków, podobne dane pokazuje najnowsze zestawienie. Może to oznaczać, że fala się rozpędza.
Publikowany codziennie przez Ministerstwo Zdrowia raport dotyczący zakażeń SARS-CoV-2 wskazuje, że minionej doby zachorowało 3025 osób. W przypadku 2249 osób były to nowe zakażenia. Zmarło czterech pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, w tym jedna wyłącznie z powodu COVID-19. Lekarze wykonali 8262 testy, a 3125 dało wynik pozytywny.
Podobnie jak w ostatnich dniach najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim i lubelskim, tym razem w statystykach pojawiło się też województwo małopolskie.
Dane "Zdrowotnego Monitoringu Polaków" enel-med pokazują, że w sierpniu do gabinetów lekarskich dorośli pacjenci najczęściej przychodzili z infekcjami wirusowymi, COVID-19 oraz zapaleniem płuc. Wśród dzieci COVID był trzecią najczęstszą infekcją (po anginie i zapaleniu płuc.
Również lekarze Porozumienia Zielonogórskiego dostrzegają, że fala COVID narasta.
- Wzrost liczby zachorowań, który rozpoczął się latem, może przybrać na sile w nadchodzących tygodniach, zwłaszcza teraz, kiedy dzieci wróciły do szkół. Coraz częściej obserwujemy u naszych pacjentów przypadki wysokiej gorączki, osłabienia, kaszlu, duszności i bólów mięśni, a testy na COVID-19 potwierdzają nasze diagnozy – podkreśla Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka POZ i ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Lekarze zauważają również, że pacjenci trafiają do lekarza z objawami tzw. jelitówki.
2. Tak teraz Polacy chorują na COVID
Dolegliwości typowe dla grypy, przeziębienia czy zaburzeń jelitowych są typowe dla obecnie krążących wariantów koronawirusa - KP.1, KP.2 i KP.3, zbiorczo nazywanych FLiRT oraz LB.1, czyli następcy JN.1.
Najczęściej COVID-19 przebiega teraz z objawami takimi jak.:
- gorączka,
- kaszel,
- kichanie,
- wydzielina z nosa.
Jak przekazał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, to niejedyne dolegliwości. - Część osób ma taką triadę: utrzymująca się kilka dni gorączka, duże osłabienie i bóle kostno-stawowe - mówił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Inne objawy to ból brzucha, wymioty, biegunka.
O tym, jak wygląda teraz fala COVID z perspektywy pediatry, opowiedział też Łukasz Grzywacz, lekarz, który w sieci znany jest jako @tatapediatra.
- To, co ja najczęściej obserwuję u mnie w gabinecie, to gorączka 37,5-38,5 stopni Celsjusza, bóle mięśniowe, szczególnie starsi, dorośli się na to skarżą. Poty, takie naprawdę zlewne poty w nocy, czasami chrypka i delikatny, suchy kaszel - mówi w nagraniu opublikowanym na Instagramie pediatra. Dodaje, że na szczęście w obecnej postaci COVID mija dość szybko, przy włączonym leczeniu objawowym infekcja trwa 5-7 dni.
"Zaczęło się od bólu gardła, poszło w zatoki. Bóle mięśni - dramat, niewysoka temperatura. Osłabienie okropne. Kaszel bardzo okazjonalny. I potliwość z tego osłabienia";
"W zeszłym tygodniu z synkiem mieliśmy COVID, to synek gorączkował trzy dni. Na początku 38,5 stopnia C, ale drugiego dnia do 39,2 i bardzo ciężko było zbić gorączkę. Wracała po 3-4h. Do tego biegunka, bolało go gardło i później doszedł sporadyczny suchy kaszel. Brak apetytu. Ja miałam gorączkę tylko raz wieczorem, również gardło mnie bolało, biegunka i tak samo występował sporadyczny kaszel";
"U mnie silny, piekący ból gardła, później ból mięśni i okropny ból głowy, zwłaszcza przy schylaniu. Następnie brak siły, a za parę godzin wracały siły, do tego zatkane ucho, kołatanie serca i ból w lewej piersi",
"Zatoki i uporczywy gęsty katar, zarówno u mnie i u dziecka. U mnie powikłaniem było wysiękowe zapalenie uszu i chwilowy ubytek słuchu" - to tylko kilka z wielu komentarzy, które pojawiły się pod postem dr Łukasz Grzywacza z opisem tego, jak internauci przechodzili infekcję koronawirusową.
3. COVID czy grypa?
Najlepszym sposobem na wykrycie choroby jest wykonanie testu combo w kierunku wirusa SARS-CoV-2, RSV i grypy. Warto jednak wiedzieć, że pewną wskazówką może być kolejność występowania dolegliwości.
- Badanie wykazało, że u pacjentów z sezonową grypą częściej występował kaszel przed pojawieniem się gorączki - wyjaśnia w rozmowie z Healthline dr Robert Glatter, adiunkt w Zucker School of Medicine w Hofstra/Northwell, Emergency Medicine.
Dodaje, że grypa najczęściej zaczyna się od "triady objawów": w tym bólu pleców, dreszczy i suchego kaszlu.
To samo badanie, jak wskazuje ekspert, wykazało, że z kolei u chorych na COVID-19 częściej gorączka występuje jako pierwszy symptom choroby.
- Ta kolejność jest szczególnie ważna, gdy mamy nakładające się fale chorób, takich jak grypa, które pokrywają się z zakażeniami COVID-19 - przyznaje autor badania, dr Peter Kuhn.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.