Przejdź na WP

Tarczyca bajkalska – pochodzenie, wygląd, działanie i zastosowanie medyczne

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis Georgi) – to roślina wykorzystywana w celach leczniczych przez Chińczyków od tysięcy lat. Preparaty z korzenia tarczycy bajkalskiej podawano w przypadkach biegunki, zachorowań na czerwonkę, krwotoków, nadciśnienia, bezsenności, zapaleń, a także infekcji dróg oddechowych. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz film: "Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego"

spis treści

1. Tarczyca bajkalska – pochodzenie

Tarczyca bajkalska jest rośliną, która naturalnie występuje w krajach wschodniej Azji (Mongolia, Chiny, Korea) i na terenach Rosji. Ze względu na właściwości lecznicze hoduje się ją również w wielu państwach Europy. Chińczycy używają wysuszonego korzenia tarczycy bajkalskiej do dziś od ponad 2000 lat. Podają go chorym w formie nalewek lub wywarów. Z szacunku nazwali roślinę "Huang-Qin", co oznacza żółte lub złote zioło. Żółty jest dla Chińczyków kolorem symbolizującym żywioł ziemi, a także cesarstwo i władzę.

2. Tarczyca bajkalska – opis i uprawa

Tarczyca bajkalska to bylina, której łodyga osiąga długość od 15 do 120 cm. Korzeń tarczycy ma kolor jasnobrązowy, kształt stożkowy, jest dość gruby. Liście ułożone są naprzeciwlegle, przyjmują kształt podłużny i spiczasty. Kwiaty tarczycy są fioletowe. Kwitnienie trwa od lipca do sierpnia , a owocowanie – od sierpnia do września. Jej ulubionym siedliskiem są łąki oraz żwirowe stoki.

3. Tarczyca bajkalska – składniki aktywne

Głównym związkami aktywnymi tarczycy bajkalskiej są flawonoidy. Należą do nich m.in.: bajkalin, wogonosid i wogonin. Badania wykazały, że mają one właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne i antywirusowe, ochraniają watrobę oraz mają korzystny wpływ na układ nerwowy.

Najzdrowsze zioła, które powinniśmy dodawać do posiłków
Najzdrowsze zioła, które powinniśmy dodawać do posiłków [5 zdjęć]

Nic nie poprawi smaku naszych potraw lepiej niż szczypta aromatycznych ziół. To prawdziwe cuda natury,...

zobacz galerię

4. Tarczyca bajkalska – medyczne zastosowanie

Współczesne badania potwierdziły skuteczność tarczycy bajkalskiej w walce z przeziębieniem i zapaleniem płuc pochodzenia bakteryjnego. Tam skąd pochodzi, ludzie dodają ją również do mieszanek ziół wykorzystywanych w medycynie paliatywnej.

Tarczyca bajkalska znalazła również zastosowanie w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby. U 98 proc. pacjentów, którym przez 5 kolejnych lat ją podawano, odnotowano znaczącą poprawę funkcjonowania wątroby w przypadku WZW typu A. Niemniej obiecujące wyniki osiągnęli chorzy na wirusowe zapalenie wątroby typu B – aż 78 proc. miała lepsze wyniki niż przed kuracją. W przypadku zakażenia typu C osiągano podobne rezultaty, jednakże kuracja tarczycą bajkalską trwała dłużej (około 7 lat).

Bardzo dobre efekty leczenia tarczycą bajkalską odnotowano również w przypadku raka płuc i oskrzeli, zwłaszcza w połączeniu z chemioterapią. Postępy zauważono nawet u pacjentów z zaawansowanym i wysoce zaawansowanym rozwojem nowotworu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Tarczyca bajkalska to zioło znane ze swych właściwości leczniczych od ponad 2000 lat.
Tarczyca bajkalska to zioło znane ze swych właściwości leczniczych od ponad 2000 lat. (pl.123rf.com)

Działanie antynowotworowe tarczycy bajkalskiej jest nie do przecenienia. Analizy laboratoryjne potwierdziły, że ekstrakt z tej rośliny jest toksyczny dla komórek nowotoworowych i warto go wykorzystać w zwalczaniu raka prostaty, nowotworów głowy i szyi (w tym różnego rodzaju nowotworów mózgu). Wykazuje również skuteczność w leczeniu niektórych typów raka płuc.

Testuje się również przydatność tarczycy bajkalskiej w leczeniu osób z wirusem HIV. Odkryto bowiem, że bajkalin (jeden z flawonoidów tarczycy bajkalskiej) może przeciwdziałać namnażaniu się wirusa, a nawet zakłócać jego wnikanie do komórek żywiciela.

Możliwe jest również zastosowanie tarczycy bajkalskiej w leczeniu osób z otępieniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy