Ten objaw pojawia się na stopach. To znak, że wątroba jest na wykończeniu
Pracujemy na nią latami, ale we wczesnej fazie choroba nie daje żadnych objawów. Gdy te się pojawią, to znak, że wątroba jest w złym stanie. Szczególnie jeden z objawów powinien być alarmujący: sygnalizuje, że wątroba została nieodwracalnie uszkodzona.
1. NAFLD idzie w parze z epidemią otyłości
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) to coraz bardziej powszechny problem w tyjącym w rekordowym tempie społeczeństwie i zarazem najczęstsza przewlekła choroba wątroby na świecie. Choć jest niezwiązana z alkoholem, to powoduje uszkodzenia wątroby, a w skrajnych przypadkach marskość. Zwiększa też ryzyko przedwczesnej miażdżycy i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Do rozwoju NAFLD przyczyniać się mogą zaburzenia hormonalne jak zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, bezdech senny czy łuszczyca. Jednak główne czynniki rozwoju NAFLD to:
- wysokokaloryczna dieta obfitująca w żywność wysokoprzetworzoną, węglowodany proste, zwłaszcza we fruktozę i tłuszcze nasycone,
- otyłość, zwłaszcza trzewna, w której tłuszcz gromadzi się głównie w jamie brzusznej,
- zespół metaboliczny,
- cukrzyca typu 2. i insulinooporność,
- dyslipidemia, czyli nieprawidłowa gospodarka lipidowa.
Często NAFLD jest rozpoznawana niejako przypadkiem, podczas badania USG z innego powodu. Jednak bagatelizowana, nieleczona przez lata - może prowadzić do całkowitej niewydolności organu.
2. Uważaj na ten objaw
W przebiegu NAFLD dochodzi do degeneracji komórek wątroby. Następujące po sobie procesy uszkodzeń i regeneracji hepatocytów prowadzą do stopniowego włóknienia, a w konsekwencji marskości wątroby.
Eksperci z brytyjskiej agencji rządowej National Health Service zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do NAFLD marskość wątroby daje wyraźne objawy. Jednym z nich jest pozornie błahy obrzęk w obrębie stóp, ale też kostek nóg czy brzucha.
Inne objawy, które mogą wystąpić, to:
- ból w prawym górnym kwadracie brzucha,
- ekstremalne zmęczenie,
- utrata masy ciała,
- osłabienie.
Jak informuje NHS, "nie ma lekarstwa na marskość". Dlatego tak ważne jest, by o wątrobę zadbać, wykonując badania kontrolne, a przede wszystkim dbając o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i prawidłową masę ciała.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.