Trwa ładowanie...

Ten owad zapowiada nadejście jesieni. Wiele osób się go boi, ale czy jest groźny?

 Karolina Rozmus
23.08.2022 19:33
Wtyk amerykański uznawany jest za szkodnika
Wtyk amerykański uznawany jest za szkodnika (Getty Images)

Ma ok. dwa cm i niesłusznie bywa mylony z karaluchem. Pewnie dlatego, że wtyk amerykański należy do pluskwiaków i jest wyjątkowo niemile widzianym gościem w naszym domu – gdy czuje zagrożenie, wydziela z siebie nieprzyjemną woń. Pierwsze okazy już przypuszczają szturm na nasze domy, a to znak, że jesień za pasem.

spis treści

1. Wtyk amerykański – co to za owad?

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) został zidentyfikowany w Polsce po raz pierwszy w 2007 roku, ale w innych krajach Europy pojawił się wcześniej – według niektórych źródeł już nawet w 1999 roku.

Przypuszcza się, że przywędrował do Europy z Ameryki Północnej lub Środkowej drogą morską, przedostając się na statek.

Zobacz film: "Kogo najchętniej atakują komary?"

Uznawany jest za szkodnika, ponieważ pochłania soki z szyszek oraz igieł drzew iglastych.

2. Czy wtyk amerykański jest groźny dla człowieka?

Wtyk amerykański jest szkodnikiem
Wtyk amerykański jest szkodnikiem (Faccebook)

Choć upały nadal nie odpuszczają, to płyną zewsząd sygnały, że wtyk amerykański już szuka schronienia przed chłodem. To znaczy, że tego owada możemy spotkać w naszych domach – szukajmy go w futrynach drzwi, w okolicach okien, w szczelinach podłóg, a także na balkonie czy tarasie.

Czy wtyk amerykański jest groźny dla człowieka? Choć nie jest ani jadowity, ani niebezpieczny, to może być problematyczny.

Na łamach "Journal of Medical Entomology" ukazał się opis zaledwie jednego przypadku reakcji alergicznej na Leptoglossus occidentalis. Pochodząca z Budapesztu ofiara kontaktu z owadem miała bolesne zmiany skórne.

Zatem choć ryzyko, że pluskwiak nam zaszkodzi, jest minimalne, to owad wcale nie zyskał przychylności człowieka. Nic dziwnego. Wśród wielu osób charakterystyczny wygląd pluskwiaka budzi niepokój, co więcej szukając okazji do ochrony przed zimą, wtyk potrafi się zręcznie zakamuflować w różnych zakamarkach domu. Spotkanie z nim może być zatem niemiłą niespodzianką, zwłaszcza jeśli owad wyczuje zagrożenie.

3. Jak się pozbyć szkodnika z domu?

Próbując się go pozbyć, najlepiej użyć słoika lub innego szczelnie zamykanego pojemnika, ponieważ to daje szanse na ograniczenie ryzyka wypuszczenia smrodliwej substancji przez wtyka. Unieszkodliwionego owada należy jak najszybciej wynieść z domu.

Warto wiedzieć, że wtyki nie potrzebują żadnego pożywienia, ich celem jest przezimowanie w ciepłym miejscu w celu rozmnażania się.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze