Trwa ładowanie...

Język mosznowy to groźny objaw. Ujawnia poważne niedobory w organizmie

 Paula Jakubasik
22.02.2023 16:05
Język mosznowy jest najczęściej skutkiem niedoboru witamin w organizmie.
Język mosznowy jest najczęściej skutkiem niedoboru witamin w organizmie. (Adobe Stock)

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobory pewnych składników odżywczych mogą zwiększać częstotliwość infekcji, a w niektórych przypadkach powodować zauważalne zmiany w wyglądzie. O czym świadczy język mosznowy?

spis treści

1. Co to jest język mosznowy?

Język mosznowy (mosznowany, bruzdowaty) pokryty jest licznymi szczelinami i bruzdami, w których mogą gromadzić się resztki pożywienia, co stanowi przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust i zwiększa ryzyko rozwoju stanu zapalnego.

Jak sama nazwa wskazuje, język przypomina wówczas męskie narządy płciowe, jest pomarszczony, popękany i rowkowaty. Schorzenie jest dość powszechne, choć stopień nasilenia zmian jest bardzo zróżnicowany.

2. Przyczyny pękania języka

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Według dr Mani Bhardwaja, dyrektora klinicznego i głównego dentysty w Smile Studios Dental Group, główną przyczyną powstawania języka mosznowego są niedobory składników odżywczych.

Zwykle pękanie języka spowodowane jest niewystarczającą ilością witaminy B9 i B12 oraz ferrytyny, czyli białka, które magazynuje żelazo.

W artykule opublikowanym w "Otolaryngology Online Journal" znalazły się również informacje, że bruzdy na powierzchni języka mogą świadczyć o niedokrwistości złośliwej, czyli anemii spowodowanej niedoborem witaminy B12 w organizmie.

Najczęściej to właśnie niewystarczające stężenie kobalaminy w organizmie prowadzi do zmian na języku. Badanie opublikowane w BMC Oral Health wykazało, że w grupie 22 pacjentów z obniżonym poziomem witaminy B12 ośmiu miało pęknięty język.

3. Co zrobić po rozpoznaniu języka mosznowego?

W przypadku języka mosznowego należy dbać o higienę jamy ustnej, by nie doprowadzić do zalegania resztek pokarmowych. Dr Bhardwaj zasugerował, by unikać owoców cytrusowych i pikantnych potraw, ponieważ mogą one wywołać podrażnienie i pieczenie języka.

Warto wykonać również badania krwi w celu oznaczenia poziomu witamin oraz skonsultować się z lekarzem, by zaplanować uzupełnienie niedoborów składników odżywczych. Dobrym pomysłem będzie włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w witaminę B12, takich jak jaja, mleko, ser, mięso czy ekstrakt z drożdży.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze