Trwa ładowanie...

Tamiflu – działanie, dawkowanie, środki ostrożności i efekty uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 21:02
Tamiflu to skuteczny środek przeciwko wirusowi grypy
Tamiflu to skuteczny środek przeciwko wirusowi grypy

Tamiflu – to nazwa leku stosowanego przeciwko wirusowi grypy. Jego głównym składnikiem jest oseltamiwir. Pacjenci chwalą go za skuteczność nie tylko w leczeniu grypy, ale również za to, jak dobrze zabezpiecza ich przed zachorowaniem.

spis treści

1. Charakterystyka i działanie Tamiflu

Tamiflu zyskuje działanie lecznicze dopiero po przetworzeniu w wątrobie. Staje się wówczas substancją, która nie pozwala nowo namnożonym mikrobom opuścić zainfekowanych komórek, a tym samym się rozprzestrzeniać. Można go z powodzeniem stosować przeciwko wirusom grypy typu A i B.

2. Stosując Tamiflu zachowaj ostrożność

Chorzy z powodu niewydolności nerek muszą wiedzieć, że będą wydalać lek wolniej. Oznacza to dłuższą obecność oseltamiwiru w organizmie i jego silniejsze działanie (z racji zażywania kolejnych dawek tamiflu).

Zobacz film: "Leki bez recepty stosowane przy grypie i przeziębieniu"

Nie wolno przyjmować tamiflu, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek jego składnik. U niektórych pacjentów (zwłaszcza młodych) zażywanie lekarstwa może skutkować zmianami zachowania o podłożu psychicznym. Takie przypadki należy koniecznie zgłaszać lekarzowi i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Jeśli przyjmujesz inne leki, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Niektóre substancje mogą bowiem zwiększać lub wzajemnie zmniejszać siłę swojego działania. W przypadku zażywania metotreksatu, fenylobutazonu i chlorpropamidu albo preparatów zawierających je w swoim składzie, niezbędnie poinformuj o tym swojego lekarza .

Dla osób z zaburzeniami pracy nerek i korzystających hemodializy i dializy otrzewnowej lekarz przygotuje indywidualny sposób dawkowania tamiflu, zależny od wyników ich badań.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania

Tamiflu przepisuje się osobom dorosłym i dzieciom które ukończyły 1. rok życia. Zaleca się jego zażywanie najpóźniej od 2. dnia od wystąpienia objawów zakażenia wirusem grypy.

W wyjątkowych sytuacjach (np. przy pandemii grypy) może być podawany dzieciom przed osiągnięciem 12. miesiąca życia. Tamiflu przygotujemy dla nich w formie zawiesiny. Najlepiej, żeby zrobił to farmaceuta, ponieważ w domowych warunkach trudno jest odmierzyć odpowiednią dawkę.

Lek jest gorzki, więc dziecko nie przyjmie go tylko z łyżeczką wody. Zaleca się, by podawać go z syropem owocowym lub innym słodkim płynem. Tamiflu aplikujemy dzieciom za pomocą specjalnej strzykawki do podawania leków.

Tamiflu może być przyjmowany również profilaktycznie, gdy mieliśmy kontakt z osobą chorą albo też gdy z nią mieszkamy.

Kobiety planujące ciążę lub będące już w ciąży powinny zgłosić ten fakt lekarzowi, zanim przepisze on tamiflu.

Tamiflu w Polsce dostępny jest w kapsułkach pakowanych w blistry po 10 szt. Jedna kapsułka może zawierać 30, 45, a nawet 75 mg aktywnego składnika antywirusowego.

4. Jak bezpiecznie dawkować Tamiflu?

Gdz dojdzie już do zakażenia osoby dorosłej lub młodzieży, zalecana dla nich dzienna dawka wynosi 75 mg leku dwa razy dziennie (np. rano i wieczorem). Kapsułki o takiej pojemności należy przyjmować przez 5 dni.

U dzieci chorych poniżej 12. roku życia okres zażywania tamiflu również wynosi 5 dni, a ilość substancji, jaką należy podać, zależy od masy ciała.

5. Stosowanie profilaktyczne po kontakcie z zakażonym

Dorośli i młodzież powinni przyjmować tamiflu raz dziennie w dawce 75 mg. Ilość substancji podawana dzieciom poniżej 12. roku życia zależy od ich wagi. W obu przypadkach leczenie trwa 10 dni.

Po zażyciu kapsułki koniecznie popij ją wodą. Przyjęcie leku podczas posiłku może zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Jeśli nie możesz połknąć kapsułki, otwórz ją i wsyp zawartość do łyżki płynu.

6. Skutki uboczne i działania niepożądane

Stosując lek, możemy się spotkać z pewnymi działaniami ubocznymi. Dorośli i młodzież zwykle skarżyli się na: bóle brzucha, biegunki, wymioty, trudności z układem oddechowym rzadki i lejący się katar, kaszel, zakażenie górnych dróg oddechowych), bóle głowy, problemy z zaśnięciem, ogólne zmęczenie.

Rzadziej występowały u nich wysypki, pokrzywki, drgawki i halucynacje.

Obserwacje dzieci przyjmujących tamiflu zwykle wykazywały takie działania niepożądane leku, jak: bóle brzucha, biegunki i wymioty, trudności z układem oddechowym (zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, obrzęk błony śluzowej nosa), powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie skóry, zapalenie spojówek, halucynacje, majaczenia i inne objawy psychiatryczne, krwawienia z układu pokarmowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze