Trwa ładowanie...

Tarczyca bajkalska – co to jest i jak działa na organizm

Tarczyca bajkalska to zioło znane ze swych właściwości leczniczych od ponad 2000 lat.
Tarczyca bajkalska to zioło znane ze swych właściwości leczniczych od ponad 2000 lat. (pl.123rf.com)

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis Georgi) – to roślina wykorzystywana w celach leczniczych przez Chińczyków od tysięcy lat. Naturalnie występuje w krajach wschodniej Azji (Mongolia, Chiny, Korea) i na terenach Rosji. Ze względu na właściwości lecznicze hoduje się ją również w wielu państwach Europy. Chętnie wykorzystywana jest w suplementach diety, dlatego warto poznać jej ogromne zalety.

spis treści

1. Czym jest tarczyca bajkalska

Tarczyca bajkalska to bylina, której łodyga osiąga długość od 15 do 120 cm. Korzeń tarczycy ma kolor jasnobrązowy, kształt stożkowy, jest dość gruby. Liście ułożone są naprzeciwlegle, przyjmują kształt podłużny i spiczasty. Kwiaty tarczycy są fioletowe. Kwitnienie trwa od lipca do sierpnia , a owocowanie – od sierpnia do września. Jej ulubionym siedliskiem są łąki oraz żwirowe stoki.

2. Właściwości lecznicze tarczycy bajkalskiej

Głównym związkami aktywnymi tarczycy bajkalskiej są flawonoidy. Należą do nich m.in.: bajkalin, wogonosid i wogonin. Badania wykazały, że mają one właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne i antywirusowe, ochraniają wątrobę oraz mają korzystny wpływ na układ nerwowy.

Zobacz film: "Te zioła wspomogą pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego"

W tradycyjnej chińskiej medycynie tarczycę bajkalską (Scutellaria baicalensis Georgi) stosowano jako środek uspokajający. Ceniono ją również jako naturalne wspomaganie działania układu nerwowego. Lekarze medycyny chińskiej polecają ją wszystkim osobom mającym problemy ze snem.

Suplement diety zawierający tarczycę bajkalską to dobry pomysł na prezent dla osoby, która źle sypia, jest zestresowana i ma problemy z wyciszeniem się po dniu pełnym wyzwań. Tarczyca Bajkalska zawiera mnóstwo naturalnych flawonoidów, które dbają o naczynia krwionośne i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Koi nerwy, wycisza i łagodzi stany lękowe. Polecana w przypadku przygnębienia, stresu i kłopotów z pamięcią. Chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Tarczyca bajkalska w medycynie

Współczesne badania potwierdziły skuteczność tarczycy bajkalskiej w walce z przeziębieniem i zapaleniem płuc pochodzenia bakteryjnego. Tam skąd pochodzi, ludzie dodają ją również do mieszanek ziół wykorzystywanych w medycynie paliatywnej.

Tarczyca bajkalska znalazła również zastosowanie w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby. U 98 proc. pacjentów, którym przez 5 kolejnych lat ją podawano, odnotowano znaczącą poprawę funkcjonowania wątroby w przypadku WZW typu A. Niemniej obiecujące wyniki osiągnęli chorzy na wirusowe zapalenie wątroby typu B – aż 78 proc. miała lepsze wyniki niż przed kuracją. W przypadku zakażenia typu C osiągano podobne rezultaty, jednakże kuracja tarczycą bajkalską trwała dłużej (około 7 lat).

Bardzo dobre efekty leczenia tarczycą bajkalską odnotowano również w przypadku raka płuc i oskrzeli, zwłaszcza w połączeniu z chemioterapią. Postępy zauważono nawet u pacjentów z zaawansowanym i wysoce zaawansowanym rozwojem nowotworu.

Działanie antynowotworowe tarczycy bajkalskiej jest nie do przecenienia. Analizy laboratoryjne potwierdziły, że ekstrakt z tej rośliny jest toksyczny dla komórek nowotoworowych i warto go wykorzystać w zwalczaniu raka prostaty, nowotworów głowy i szyi (w tym różnego rodzaju nowotworów mózgu). Wykazuje również skuteczność w leczeniu niektórych typów raka płuc.

Testuje się również przydatność tarczycy bajkalskiej w leczeniu osób z wirusem HIV. Odkryto bowiem, że bajkalin (jeden z flawonoidów tarczycy bajkalskiej) może przeciwdziałać namnażaniu się wirusa, a nawet zakłócać jego wnikanie do komórek żywiciela. Możliwe jest również zastosowanie tarczycy bajkalskiej w leczeniu osób z otępieniem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze