Przejdź na WP

Tamiflu – działanie, dawkowanie, środki ostrożności i efekty uboczne

Tamiflu – to nazwa leku stosowanego przeciwko wirusowi grypy. Jego głównym składnikiem jest oseltamiwir. Pacjenci chwalą go za skuteczność nie tylko w leczeniu grypy, ale również za to, jak dobrze zabezpiecza ich przed zachorowaniem.

Zobacz film: "Leki bez recepty stosowane przy grypie i przeziębieniu"

spis treści

1. Tamiflu – jak działa oseltamiwir

Tamiflu zyskuje działanie lecznicze dopiero po przetworzeniu w wątrobie. Staje się wówczas substancją, która nie pozwala nowo namnożonym mikrobom opuścić zainfekowanych komórek, a tym samym się rozprzestrzeniać. Można go z powodzeniem stosować przeciwko wirusom grypy typu A i B.

2. Tamiflu – środki ostrożności

Chorzy z powodu niewydolności nerek muszą wiedzieć, że będą wydalać lek wolniej. Oznacza to dłuższą obecność oseltamiwiru w organizmie i jego silniejsze działanie (z racji zażywania kolejnych dawek tamiflu).

Nie wolno przyjmować tamiflu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek jego składnik. U niektórych pacjentów (zwłaszcza młodych) zażywanie lekarstwa może skutkować zmianami zachowania o podłożu psychicznym. Takie przypadki należy koniecznie zgłaszać lekarzowi i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Jeśli przyjmujesz inne leki, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Niektóre substancje mogą bowiem zwiększać lub wzajemnie zmniejszać siłę swojego działania. W przypadku zażywania metotreksatu, fenylobutazonu i chlorpropamidu albo preparatów zawierających je w swoim składzie, niezbędnie poinformuj o tym swojego lekarza .

Dla osób z zaburzeniami pracy nerek i korzystających hemodializy i dializy otrzewnowej lekarz przygotuje indywidualny sposób dawkowania tamiflu, zależny od wyników ich badań.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie...

zobacz galerię

3. Tamiflu – dla kogo jest przeznaczony

Tamiflu przepisuje się osobom dorosłym i dzieciom które ukończyły 1. rok życia. Zaleca się jego zażywanie najpóźniej od 2. dnia od wystąpienia objawów zakażenia wirusem grypy.

W wyjątkowych sytuacjach (np. przy pandemii grypy) może być podawany dzieciom przed osiągnięciem 12. miesiąca życia. Tamiflu przygotujemy dla nich w formie zawiesiny. Najlepiej, żeby zrobił to farmaceuta, ponieważ w domowych warunkach trudno jest odmierzyć odpowiednią dawkę.

Lek jest gorzki, więc dziecko nie przyjmie go tylko z łyżeczką wody. Zaleca się, by podawać go z syropem owocowym lub innym słodkim płynem. Tamiflu aplikujemy dzieciom za pomocą specjalnej strzykawki do podawania leków.

Tamiflu może być przyjmowany również profilaktycznie, gdy mieliśmy kontakt z osobą chorą albo też gdy z nią mieszkamy.

Kobiety planujące ciążę lub będące już w ciąży powinny zgłosić ten fakt lekarzowi, zanim przepisze on tamiflu.

Tamiflu w Polsce dostępny jest w kapsułkach pakowanych w blistry po 10 szt. Jedna kapsułka może zawierać 30, 45, a nawet 75 mg aktywnego składnika antywirusowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Tamiflu – jak zażywać, gdy już jesteśmy chorzy

Gdz dojdzie już do zakażenia osoby dorosłej lub młodzieży, zalecana dla nich dzienna dawka wynosi 75 mg leku dwa razy dziennie (np. rano i wieczorem). Kapsułki o takiej pojemności należy przyjmować przez 5 dni.

U dzieci chorych poniżej 12. roku życia okres zażywania tamiflu również wynosi 5 dni, a ilość substancji, jaką należy podać, zależy od masy ciała.

5. Tamiflu – jak zażywać po kontakcie z zakażonym

Dorośli i młodzież powinni przyjmować tamiflu raz dziennie w dawce 75 mg. Ilość substancji podawana dzieciom poniżej 12. roku życia zależy od ich wagi. W obu przypadkach leczenie trwa 10 dni.

Po zażyciu kapsułki koniecznie popij ją wodą. Przyjęcie leku podczas posiłku może zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Jeśli nie możesz połknąć kapsułki, otwórz ją i wsyp zawartość do łyżki płynu.

6. Tamiflu – możliwe skutki niepożądane

Stosując lek, możemy się spotkać z pewnymi działaniami ubocznymi. Dorośli i młodzież zwykle skarżyli się na: bóle brzucha, biegunki, wymioty, trudności z układem oddechowym (rzadki i lejący się katar, kaszel, zakażenie górnych dróg oddechowych), bóle głowy, problemy z zaśnięciem, ogólne zmęczenie.

Tamiflu to skuteczny środek przeciwko wirusowi grypy
Tamiflu to skuteczny środek przeciwko wirusowi grypy

Rzadziej występowały u nich wysypki, pokrzywki, drgawki i halucynacje.

Obserwacje dzieci przyjmujących tamiflu zwykle wykazywały takie działania niepożądane leku, jak: bóle brzucha, biegunki i wymioty, trudności z układem oddechowym (zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, obrzęk błony śluzowej nosa), powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie skóry, zapalenie spojówek, halucynacje, majaczenia i inne objawy psychiatryczne, krwawienia z układu pokarmowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy