Ten ból nóg to nie chore stawy. To żyły zapchane cholesterolem
Zdarza się, że bagatelizujemy ból mięśni nóg, sprowadzając jego przyczynę do zmęczenia czy drobnego urazu. Okazuje się jednak, że dolne kończyny mogą ostrzec nas o niebezpiecznie wysokim poziomie cholesterolu we krwi już jako pierwsze. Na początku pojawia się charakterystyczny ból.
1. Jak szkodzi nam wysoki cholesterol?
Zbyt wysoki cholesterol to problem, z którym zmaga się blisko 20 mln Polaków. Jest to stan bardzo groźny dla zdrowia, ponieważ niesie za sobą podwyższone ryzyko chorób takich jak udar mózgu czy zawał serca. Ponadto podwyższony cholesterol wiąże się często z nadwagą i otyłością, a to szczególnie niebezpieczna dla zdrowia mieszanka.
Zwłaszcza LDL (jedna z dwóch frakcji nazywanych potocznie cholesterolem, drugą jest HDL), sprawia, że substancje tłuszczowe zaczynają odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych (powstaje blaszka miażdżycowa). Naczynia są w środku coraz węższe, aż w końcu przepływ krwi jest w nich praktycznie niemożliwy. To właśnie prowadzi do wystąpienia udarów i zawałów.
Są jednak pewne wczesne objawy rozwoju miażdżycy, które mogą nas ostrzec. Dotyczą one przede wszystkim kończyn dolnych.
2. Boli noga? To nie stawy - to chore naczynia
Bagatelizowany ból nóg to niekiedy choroba tętnic obwodowych (PAD). Tętnice występujące w nogach są zmienione miażdżycowo tj. niedrożne, co wiąże się z konkretnymi symptomami takimi jak:
tępy, uciążliwy ból - może być czasem mylony z bólem, skurczem lub przemęczeniem mięśni. Przyjmuje postać ostrą lub nawracającą,
dyskomfort i ból nasila się podczas ruchu - więcej ruchu to więcej krwi przepływającej przez naczynia. A skoro są "zapchane" cholesterolem, to będzie to nasilało dolegliwości bólowe, bo krew próbuje "przepchnąć się" przez zwężone naczynie. Kiedy jednak nogi odpoczywają - ból znika,
bolą mięśnie, a nie stawy - jeśli odczuwamy ból w mięśniach, a nie wokół stawów np. w okolicy kolana, to możemy być prawie pewni - przyczyna leży w naczyniach, a nie w układzie kostnym i mięśniowym.
Przed rozwojem miażdżycy, a więc i PAD, skutecznie chroni zbilansowana dieta, w której jest jak najmniej tłuszczów trans, lipidów pochodzenia zwierzęcego, a także jak najwięcej nienasyconych, naturalnych olejów roślinnych.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.