Tego się nie spodziewasz. To dlatego masz wysoki cholesterol
Nie jest tajemnicą, że stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Okazuje się, że może przyczynić się też do podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.
1. Stres a cholesterol
Podwyższony cholesterol u zestresowanych osób zauważono w wielu badaniach. Naukowcom jednak do tej pory nie udało się ustalić mechanizmów tego powiązania. Wiadomo natomiast, że przewlekły stres podwyższa ryzyko powstania stanów zapalnych w organizmie.
Z kolei drastyczna reakcja obronna organizmu może doprowadzić do wystąpienia miażdżycy ze względu na szybsze odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Stres przyczynia się również do podwyższonego poziomu hormonu stresu.
2. Efekt domina
Wraz ze stresem rośnie poziom kortyzolu, co przyczynia się do zwiększenia odkładania tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach narządów. Przewlekły stres zwiększa również nasz apetyt, a jedzenie kalorycznych potraw dla wielu osób ma w sobie coś odprężającego.
Nieustanne zdenerwowanie powoduje efekt domina. Przewlekły stres prowadzi do podwyższonego cholesterolu, który z kolei może doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Droga do zawału, udaru mózgu lub choroby wieńcowej jest już stąd krótka.
3. Przede wszystkim profilaktyka
Profilaktyka to nie tylko badania kontrolne i przyjmowanie odpowiednich leków, ale też dbanie o zdrowie psychiczne. Stres ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie, dlatego warto znaleźć sposób, by go zminimalizować.
Choć jest to normalna część naszego życia, dobrze wiedzieć, jak sobie ze stresem radzić. Pod wpływem silnych emocji w naszym organizmie dochodzi do reakcji chemicznej, która mobilizuje do działania. Wydzielany jest wtedy kortyzol, adrenalina i noradrenalina.
Hormony, które wydziela organizm powodują zwężenie naczyń krwionośnych, zwiększenie poziomu glukozy we krwi, a także ciśnienia i tętna oraz spowalniają tempo pracy układu pokarmowego. Dawniej od tej reakcji zależało nasze przetrwanie.
Dziś ten mechanizm ma znacznie mniej ważną rolę, ale organizm na stresogenne czynniki reaguje tak samo, jak u naszych przodków. Gdy stres towarzyszy nam nieustannie, organizm nie ma czasu się uspokoić i wyrównać hormonów.
4. Dolegliwości spowodowane stresem
Stres zaburza działanie całego organizmu i może nieść ze sobą wiele konsekwencji. Pojawiają się zaburzenia trawienia i dolegliwości trawienne, serce jest nadwyrężone, często też towarzyszą nam zaburzenia snu i stany lękowe.
Przewlekły stres może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i bólu głowy. W końcu mogą także pojawić się zaburzenia koncentracji i pamięci, depresja, a także chroniczne zmęczenie, dlatego znalezienie sposobu na radzenie sobie ze stresem jest tak ważne.
Dolegliwości z czasem będą się nasilać i doprowadzą do znacznie poważniejszych chorób. Konieczne jest wyciszenie i pozwolenie organizmowi na regenerację, bo obciążony po prostu przestanie sobie radzić.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.