Uważaj na popularny suplement. Przyjmowany z niektórymi lekami może zwiększyć ryzyko zakrzepów krwi
Koenzym Q10 jest uważany za bezpieczny suplement diety, a w połączeniu z wieloma lekami nie wywołuje szkodliwych interakcji. Jednakże, w niektórych przypadkach, koenzym Q10 może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, co może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.
1. Koenzymu Q10 nie wolno łączyć z tymi lekami
Koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym z grupy chinonów, który bierze udział w procesie produkcji energii w komórkach. W formie suplementu diety cieszy się dużą popularnością.
Jego suplementację zaleca się w profilaktyce miażdżycy, w cukrzycy i chorobach układu krążenia. Niewystarczająca ilość koenzymu Q10 w początkowej fazie objawia się przewlekłym zmęczeniem. Następnie pojawiają się symptomy ze strony narządów, w których występuje największy deficyt koenzymu Q10.
Osoby, które suplementują koenzym Q10 powinny jednak pamiętać, aby nie łączyć go z pewnymi lekami. Przykładowo należy unikać stosowania koenzymu Q10 w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawienia.
Lekami, których należy unikać, są:
- warfaryna,
- heparyna,
- klopidogrel,
- aspiryna.
Ponadto koenzym Q10 może również wpływać na działanie niektórych leków obniżających ciśnienie krwi, takich jak: beta-blokery, antagoniści kanałów wapniowych i inhibitory ACE, dlatego przed stosowaniem koenzymu Q10 należy skonsultować się z lekarzem.
Co więcej, nie ma wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania koenzymu Q10 w połączeniu z lekami immunosupresyjnymi, lekami przeciwnowotworowymi i niektórymi lekami przeciwpadaczkowymi, dlatego osoby, które przyjmują wymienione wcześniej preparaty nie powinny stosować koenzymu Q10 na własną rękę.
2. Koenzym Q10 w żywności
Niedobór koenzymu Q10 można uzupełnić także poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Źródłem koenzymu Q10 są głównie:
- ryby,
- podroby,
- brokuły,
- szpinak,
- oleje,
- produkty pełnoziarniste.
Należy pamiętać o przyjmowaniu preparatów z koenzymem wraz z posiłkiem ze względu na rozpuszczalność tego związku w tłuszczach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.