Taping – charakterystyka, rodzaje, stosowanie, leczenie, efekty
Jeżeli zmagasz się z kontuzją albo urazem, bądź jakąkolwiek dysfunkcją związaną z narządami ruchu i nie wiesz jak sobie z tym radzić, to jest na to pewien sposób. Otóż istnieje skuteczna, bezbolesna metoda, która jest w stanie pomóc ci uśmierzyć ból i wyleczyć kontuzję. Taping, to nowoczesna metoda, która może okazać się niezwykle skuteczna, poznaj ją bliżej.
1. Taping - charakterystyka
Taping, to metoda oklejania obolałych miejsc sztywnymi plastrami w celu napięcia skóry i utrzymania prawidłowej postawy ciała. Napinające mięśnie plastry, tworzą przestrzeń pomiędzy skórą oraz tkanką, która znajduje się wokół mięśni. Taping, czyli ten typ klejenia plastrów przyśpiesza krążenie krwi w organizmie tudzież pomaga wyleczyć ubytki po przebytych urazach, zwłaszcza sportowych.
Jeśli zdecydujemy się na taping, to udajmy się do osoby profesjonalnej, która ma do tego rzetelne uprawnienia. Taping musi być wykonany perfekcyjnie i dokładnie, gdyż tylko wtedy można odczuć jego działanie i poprawić swój stan zdrowia. Tapingiem zajmują się fizjoterapeuci, trenerzy personalni, którzy muszą mieć uprawnienia. Jeżeli to nam nie wystarcza, to można udać się do lekarza, który również wykona profesjonalny zabieg tapingu. Taping dodatkowo masuję mięśnie i skóre sprawiając, że pacjent może szybciej wrócić do formy.
2. Taping - rodzaje
Do wykonywania tapingu używa się dwóch rodzajów plastrów: elastycznego i nieelastycznego. Taśmy nieelastyczne mają za zadanie mocniejszą stabilizację miejsca. Dzięki nim mięśnie są odciążone, a stawy maja ograniczoną ruchomość ruchów.
Taśmy elastyczne mają za zadanie zmniejszenie bólu. Jeżeli u pacjenta występuje obrzęk, to taśmy elastyczne złagodzą ból oraz usprawnią krążenie krwi.
Plastry do tapingu rozciągają się tylko w jednym kierunku i są wytrzymałe na wodę. Można w nich swobodnie brać kąpiel. Ponadto w czasie noszenie plastrów pacjent nie odczuwa dyskomfortu, gdyż plaster i klej doskonale dostosowują się do ciała. Taping, jest metodą wolną od środków chemicznych.
3. Taping - stosowanie
Taping, czyli inaczej plastrowanie statyczne zmniejsza ruchomość stawów i działa podobnie jak szyna, która ma podtrzymywać i stabilizować uszkodzoną część ciała. Dzięki tapingowi zmniejszymy odczuwanie bólu, a także przyśpieszymy regenerację miejsc, które tego wymagają.
Z tapingu najczęściej korzystają sportowcy, gdyż to właśnie ta grupa, jest najbardziej narażona na urazy mięśni i stawów oraz kontuzje.
Taping stosuje się najczęściej przy takich urazach jak:
- uszkodzenia kości ora zapalenie stawów i ścięgien;
- skręcenia;
- zwichnięcia.
Niestety jeśli uraz jest poważny i rozległy (złamanie kości, duże rany) to plastrowanie nie jest wskazane. Tapingiem nie wyleczymy poważnych i długotrwałych kontuzji, niestety w niektórych przypadkach będziemy potrzebować nieco bardziej skutecznej, szybszej i specjalistycznej metody leczenia.
4. Taping - leczenie
Udając się do specjalisty z danym urazem, zazwyczaj od razu dowiemy się do jakiego leczenia zostaniemy zakwalifikowani. Jeśli uraz można wyleczyć za pomocą tapingu, to lekarz musi wykonać szereg badań, a także sprawdzić czy nie wystąpi u nas reakcja alergiczna na dany plaster.
Jeśli nic nas nie uczuli, to można zacząć przygotowania skóry do oklejenia. W tym celu niezbędne będzie dokładne oczyszczenie miejsca oraz jego odtłuszczenie, aby plastry długo i stabilnie się utrzymywały na skórze. Zazwyczaj u mężczyzn, usuwany jest nadmiar owłosienia. Potem lekarz przygotowuje odpowiedni kształt plastra i zaczyna umiejscawiać go na skórze za pomocą specjalistycznego kleju. Jeżeli kontuzja obejmuje miejsca, które często się zginają, to wtedy stosowane są dodatkowe porcje kleju.
Plastry można utrzymywać na skórze do pięciu dni, a jeżeli problem nadal wymaga leczenia to niezbędne będzie odczekanie 24h, by zastosować ponownie terapię tapingu.
5. Taping - efekty
Zalet wynikających z metody tapingu jest bardzo wiele. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- usprawnienie mikrokrążenia;
- aktywację ścięgien;
- zmniejszenie stanów zapalnych;
- redukcję zaczerwień, siniaków;
- zwiększenie zakresu wykonywania ruchów;
- zmniejszenie odczuwania bólu.
Metoda tapingu jest jak najbardziej skuteczna i nieinwazyjna. Taping łatwo się zakłada, nie powduje dyskomfortu i ma liczne zalety.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.