Przejdź na WP

Tęczówka – budowa i funkcje, zapalenie

Tęczówka jest jednym z elementów wchodzących w skład oka. Jest to błona naczyniowa w której występuje maleńki otwór nazywany źrenicą. Tęczówka może ulegać różnorodnym uszkodzeniom, które mogą stanowić chorobę pierwotną ale też często są powiązane z innymi współistniejącymi dolegliwościami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Tęczówka –budowa i funkcje

Tęczówka jest częścią błony naczyniowej oka. Jest nieprzezroczysta i leży pomiędzy rogówką a soczewką. W centrum tęczówki znajduje się źrenica. Składa się z wielu warstw. Zawiera naczynia krwionośne oraz ziarenka barwnika. Kolor tęczówki jest zależny od ilości oraz jakości znajdującego się w jej obrębie barwnika. Tęczówka posiada dwa układy włókienek mięśniowych, które działają antagonistycznie względem siebie. Mięśnie, które tworzą ten układ to zwieracz i rozwieracz źrenicy. Zwieracz źrenicy posiada unerwienie przywspółczulne a włókienka mięśniowe są ułożone spiralnie. Rozwieracz zaś jest unerwiony współczulnie a mięśnie mają układ promienisty.  Dzięki temu tęczówka ma wpływ na ilość promieniowania świetlnego docierającego do soczewki.  

Zabarwienie tęczówki jest związane z ilością barwnika
Zabarwienie tęczówki jest związane z ilością barwnika

2. Tęczówka – zapalenie

Zapaleniu tęczówki zwykle towarzyszy także zapalenie ciała rzęskowego, które jest zlokalizowane przy soczewce. Jego funkcją jest regulowanie grubości soczewki. Zapalenie tęczówki może stanowić problem pierwotny ale najczęściej jest ono powodowane istniejącymi zakażeniami w obrębie innych narządów.  Ze strony układu wzrokowego zapalenie tęczówki może powstać na skutek urazów oka. Jeśli natomiast chodzi o inne przyczyny tego stanu to wymienia się wśród nich na przykład:

Jak dbać o oczy?
Jak dbać o oczy? [12 zdjęć]

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności....

zobacz galerię

Zapalenia tęczówki można podzielić na ostre i przewlekłe. Obejmują zwykle zarówno ciało rzęskowe jak i tęczówkę.  W ostrych zapaleniach tęczówki może pojawić się światłowstręt, łzawienie czy silny ból oka. Dolegliwości bólowe są szczególnie dokuczliwe wieczorem i w nocy. Ponadto występuje zaczerwienienie oka, zwężenie źrenicy oraz zamglenie widzenia. Tęczówka może zmienić zabarwienie na zielonkawy czy brunatny. W przewlekłych stanach zapalnych tęczówki pojawiają się zaburzenia widzenia w postaci muszek latających w polu widzenia, zamglenie oraz czasami ból. W tęczówce występują nacieki guzowate, które mają kolor szary lub żółtawy.

Diagnostyka zapaleń tęczówki jest trudna i wymagająca ponieważ w pierwszych etapach choroby ciężko jest je rozróżnić od zapalenia spojówek czy jaskry. Z tego względu zarówno diagnostyka jak i leczenie muszą być wdrażane przez lekarzy okulistów. Najczęściej wymagana jest w tych przypadkach hospitalizacja. Nigdy nie wolno bagatelizować pojawiających się objawów ponieważ nieleczone zapalenie tęczówki może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zapalenie tęczówki często nawraca i może prowadzić do pojawienia się w późniejszym czasie zaćmy lub jaskry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy